Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Bez przełomu po „minutkach” FOMC
2023-02-23 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWczorajsza publikacja “minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC była elementem przyciągającym uwagę rynku. Dolar zdołał się lekko umocnić a indeksy skierowały się na południe. Ruch był jednak krótkotrwały a zmienność należy zaliczyć do tych z kategorii „umiarkowanych”. Para EUR/USD przez moment była notowana poniżej 1,06.
Nie było przełomu w zapiskach z lutowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Rynek jedynie otrzymał kolejne potwierdzenie, że kontynuacja podwyżek stóp jest w planach banku centralnego.
Nie było przełomu w zapiskach z lutowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Rynek jedynie otrzymał kolejne potwierdzenie, że kontynuacja podwyżek stóp jest w planach banku centralnego.
Wizyta Joe Bidena nie pomogła sentymentom WIG20
2023-02-22 Market News XTBPolski indeks bluechipów zamknął dziś sesję na 1,56% stracie i nie zdołał utrzymać się powyżej 1800 pkt. wobec spadku apetytu na ryzyko na światowych parkietach giełd. Inwestorzy nie tylko za oceanem zwrócą dziś szczególną uwagę na protokół FOMC ponieważ w ostatnim czasie wzrosły szansę na wyższą, 50 pb podwyżkę stóp Fed na najbliższym posiedzeniu w marcu. 'Minutes' pokażą przede wszystkim ilu członków Rezerwy Federalnej głosowało ostatnio za wyższą podwyżką.
Inwestorzy czekają na zapiski FED
2023-02-22 Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowa publikacja dzisiaj wieczorem o godz. 20:00 - mowa o minutkach z ostatniego posiedzenia FED z 1 lutego, które przyniosło wyhamowanie tempa podwyżek stóp do 25 punktów baz. Wprawdzie od tego czasu poznaliśmy lepsze dane makro z USA, a także zapoznaliśmy się z komentarzami członków FED, które wypadły bardziej "jastrzębio", to jednak inwestorzy zwrócą dzisiaj na przebieg dyskusji na tamtym posiedzeniu. Zwłaszcza w kontekście dwóch spraw- na ile FED byłby skłonny znacząco wydłużyć cykl podwyżek stóp w tym roku, oraz na ile teoretycznie byłaby możliwa podwyżka stóp o 50 punktów baz. w marcu.
Spadek cen gazu ziemnego w USA o 55% od początku roku
2023-02-22 Komentarz surowcowy DM BOŚPo niezwykle burzliwym 2022 roku, bieżący rok na rynku gazu ziemnego rozpoczął się od spokojnych zniżek. O ile jeszcze w Europie sytuacja na tym rynku mimo wszystko pozostaje napięta za sprawą niepewności wokół konfliktu na Ukrainie, to w Stanach Zjednoczonych na rynku tym dominują spadki. Notowania gazu ziemnego w USA obecnie poruszają się w okolicach 2 USD za mln BTU, a dzisiaj przed otwarciem sesji kontrakty na gaz w tym kraju na chwilę nawet spadły poniżej tego poziomu – po raz pierwszy od września 2020 roku. Oznacza to, że od początku bieżącego roku cena gazu w Stanach Zjednoczonych spadła już o około 55%.
Cena kontraktów na emisję CO2 w Europie najwyżej w historii
2023-02-22 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersO ok. 2 proc. spadły wczoraj główne indeksy amerykańskiego rynku akcji (S&P 500 -2 proc., DJIA -2,06 proc., Nasdaq Composite -2,5 proc.). Dziś na giełdach Azji i Oceanii jedynym spośród głównych indeksów, który wzrósł był nowozelandzki NZX 50 (+0,61 proc.). Największy spadek – o 1,68 proc. - zanotował dziś koreański Kospi.
Spadki cen akcji przeważały dziś rano również na giełdach europejskich (DAX -0,94 proc., CAC 40 -0,95 proc.).
Spadki cen akcji przeważały dziś rano również na giełdach europejskich (DAX -0,94 proc., CAC 40 -0,95 proc.).
Czy minutes potwierdzi determinację Fed?
2023-02-22 Poranny komentarz walutowy XTBDzisiaj o godzinie 20:00 poznamy zapisy rozmów z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, czyli tzw. minutes. W zasadzie każdy oczekuje, że wydźwięk dzisiejszej publikacji będzie jastrzębi, dlatego istnieje bardzo duża szansa, że dojdzie dzisiaj do realizacji zysków. Biorąc pod uwagę, że minutes nie mogą nas niczym zaskoczyć, duża część inwestorów może wykorzystać szanse i uciec z rynku po ostatnim rajdzie amerykańskiego dolara.
