Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-03-14 (17:42)

W ostatnich dniach tematem numer jeden stał się oczywiście kryzys bankowy i wszystko co z nim związane. Jednak interwencja regulatorów oraz uruchomienie specjalnego programu płynnościowego dla amerykańskich banków sprawiło, że inwestorzy przymknęli oko na możliwe ryzyko dalszej lawiny upadłości. Dziś Wall Street nie widzi już wielkich szans na powtórkę scenariusza z 2008 roku. Zamiast tego, inwestorzy dostrzegli szansę na łagodniejszy cykl dalszych podwyżek Fed, a dziś byki otwierają wygazowanego szampana z napisem 'pivot'.

Nastroje wsparł dziś odczyt inflacji, a ryzykowne aktywa ponownie wróciły do łask. Czy odbicie tym razem jest trwałe, czy znów podyktowane jest bardziej życzeniowym myśleniem niż realiami?

To prawda, że Rezerwa Federalna prawdopodobnie będzie bardziej zachowawcza w ogólnym przekazie, a Powellowi 22 marca niemal na pewno daleko będzie do jastrzębiej narracji z sierpniowego Jackson Hole. Dzisiejszy odczyt inflacji z USA został odebrany przez rynki z euforią i pokazał spadek, zgodny z oczekiwaniami łagodząc obawy wokół odradzającej presji cenowej w gospodarce. W lutym inflacja CPI wyniosła 6% w ujęciu rocznym przy 5,5% wzroście inflacji bazowej, oba odczyty były niższe od styczniowego. Pojawia się zatem pytanie czy spadek presji cenowej i widmo kryzysu systemowego pozostanie dla Powella wystarczająco przekonujące by zakończyć cykl podwyżek? Byki chcą w to wierzyć. Ale niekoniecznie te z polskiego parkietu, ponieważ WIG20 wciąz może mieć większy problem z przebiciem poziomu 1800 pkt.

Wciąż wydaje się to mało prawdopodobne choć inwestorzy wyceniają brak podwyżki na najbliśzym posiedzeniu z 22,5% prawdopodobieństwem. Jeszcze niedawno oceniali jako podwyżkę o 50 pb jako prawdopodobną, zatem zmiana jest rzeczywiście olbrzymia. Na brak podwyżki w marcu stawia także Goldman Sachs oraz analitycy z funduszu inwestycyjnego Nomura. Jednak wobec wciąż priorytetowej walki ze sprowadzeniem stabilności cen oraz uruchomieniem znaczących programów wsparcia sektora bankowego, podwyżka o 25 pb wydaje się najbardziej prawdopobona. W obliczu kryzysu bankowego, rynki widzą szanse na pierwsze cięcia stóp o 50 pb w tym roku.To pozytywne dla rynku akcji.

Na Wall Street niemal 60% zwyżkują walory banku First Republic, który na ten moment zażegnał kryzys płynnościowy. Sektor finansowy nie ma jednak zbyt wielu powodów do świętowania, agencja ratingowa Moody's obniżyła dziś ocenę amerykańskiego sektora bankowego do negatywnej. Demony SVB, Signature i Silvergate odeszły ale inwestorzy pozostają ostrożni ponieważ rynek nieruchomości komercyjnych potencjalnie może stać się kolejną bombą zegarową na Wall Street.

Agencja Bloomberg informowała w ostatnim czasie, że część funduszy ma problemy z pokrywaniem spłat. M.in. właściciel biurowca, Pacific Investment Management nie spłacił około 1,7 mld USD hipotek na siedem budynków w kluczowych lokalizacjach w USA jak Nowy Jork czy San Francisco, a fundusz Brookfield nie spłacił pożyczek związanych z dwoma biurowcami w Los Angeles. Także kredyt hipoteczny opiewający na 1,2 mld USD w kompleksie San-Fran, którego współwłaścicielem jest były prezydent Donald Trump oraz Vornado Realty Trust, pojawił się na liście zagrożonych..

Pivotove nastroje zza oceanu nie dotarły dziś jednak do GPW. WIG20 wzrósł o zaledwie 0,11% a najbardizej zniżkowały akcje PGE, Asseco i PZU. Niewiele lepiej wyglądał WIG Banki choć polski indeks bankowy traci niemal 10% od początku roku. Dzięki znaczącej umowie na dostawy obuwia dla wojska blisko 20% wzrost odnotowały akcje Wojas. Główne benchmarki z Wall Street zyskują dziś odpowiednio o 1,9% dla S&P 500 i 2,4% dla Nasdaq, gdzie prym wiodą zwyżki walorów Meta Platforms i Alphabet. Inwestorzy znów chcą wierzyć w 'kryzysowy boom' na rynku akcji ale jeśli Fed nie dołączy do tej imprezy, byki mogą zapłacić wysoką cenę.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

2023-03-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazała, że by załagodzić sytuację w sektorze bankowym nie wystarczą optymistyczne komentarze szefów banków centralnych. Europejskie indeksy traciły w otoczeniu zniżkujących cen akcji największych niemieckich banków. Fala wyprzedaży przelała się także na GPW, a WIG20 stracił ponad 2% osuwając się poniżej 1700 pkt. Częściowo na sentymentach polskiego parkietu mogły zaważyć także informacje z agencji Bloomberg, wg. których Polskę wobec niepewnej sytuacji środków z KPO może czekać także zamrożenie 75 mld EUR unijnych środków z funduszu spójności.
Indeksy nie wierzą w kryzys?

Indeksy nie wierzą w kryzys?

