Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Gaz ziemny w USA najdroższy od 2018 roku

Gaz ziemny w USA najdroższy od 2018 roku
Data dodania: 2021-07-23 (09:40) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Już od prawie czterech miesięcy na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych dominuje strona popytowa. W ostatnich dniach zwyżka cen przyspieszyła i doprowadziła notowania tego surowca do okolic ważnej psychologicznej bariery na poziomie 4 USD za mln BTU. To najwyższe poziomy cen gazu ziemnego w USA od grudnia 2018 roku, czyli od dwóch i pół roku. Wczoraj strona popytowa ruszyła w górę po danych dotyczących zapasów gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych.

Departament Energii USA podał, że w poprzednim tygodniu wzrosły one o 49 mld stóp sześciennych. Nie było to co prawda pozytywne zaskoczenie (bo oczekiwano zwyżki o 42 mld stóp sześciennych), jednak była to mniejsza zwyżka niż tydzień wcześniej (55 mld stóp sześciennych). Co więcej, zapasy gazu ziemnego utrzymały się poniżej średniej dla tego okresu.

Poza tym, inwestorzy na tym rynku obecnie żyją już bardziej przyszłością niż przeszłością. Wsparciem dla notowań gazu ziemnego w ostatnim czasie były wyższe od oczekiwań temperatury powietrza w wielu częściach USA, które wzmagają popyt na gaz ziemny w celach klimatyzacyjnych. Upały mają zresztą utrzymać się także w najbliższych tygodniach, co będzie sprzyjało utrzymywaniu się zapasów na relatywnie niskim poziomie.

Obecna sytuacja budzi już obawy dotyczące kolejnych miesięcy, czyli okresu zimowego, kiedy to popyt na gaz ziemny jest najwyższy ze względu na sezon grzewczy, a zapasy sezonowo topnieją. Niski poziom zapasów teraz mógłby potencjalnie przełożyć się na problemy z dostawami gazu za kilka miesięcy.

KAWA - Wzrost cen kawy o ponad 20% w ciągu trzech sesji

Na rynkach towarów rolnych w tym tygodniu nic nie budzi tak dużych emocji jak sytuacja na rynku kawy. Notowania kawy arabica w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku tygodnia oscylowały w okolicach 155-160 centów za funt, a wczoraj dotarły już do rejonu 195 centów za funt.

Ostatnie trzy sesje na wykresie cen kawy były imponujące: we wtorek notowania zwyżkowały o ponad 6,6%, w środę o ponad 5,5%, a w czwartek o niebagatelne 10%. Łącznie jest to zwyżka cen kawy arabica o niemal 24% w ciągu zaledwie trzech sesji.

Skąd wzięły się tak spektakularne wzrosty cen kawy? Przede wszystkim z nagłej, nieoczekiwanej fali przymrozków w Brazylii, czyli kraju będącym największym producentem kawy na świecie. W ostatnich dniach farmerzy brazylijscy podkreślali, że ta nagła zmiana pogody może istotnie przełożyć się na przyszłą produkcję – zwłaszcza że w ostatnim czasie dodatkowym problemem w tym kraju były susze.

O ile dotychczas trudno było o konkretne prognozy, to wczoraj zaczęły pojawiać się wstępne szacunki potencjalnych strat. W pierwszej wersji zakładały one stratę 1-2 mln worków kawy, natomiast obecnie mówi się już o 4,5 mln worków. Dla porównania: dotychczasowe prognozy zakładały produkcję kawy w Brazylii na poziomie 70 mln worków w 2022 r.

Niemniej, warto podkreślić, że na razie szacunki te są wciąż mało konkretne. Wiemy, że przymrozki uderzyły mocno zarówno w uprawy kawowca, jak i w szkółki drzewek kawowca, co z pewnością przełoży się na produkcję – ale jednocześnie farmerzy nadal nie negują realizacji już złożonych zamówień (aczkolwiek próbują negocjować stawki). Wiele osób na rynku trwa więc w wyczekiwaniu na więcej informacji i na dokładniejsze szacunki produkcji kawy.

Tymczasem obecnie, po trzech tak mocno zwyżkowych sesjach, pojawia się pole do pewnego, chociażby technicznego odreagowania, zwłaszcza że ceny kawy arabica zbliżyły się do psychologicznej bariery na poziomie 200 centów za funt.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Sprzedaż chińskich rezerw ropy naftowej

Sprzedaż chińskich rezerw ropy naftowej

2021-09-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo poniedziałkowej przeceny, notowania ropy naftowej znajdują się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na solidnym plusie. Kolejne dni przynoszą bowiem spore zwyżki notowań tego surowca. Ceny ropy naftowej WTI znajdują się już znacznie powyżej poziomu 73 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent istotnie przekraczają 76 USD a baryłkę.
Złoto: umiarkowana reakcja na komunikat Fed