Giełda pod znakiem wizyty POTUS
2023-02-21 Komentarz giełdowy XTBW dniu dzisiejszym najważniejszą informacją mającą wpływ zarówno na sytuację geopolitycznym w regionie, jak również, jak się okazuje, na sentyment giełdowy, jest wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych (POTUS) Joe Bidena najpierw w Ukrainie, a dzisiaj w naszym kraju. Giełda zdaje się po części dyskontować niepewność, jaka towarzyszy inwestorom wobec wiadomości, jaki przekaże Prezydent USA podczas swojego wystąpienia, które jest zaplanowane na godz. 17:30.
Wzrost importu rosyjskiej ropy naftowej do Chin
2023-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚNowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Wczorajsza zwyżka cen tego surowca, w obliczu braku aktywności Amerykanów ze względu na święto w USA, nie miała istotnego wydźwięku. Z kolei dzisiaj notowania ropy rozpoczynają sesję od zniżki. Rynek ropy, podobnie zresztą jak cały szeroki rynek finansowy, tkwi w wyczekiwaniu na kolejne dane makro i doniesienia polityczne.
W oczekiwaniu na dane z USA
2023-02-21 Raport DM BOŚ z rynku walutLekkie wzrosty rentowności amerykańskich obligacji w oczekiwaniu na dane z USA - dzisiaj szacunkowe indeksy PMI za luty, jutro zapiski z posiedzenia FED - podbijają we wtorek rano notowania dolara na szerokim rynku. Słabiej wypadają dzisiaj waluty rynków EM, a pośród G-10 najgorzej radzą sobie waluty Antypodów. Co ciekawe ma to miejsce przy relatywnie "jastrzębim" przekazie z RBA - na posiedzeniu w lutym decydenci byli zgodni, co do tego, że utrzymująca się wysoka inflacja będzie wymagać wielu podwyżek stóp procentowych - teraz rozważano ruch o 50 punktów baz.
Dolar umacnia się przed publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia FED
2023-02-21 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas dzisiejszej sesji opublikowane zostały wstępne dane PMI za luty z Niemiec i Francji. Wskaźniki z obu krajów wypadły mieszanie, przy czym odczyty dla sektora usług zaskoczył pozytywnie, a z sektora przemysłowego - negatywnie. Reakcja na rynku walutowym także była mieszana, EURUSD ruszył nieznacznie w górę po publikacji z Francji, z kolei po danych z Niemiec zaczął spadać. Aktualnie główna para walutowa jest notowana 0,15% niżej w ujęciu dziennym.
Biden w Polsce. Indeksy PMI z Europy w centrum uwagi
2023-02-21 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWczorajsza sesja na rynkach finansowych przebiegła spokojnie, co wynikało w głównej mierze z dnia wolnego w USA oraz braku publikacji danych makro ze Stanów Zjednoczonych oraz strefy euro. Z Polski poznaliśmy paczkę danych, z których wynika, że przemysł spowalnia i coraz mocniej widoczne są procesy dezinflacyjne co jest spójne z oczekiwaniami Rady Polityki Pieniężnej. Do Polski przyjechał prezydent Biden. Na rynku w tym momencie dominują tematy geopolityczne.
Polska gospodarka zaciąga hamulec
2023-02-20 Komentarz giełdowy XTBW dniu dzisiejszym o godzinie 10:00 poznaliśmy dane dotyczące polskiej gospodarki oraz rynku pracy. Produkcja przemysłowa za styczeń wykazała fatalną dynamikę w porównaniu z miesiącem poprzednim i wyniosła -2,5%. W ujęciu rocznym wyniosła 2,6% wobec oczekiwań na poziomie 4,2% r/r. Jest to paradoksalnie pozytywna informacja dla rynków kapitałowych, ponieważ słabe dane gospodarcze wskazują, iż restrykcyjna polityka monetarna prowadzona przez Bank Centralny przynosi rezultaty, gospodarka zaczyna spowalniać, więc powinno to wpłynąć negatywnie na procesy inflacyjne.
Delikatne zwyżki na początku tygodnia na rynku ropy
2023-02-20 Komentarz surowcowy DM BOŚPo ubiegłotygodniowych spadkach, notowania ropy naftowej dzisiaj kierują się delikatnie w górę. Na razie ruch ten można uznać przede wszystkim za odreagowanie wcześniejszych ruchów, zwłaszcza że dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej będzie spokojna. Dzisiaj na globalnych rynkach aktywni nie będą Amerykanie i Kanadyjczycy, za sprawą lokalnych świąt, co w dużym stopniu ograniczy wymowę ruchów cen na globalnych rynkach finansowych. Jednak fundamentalnie, na rynku ropy od poprzedniego tygodnia niewiele się zmieniło.