2023-03-23 Komentarz giełdowy XTB
Główne benchmarki z Wall Street notują dziś wzrosty choć ostatnie decyzje banków centralnych pokazały, że walka z inflacją pozostaje głównym celem, a kryzys bankowy nie zmienił ich zasadniczego podejścia do polityki monetarnej. W ostatnim czasie stopy podniósł EBC, Fed a dziś do obu banków dołączył szwajcarski SNB oraz Bank Anglii. Regulatorzy wysyłają w ten sposób sygnał, że sytuacja w sektorze bankowym jest opanowana. Gdyby nie była, moglibyśmy oczekiwać bardziej gwałtownej zmiany w polityce.
Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Wall Street niepewne przed decyzją Fed

2023-03-22 Komentarz giełdowy XTB
Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.
CD Projekt znowu budzi emocje

CD Projekt znowu budzi emocje

2023-03-21 Komentarz giełdowy XTB
W pierwszej sesji kalendarzowej wiosny zieleń zagościła również na parkiecie głównym GPW, powodując wzrosty większości spółek z indeksu WIG20. Pomimo wyczekiwanego odreagowania odnotowanego na bankach, spośród których liderami są Unicredit i mBank, jedna ze spółek szczególnie przykuła uwagę inwestorów nieoczekiwaną decyzją związaną z przygotowywanym projektem. Chodzi o CD Projekt, który podczas dzisiejszej sesji stracił niemal 11%. Spółka poinformowała o dokonaniu odpisu na łączną kwotę 42,9 mlm zł w ramach aktualizacji nakładów na projekt Sirius.
Credit Suisse i co dalej?

Credit Suisse i co dalej?

2023-03-20 Komentarz giełdowy XTB
Po zawirowaniach ubiegłego tygodnia związanych z upadłością banku SVB rynki finansowe wyczekiwały normalizacji. Stabilizacja sytuacji nie tylko nie nastąpiła, ale doszło do eskalacji i tak już napiętej sytuacji w sektorze finansowym. W ciągu weekendu rynki obiegła informacja o tym, że kilkunastoletnia agonia Credit Suisse nareszcie dobiega końca i podmiot zostanie przejęty za kwotę 3 mld USD przez UBS. warto wspomnieć, iż w celu ustabilizowania sytuacji finansowej banku podjęto decyzję o umorzeniu obligacji AT1 o wartości 17 mld USD, co w praktyce oznacza, że obligatariusze zostaną z niczym.
Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

2023-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego roku akcji kontynuowały wczoraj rozpoczętą na początku tego tygodnia – po informacji o zagwarantowaniu przez władze USA depozytów dwóch bankrutujących kalifornijskich banków – zwyżkę (S&P 500 +1,76 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +2,4 proc.). Zwyżka cen akcji była kontynuowana dziś rano na giełdach Azji i Oceanii. Wzrosły dziś wszystkie główne indeksy w tym regionie. Najsilniej – o 2,22 proc. – wzrósł filipiński PSEi.
Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

2023-03-16 Komentarz giełdowy XTB
Kolejną sesję z rzędu uwaga rynku skoncentrowana była przede wszystkim na sektorze bankowym. Choć tonący wzoraj pdo lawiną giełdowej wyprzedaży Credit Suisse ostatecznie otrzyma wart 50 mld franków szwajcarskich zastrzyk płynności z SNB lecz do euforii na europejskich bankach ciągle daleko. Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen wskazałą że wciąż analizuje sytuację amerykańskeigo sektora bankowego by upewnić się, że jego sytuajca jest naprawdę stabilna. Inwestorzy zwócili dziś także uwage na istotne dane makro ze Stanów i decyzję EBC oraz konferencję Christine Lagarde.
Czarne chmury nad europejskimi bankami

Czarne chmury nad europejskimi bankami

2023-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś w centrum uwagi inwestorów znalazł się szwajcarski bank Credit Suisse, którego problemy spowodowały lawinę wyprzedaży na walorach europejskich banków i obawy wokół szerszego ryzyka systemowego. Traciły także notowania polskich banków. Dynamiczna sytuacja dobrze obrazuje chwiejność rynkowych nastrojów. Inwestorzy jeszcze wczoraj spodziewali się, że lawina bankructw zatrzyma się na banku SVB.
Spokojnie, to tylko panika

Spokojnie, to tylko panika

2023-03-13 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z echem piątkowych i weekendowych wydarzeń. Po zwyczajowych zapewnieniach zarządu banku, że wszystko jest pod kontrolą, w piątek Silicon Valley Bank, szesnasty co do wielkości największy bank w USA ogłosił upadłość. Jest to największy przypadek upadłości amerykańskiego banku od upadku Lehman Brothers w 2008 r. W efekcie kierownictwo banku zostało zwolnione, a akcjonariusze stracą zainwestowane pieniądze. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jest zdeterminowany, by osoby odpowiedzialne za sytuację zostały pociągnięte do odpowiedzialności.
Wszystkie oczy skierowane na Powella

Wszystkie oczy skierowane na Powella

2023-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa upływała pod znakiem względnej słabości w oczekiwaniu na przesłuchanie Przewodniczącego FED Jerome Powella przez Senacką Komisją Bankową. Jego wystąpienie nie przyniosło żadnych zaskakujących rewelacji, jednak mimo tego rynki europejskie zareagowały wyprzedażą. Również S&P 500 banks zareagował drastyczną przeceną w wysokości niemal 2,5%. Jednym z powodów może być próba “odczytania między wierszami” intencji FED w zakresie przyszłości prowadzenia polityki monetarnej.