Brak nadziei dla dolara

Brak nadziei dla dolara
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-14 (09:53)

Początek tygodnia przynosi kontynuację wzrostów wartości złotego. EUR/PLN otwiera notowania na poziomach ubiegłotygodniowego zamknięcia w rejonie 3,5800-3,5850. Wsparciem dla kursu EUR/PLN jest poziom 3,5600. Niżej wyceniana jest natomiast para USD/PLN. Po porannym osłabieniu dolara do euro , kurs USD/PLN notowany jest na poziomie 2,4070.

Tym samym znalazł się on poniżej grudniowych minimów. Po przełamaniu na parze EUR/USD istotnego technicznie oporu na 1,4825, następnym celem są historyczne szczyty i bariera psychologiczna na 1,5000. Jeśli taki scenariusz się sprawdzi, w niedługim czasie za dolara możemy płacić 2,38 złotego. Funt cały czas pozostaje pod presją. Kurs GBP/PLN przebywa w okolicach piątkowych minimów na 4,7200.

Jutro o godzinie 14.00 poznamy oficjalne dane publikowane przez GUS o poziomie grudniowej inflacji. Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja przyspieszyła do 4% rok do roku z 3,6% w listopadzie. Jeżeli wzrost cen w grudniu okaże się wyższy od spodziewanych i zwiększy oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, złoty powinien dalej się umacniać. Zdaniem analityków, czekają nas w tym roku dwie fale wzrostu inflacji związane w głównej mierze z wyższymi cenami energii i żywności. Pierwsza ma mieć miejsce w pierwszym kwartale, druga natomiast w trzecim i osiągnąć poziom 5%.

Początek nowego tygodnia na rynku zagranicznym przynosi nam kontynuację deprecjacji amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD po pokonaniu ważnego oporu na poziomie 1,4750 rozpoczął zdecydowany ruch wzrostowy, który w poniedziałkowy poranek doprowadził kurs w okolice 1,4870. Taki scenariusza zakładaliśmy już na początku minionego tygodnia i nadal podtrzymujemy założony w nim minimalny zasięg tego ruchu w okolice historycznych szczytów. Analizując zachowanie inwestorów coraz bardziej prawdopodobne jest pokonanie ostatniego maksimum i dalsze wzrosty ponad poziom 1,50. Sprzyjać temu będą rosnące oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez FED. Obecnie rynek jest pewny spadku kosztu pieniądza o 50 punktów, co więcej zaczęły pojawiać się opinie o możliwości aż 75 punktowej obniżki. Jaką decyzję podejmie Ben Bernanke dowiemy się już 30 stycznia. Wydaje się, że stopy procentowe zostaną obniżone jednak skala tego ruchu wobec bardzo dużych oczekiwań rynku może spowodować pewne rozczarowanie lub realizację zysków. Dlatego też ewentualnej korekty na parze EUR/USD należy spodziewać się dopiero na początku lutego. Do tego czasu inwestorzy będą prawdopodobnie w dalszym ciągu pozbywać się dolarów. W najbliższych dniach poznamy pierwsze oficjalne wyniki z amerykańskich banków. Już teraz pojawia się coraz więcej doniesień o większych niż się wcześniej spodziewano stratach. Jeśli inwestorzy zastaną negatywnie zaskoczeni słabością podawanych wyników może to doprowadzić nie tylko do deprecjacji dolara, ale także do dużych spadków na amerykańskich giełdach. Rosnący w szybkim tempie kurs złota tylko potwierdza duże prawdopodobieństwo takiego scenariusza.

Źródło: Andrzej Gondek, Marcin Ciechoński, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).