Święta tuż tuż

Święta tuż tuż
Data dodania: 2007-12-21 (09:33) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Z tego powodu płynność dzisiaj może być jeszcze mniejsza, gdyż inwestorzy mogą powstrzymywać się od transakcji nie chcąc brać ryzyka w okresie Świąt lub po prostu wydłużając sobie o jeden dzień przerwę świąteczną. Ruchy na rynku mogą być zatem większe i bardziej nerwowe w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, natomiast przy braku wydarzeń dzień może dość spokojny.

Od paru dni zmienność spada, na pewno w wyniku wspomnianego spadku aktywności, lecz także dlatego, że działania banków centralnych mające na celu ustabilizować rynki pieniądza zaczynają przynosić efekty. Częściowe zniwelowanie działania negatywnego wpływu wysokich krótkoterminowych stóp procentowych pozwoliło rynkom akcji zahamować spadki i nawet odrobić część strat. Wczoraj opublikowanych zostało również sporo danych makro, które uspokoiły inwestorów skupionych na inflacji. Pozytywnym aspektem było potwierdzenie szybkiego tempa wzrostu PKB w miesiącach letnich, jednak główne dane – indeks Philadelphia FED zawiodły nadzieje. Jest to ważny wskaźnik wyprzedzający koniunkturę, więc inwestorzy musieli nieco ostudzić swój optymizm, lecz także częściowo obawy o wzrost inflacji. Dzisiaj otrzymamy kolejną porcję danych makro, lecz nie oczekujemy silnych reakcji rynku. Obawiamy się natomiast możliwej wyprzedaży na rynku akcji, szczególnie jeśli do południa indeksy jeszcze wzrosną i wrócą w okolice atrakcyjnych poziomów bądź rejonów oporu.

EURPLN

Tak jak oczekiwaliśmy uspokojenie na rynkach akcji przyniosło ostatecznie siłę złotemu, jednak złoty nadal negatywnie reaguje na wzrost wartości dolara. Dzisiejszy dzień powinien być bardzo podobny do wczorajszego (pod warunkiem, że nie wydarzy się nic nieoczekiwanego), czyli powinniśmy pozostawać w zakresie 3,60-3,6250. Zarówno płynność jak i aktywność inwestorów powinna spadać. Taki rynek jest bardziej podatny na manipulację, jednak nie wygląda na to by złoty miał potencjał wybić się z aktualnych zakresów. Preferujemy ostrożną sprzedaż EURPLN na wzrostach.

EURUSD

Dolar kontynuował wczoraj umocnienie, jednak w trakcie sesji azjatyckiej oddał część zysków, prawdopodobnie w wyniku wzrostu cen akcji. Wzrosty cen akcji na ostatniej sesji przed świąteczną przerwą nastrajają optymistycznie (lub co najmniej uspokajająco). Inwestorzy mogli dzięki temu oderwać uwagę od indeksów i spojrzeć na dane makro, które ogólnie były raczej negatywne (Indeks Philly). Oczekujemy, że dzisiejsza sesja będzie przebiegać podobnie jak wczorajsza, tzn. przy braku nieoczekiwanych wydarzeń rynek powinien się konsolidować w neutralnych rejonach ostatniego zakresu, czyli pomiędzy 1,4350 i 1,44. Wyprzedaż akcji będzie natomiast sygnałem do zakupu USD.

GBPUSD

Prognoza słabości GBP potwierdziła się, funt był wczoraj jednym z liderów spadków. Z jednej strony odpowiedzialny był za to dolar umacniający się do większości walut, jednak głównym powodem jest gołębia ocena perspektyw dla stóp procentowych bo publikacji notatek z posiedzenia MPC, które wyraźnie pokazały, że istnieje duża szansa na dalsze obniżki stóp procentowych. Dodatkowo sporo aktualnych danych makro (m.in. ceny nieruchomości) wydaje się dostarczaj silnych argumentów za obniżkami stóp. Widząc skutki spadku cen nieruchomości w USA (aktualny kryzys) MPC może obawiać się pęknięcia bańki w Anglii. Inwestorzy wiedząc o tym gotowi są wyceniać jeszcze luźniejszą politykę monetarną. Z tych względów preferujemy krótkie pozycje w GBP otwierane na korektach.

USDJPY

Jednogłośna decyzja BoJ by pozostawić stopy procentowe bez zmian i wskazanie sytuacji amerykańskiej gospodarki jako czynnika decydującego dla perspektyw gospodarczych w Japonii spowodowało umocnienie przekonania, że na razie podwyżki stóp nie są zagrożeniem. Przy uspokojeniu sytuacji na rynkach akcji (może chwilowym) zniknęła główna presja na umocnienie jena. Tempo umocnienia USD także spadło i z tych względów
USDJPY znalazł się w konsolidacji w okolicy 113. Jest to dość istotny poziom techniczny, gdyż pokonanie tego oporu może popchnąć kurs nawet powyżej 115, brak przełamania może oznaczać, że będzie to szczyt korekty. Zadecyduje o tym najpewniej rynek akcji, lecz w naszej opinii nastąpi to dopiero po Świętach.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).