Washington’s Birthday
2023-02-20 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPiątkowa sesja na rynku akcji w USA nie przyniosła jakichś szczególnych rozstrzygnięć (S&P 500 -0,28 proc., DJIA +0,39 proc., Nasdaq Composite -0,58 proc.). Dziś na giełdach Azji i Oceanii przeważały spadki (największy - -1,28 proc. - notował Hang Seng). Na giełdach europejskich swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły dziś rano główne indeksy giełd w Grecji, Wilnie i Hiszpanii. Zmiany indeksów głównych rynków były kosmetyczne (DAX +0,05 proc., CAC 40 0,05 proc. ok godz. 10:05).
Goepolityka znów straszy
2023-02-20 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnim czasie złoty radzi sobie nieco słabiej. Na razie jest to głównie efekt korekty globalnym rynku walutowym, ale w tym tygodniu na pierwszy plan może wysunąć się geopolityka. W piątek mija rok od rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Temat tego konfliktu, choć aktualny i żywy w mediach, rynkowo w zasadzie zniknął z radaru inwestorów. Dlaczego? Od miesięcy nie obserwujemy większych zmian i rynki wychodzą z założenia, że tak może być jeszcze bardzo długo.
Indeksy słabną wobec oddalającego się pivotu Fed
2023-02-17 Komentarz giełdowy XTBW ostatnich dniach apetyt na ryzyko osłabł ponieważ mocne dane z amerykańskiej gospodarki, wspierane niższym od oczekiwanego tempem spadku inflacji wskazują, że Fed nie będzie tańczył tak jak zagrają mu rynki. Na pivot prawdopodobnie przyjdzie poczekać dużo dłużej. Końcówka tygodnia rozgrywana jest pod dyktando niedźwiedzi.
Banki Goldman Sachs i JP Morgan wskazały dziś, ze Fed najprawdopodobniej będzie podnosił stopy procentowe do połowy tego roku co oznaczałoby możliwe 3 podwyżki, najprawdopodobniej o 25 punktów bazowych i doprowadziłoby do stopy na poziomie 5,5%.
Banki Goldman Sachs i JP Morgan wskazały dziś, ze Fed najprawdopodobniej będzie podnosił stopy procentowe do połowy tego roku co oznaczałoby możliwe 3 podwyżki, najprawdopodobniej o 25 punktów bazowych i doprowadziłoby do stopy na poziomie 5,5%.
Powrót dolara
2023-02-17 Komentarz tygodniowy Oanda TMS BrokersInflacja w USA wyhamowuje, ale ten proces znacznie się spowolnił. Rynek liczył na zaskoczenie niższym wynikiem. Inwestorzy chcieli kolejnego pozytywnego zaskoczenia, którego jednak nie było. Tym samym dolar kontynuował w minionych dniach ruch aprecjacyjny, który został zapoczątkowany wyjątkowo dobrym odczytem NFP na początku miesiąca. Inflacja po osiągnięciu najwyższego poziomu w czerwcu 2022 roku (9,1 proc.) spadła w styczniu do 6,4 proc..
FED podniesie stopy w marcu aż o 50 punktów bazowych?
2023-02-17 Raport DM BOŚ z rynku walutPiątek przynosi kontynuację widocznego w czwartek umocnienia dolara. Wyższa od prognozowanej inflacja PPI sprawiła, że scenariusz rychłego pivotu FED zaczął się rozmywać. Wczoraj "jastrzębia" Loretta Mester z FED przyznała, że stopy procentowe mogą wzrosnąć powyżej 5 proc. i pozostać tam przed dłuższy okres. Nie odrzuciła scenariusza w którym marcowa podwyżka stóp mogłaby wynieść 50 punktów baz. Wątek ten podchwycił wczoraj też James Bullard.
Ropa naftowa na drodze do tygodniowej zniżki
2023-02-17 Komentarz surowcowy DM BOŚKońcówka tygodnia na rynkach surowcowych przynosi pogorszenie nastrojów i spadek notowań. Wynika to przede wszystkim z siły amerykańskiego dolara, która wywiera presję na ceny surowców – z ropą naftową włącznie. Po relatywnie wysokim odczycie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, opublikowany został bowiem także dość wysoki odczyt inflacji PPI – co jest kolejną sugestią, że Rezerwa Federalna może zdecydować się na bardziej jastrzębie podejście do polityki monetarnej w USA.
Kolejna podwyżka stóp w USA jednak o 50 pb?
2023-02-17 Poranny komentarz walutowy XTBW piątek o poranku możemy obserwować osłabienie amerykańskiej waluty, tym samym kontynuowany jest wczorajszy sentyment. Przypomnijmy, że nastroje popsuły się po publikacji danych o inflacji producenckiej (PPI) ze Stanów Zjednoczonych. Pomimo, że wzrost cen nieznacznie spadł w porównaniu do poprzedniego odczytu, tak rynek zakładał, że spowolnienie inflacji będzie większe. