Cena ropy znów pod presją podaży po prognozach MAE

Cena ropy znów pod presją podaży po prognozach MAE
Data dodania: 2021-12-15 (13:56) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Na rynku ropy naftowej na nowo przewagę przejęła strona podażowa. Cena ropy gatunku WTI spadła poniżej 70 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zeszły poniżej 73 USD za baryłkę. To najniższe poziomy notowań od około półtora tygodnia. W ostatnich dniach na rynku ropy pojawiły się comiesięczne raporty kluczowych instytucji z tego rynku. Publikacja OPEC była zaskakująco optymistyczna, bowiem kartel podniósł prognozy globalnego popytu na ropę naftową w pierwszym kwartale 2022 r. Niemniej, ...

... dzień później (a dokładnie, wczoraj) pojawił się raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE – International Energy Agency, IEA), w którym przyszłość rynku ropy została przedstawiona w ciemniejszych barwach.

Według najnowszych prognoz MAE, nadwyżka na globalnym rynku ropy naftowej może się utrzymywać nawet przez cały 2022 rok. Ma to wynikać z rosnących zapasów ropy naftowej na świecie, co z kolei będzie rezultatem zarówno rosnącej podaży, jak i stłumionego popytu.

Za wzrost podaży mają odpowiadać przede wszystkim Stany Zjednoczone, gdzie nastąpi ożywienie w sektorze łupkowym (branża ta zachowywała ostrożne podejście do zwiększania produkcji w 2021 r.). Niemniej, także pozostali kluczowi producenci ropy naftowej mogą powrócić do rekordowych poziomów wydobycia – chodzi tu o Arabię Saudyjską oraz Rosję, czyli kraje, które obecnie już stopniowo wycofują się z limitów, narzuconych w ramach porozumienia naftowego.

MAE z kolei obniżyła prognozy globalnego popytu na ropę naftową, zarówno w tym, jak i w przyszłym roku, o 100 tys. baryłek dziennie. Ta rewizja wynika z przedłużającego się okresu ograniczonej aktywności branży lotniczej w czasie pandemii – zwłaszcza, że nadal panuje spora niepewność dotycząca sytuacji w przyszłym roku.

ZŁOTO - Wyczekiwanie na komunikaty ze strony Fed

Wczoraj notowania złota zniżkowały o około 0,9%, a dzisiaj rano pozostają pod delikatną presją podaży. Ruchy, które widzimy na rynku złota na początku bieżącego tygodnia, są jednak wynikiem nie sytuacji fundamentalnej, lecz bardziej pozycjonowania się inwestorów przed dzisiejszymi komunikatami ze strony Rezerwy Federalnej.

Dzisiaj wieczorem (europejskiego czasu) ma bowiem zapaść decyzja Fed o kształcie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych w najbliższych miesiącach – a być może także w perspektywie całego 2022 roku i części 2023 roku. Ta decyzja jest kluczowa na rynku złota, bowiem wpływa ona na notowania amerykańskiego dolara, który ze złotem jest ściśle powiązany.

Po ostatnich wysokich odczytach inflacji, inwestorzy oczekują, że Fed zdecyduje się na przyspieszenie tempa wycofywania się z programu skupu aktywów – to samo w sobie jest korzystne dla notowań USD, a niekorzystne dla cen złota. Właśnie taki scenariusz prawdopodobnie wczoraj był wyceniany na rynku kruszcu, więc jeśli się on zrealizuje, to paradoksalnie może już w mniejszym stopniu wpłynąć na ceny złota. Istotny będzie jednak zakres działań Fed i tempo, w jakim instytucja ta będzie wycofywać się z ultraluźnej polityki monetarnej.

Tymczasem jeśli okaże się, że Fed przyjmie bardziej gołębią postawę – czyli po prostu nie zmieni swoich dotychczasowych planów – to będzie to sygnał korzystny dla notowań złota, które obudzi szanse na powrót ponad 1800 USD za uncję, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.