Brak nadziei dla dolara

Brak nadziei dla dolara
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-14 (09:53)

Początek tygodnia przynosi kontynuację wzrostów wartości złotego. EUR/PLN otwiera notowania na poziomach ubiegłotygodniowego zamknięcia w rejonie 3,5800-3,5850. Wsparciem dla kursu EUR/PLN jest poziom 3,5600. Niżej wyceniana jest natomiast para USD/PLN. Po porannym osłabieniu dolara do euro , kurs USD/PLN notowany jest na poziomie 2,4070.

Tym samym znalazł się on poniżej grudniowych minimów. Po przełamaniu na parze EUR/USD istotnego technicznie oporu na 1,4825, następnym celem są historyczne szczyty i bariera psychologiczna na 1,5000. Jeśli taki scenariusz się sprawdzi, w niedługim czasie za dolara możemy płacić 2,38 złotego. Funt cały czas pozostaje pod presją. Kurs GBP/PLN przebywa w okolicach piątkowych minimów na 4,7200.

Jutro o godzinie 14.00 poznamy oficjalne dane publikowane przez GUS o poziomie grudniowej inflacji. Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja przyspieszyła do 4% rok do roku z 3,6% w listopadzie. Jeżeli wzrost cen w grudniu okaże się wyższy od spodziewanych i zwiększy oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, złoty powinien dalej się umacniać. Zdaniem analityków, czekają nas w tym roku dwie fale wzrostu inflacji związane w głównej mierze z wyższymi cenami energii i żywności. Pierwsza ma mieć miejsce w pierwszym kwartale, druga natomiast w trzecim i osiągnąć poziom 5%.

Początek nowego tygodnia na rynku zagranicznym przynosi nam kontynuację deprecjacji amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD po pokonaniu ważnego oporu na poziomie 1,4750 rozpoczął zdecydowany ruch wzrostowy, który w poniedziałkowy poranek doprowadził kurs w okolice 1,4870. Taki scenariusza zakładaliśmy już na początku minionego tygodnia i nadal podtrzymujemy założony w nim minimalny zasięg tego ruchu w okolice historycznych szczytów. Analizując zachowanie inwestorów coraz bardziej prawdopodobne jest pokonanie ostatniego maksimum i dalsze wzrosty ponad poziom 1,50. Sprzyjać temu będą rosnące oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez FED. Obecnie rynek jest pewny spadku kosztu pieniądza o 50 punktów, co więcej zaczęły pojawiać się opinie o możliwości aż 75 punktowej obniżki. Jaką decyzję podejmie Ben Bernanke dowiemy się już 30 stycznia. Wydaje się, że stopy procentowe zostaną obniżone jednak skala tego ruchu wobec bardzo dużych oczekiwań rynku może spowodować pewne rozczarowanie lub realizację zysków. Dlatego też ewentualnej korekty na parze EUR/USD należy spodziewać się dopiero na początku lutego. Do tego czasu inwestorzy będą prawdopodobnie w dalszym ciągu pozbywać się dolarów. W najbliższych dniach poznamy pierwsze oficjalne wyniki z amerykańskich banków. Już teraz pojawia się coraz więcej doniesień o większych niż się wcześniej spodziewano stratach. Jeśli inwestorzy zastaną negatywnie zaskoczeni słabością podawanych wyników może to doprowadzić nie tylko do deprecjacji dolara, ale także do dużych spadków na amerykańskich giełdach. Rosnący w szybkim tempie kurs złota tylko potwierdza duże prawdopodobieństwo takiego scenariusza.

Źródło: Andrzej Gondek, Marcin Ciechoński, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

14:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

14:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).