Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej

Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej
Data dodania: 2021-09-21 (09:35) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Problemy chińskiego dewelopera Evergrande są pożywką dla strony podażowej na szerokich rynkach finansowych. Wpływają one na nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów – a to udziela się również inwestorom na rynku ropy naftowej. Notowania ropy rozpoczęły bieżący tydzień od około dwuprocentowej zniżki, bowiem cena ropy naftowej jest wrażliwa na oczekiwania dotyczące globalnej koniunktury.

Niemniej, już dzisiaj cena ropy naftowej powróciła do zwyżek. Wynika to z kilku czynników, które sprzyjają stronie popytowej na tym rynku – przynajmniej krótkoterminowo. Po pierwsze, w ostatnim czasie rosły ceny pozostałych surowców energetycznych, takich jak gaz ziemny oraz węgiel – co sprawia, że większy jest popyt na ropę naftową jako alternatywę. Po drugie, nadal trwa wznawianie produkcji ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej w USA po przejściu huraganu Ida, a zapasy ropy naftowej w ostatnim czasie spadały.

Ogólnie, na rynku ropy naftowej trwa ostrożny optymizm, który wynika także z opublikowanych niedawno raportów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE/IEA) oraz OPEC, zapowiadających dalszy wzrost globalnego popytu na paliwa oraz możliwe pojawienie się nawet przejściowego deficytu. Niemniej, w obliczu zapowiadanego zacieśniania polityki monetarnej w USA oraz niepewności związanej z sytuacją w Chinach ze względu na zagrożenie bankructwem Evergrande (i jego potencjalnymi konsekwencjami), wielu inwestorów ma słuszne wątpliwości co do tego, czy optymizm nie jest przesadzony.

ZŁOTO - Wzrostowy początek tygodnia na rynku złota

Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki. Cena tego kruszcu, która w poniedziałek nad ranem zbliżyła się do okolic 1740 USD za uncję (a więc zeszła do najniższych poziomów od ponad miesiąca), ostatecznie zwyżkowała o niecały procent, powracając do rejonu 1760 USD za uncję.

Przebłysk optymizmu na rynku złota był związany ze statusem tego kruszcu jako tzw. bezpiecznej przystani. Złoto staje się bowiem atrakcyjnym wyborem inwestycyjnym w momentach rynkowej niepewności, kryzysów lub dekoniunktury – a taką niepewność na globalny rynek wprowadziła sytuacja największego chińskiego dewelopera, China Evergrande, stojącego na krawędzi bankructwa. Pojawiły się spekulacje, na ile ewentualny upadek tej spółki wywoła efekt domina. Jest to o tyle istotne, że na świecie rozpoczynają się rozmowy na temat zacieśniania polityki monetarnej, a podnoszenie stóp procentowych zadłużonym podmiotom bynajmniej nie sprzyja.

Pomijając sprzyjające wzrostom notowań złota nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów, to właśnie kwestia polityki monetarnej w USA jest teraz na pierwszym planie na rynku tego kruszcu. Już jutro pojawią się projekcje makroekonomiczne Fed oraz, przede wszystkim, komunikat po posiedzeniu tej instytucji, który może rzucić więcej światła na termin rozpoczęcia taperingu QE w USA. Co do samych zamiarów Fed w kwestii stopniowego wycofywania się z ogromnego programu skupu aktywów, wątpliwości raczej nie ma – przedstawiciele Rezerwy Federalnej wielokrotnie zaznaczali, że w obliczu coraz lepszej sytuacji gospodarki amerykańskiej oraz wysokiej inflacji, zacieśnianie polityki monetarnej jest uzasadnione. Niemniej, nadal nie padły żadne konkretne deklaracje dotyczące dat – i właśnie na nie inwestorzy liczą tym razem.

Im szybciej Fed może zacząć tapering QE, tym większa będzie presja na wzrost wartości dolara, a to oznacza cios w notowania złota. Niemniej, jakiekolwiek niejasności dotyczące terminów albo odkładanie zacieśniania polityki monetarnej na później byłyby dla złota szansą na powrót do zwyżek.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.