Złoto: umiarkowana reakcja na komunikat Fed

2021-09-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku złota była praktycznie całkowicie podporządkowana wyczekiwaniu na komunikat ze strony Rezerwy Federalnej. Inwestorzy wypatrywali w nim konkretnych informacji na temat planowanego zacieśniania polityki monetarnej w USA – i w dużym stopniu, faktycznie się tego doczekali. Rezerwa Federalna potwierdziła zamiar rozpoczęcia taperingu QE w relatywnie nieodległej perspektywie.
Wzrostowa mieszanka czynników na rynku ropy naftowej

Wzrostowa mieszanka czynników na rynku ropy naftowej

2021-09-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Chociaż poniedziałkowa sesja przyniosła zniżkę notowań ropy naftowej, to ten negatywny akcent nie przełożył się na późniejszą sytuację na rynku tego surowca. Już wczoraj ceny ropy zawróciły w górę, a dzisiaj rano kontynuują stopniowe zwyżki. W rezultacie, ceny ropy nadrobiły już praktycznie w całości poniedziałkowe spadki.
Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej

Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej

2021-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Problemy chińskiego dewelopera Evergrande są pożywką dla strony podażowej na szerokich rynkach finansowych. Wpływają one na nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów – a to udziela się również inwestorom na rynku ropy naftowej. Notowania ropy rozpoczęły bieżący tydzień od około dwuprocentowej zniżki, bowiem cena ropy naftowej jest wrażliwa na oczekiwania dotyczące globalnej koniunktury.
Notowania miedzi pod presją podaży

Notowania miedzi pod presją podaży

2021-09-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynku miedzi przynoszą podwyższoną zmienność notowań i nerwowość inwestorów. W poprzednim tygodniu na rynku tym dominowała strona podażowa, a jej siła jest widoczna także na początku dzisiejszej sesji. Ceny miedzi w USA zakończyły poprzedni tydzień w okolicach 4,23 USD za funt, a dzisiaj schodzą już o kolejne 10 centów niżej, do rejonu 4,13 USD za funt. To najniższy poziom notowań miedzi w USA od prawie miesiąca.
Gaz ziemny w USA najdroższy od 2014 roku

Gaz ziemny w USA najdroższy od 2014 roku

2021-09-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie i miesiące na rynku gazu ziemnego to ciąg systematycznych – i coraz bardziej dynamicznych – zwyżek. O ile jeszcze wiosną 2020 roku notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych oscylowały w okolicach 1,60 USD za mln BTU, to obecnie przekraczają one 5 USD za mln BTU – a więc są ponad trzy razy wyższe.
Złoto w cieniu wyczekiwania na komunikaty Fed

Złoto w cieniu wyczekiwania na komunikaty Fed

2021-09-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku złota jest dość nerwowo. Po zwyżkach cen tego kruszcu na początku bieżącego tygodnia, od wczoraj dominuje strona podażowa, która zdołała zniwelować już cały wzrost wypracowany podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji. W rezultacie, dzisiaj rano cena złota oscyluje w okolicach 1785-1786 USD za uncję. Notowania złota wahają się pod dyktando sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, z którym kruszec wykazuje negatywną korelację.
Dalsza przewaga strony popytowej na rynku ropy naftowej

Dalsza przewaga strony popytowej na rynku ropy naftowej

2021-09-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły już trzy kolejne sesje na plusie. Dzisiejszy poranek także przynosi zwyżkę cen tego surowca, aczkolwiek już mniej dynamiczną. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w okolicach 71 USD za baryłkę, podczas gdy ropa Brent porusza się na poziomach delikatnie przekraczających 74 USD za baryłkę.
Kolejny huragan zagrożeniem dla produkcji ropy w USA

Kolejny huragan zagrożeniem dla produkcji ropy w USA

2021-09-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują zwyżkę, która wywołana jest przede wszystkim obawami dotyczącymi podaży ropy naftowej w USA. Wszystko za sprawą burzliwego (nomen omen) sezonu huraganowego w rejonie Zatoki Meksykańskiej, który negatywnie wpłynął na wydobycie i przerób ropy naftowej w południowej części Stanów Zjednoczonych. Od uderzenia huraganu Ida minęły obecnie już dwa tygodnie, jednak zniszczenia nim wywołane nadal dają o sobie znać.
Obawy o podaż w USA wsparciem dla cen ropy naftowej

Obawy o podaż w USA wsparciem dla cen ropy naftowej

2021-09-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień wzrostowym akcentem. Poniedziałkowa sesja przynosi kontynuację nastrojów z poprzedniego tygodnia i dalszą zwyżkę cen ropy naftowej. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI na nowo przekroczyły barierę 70 USD za baryłkę, zaś ceny ropy Brent rozpoczęły dzień od luki wzrostowej i dotarcia do okolic 73,40-73,50 USD za baryłkę.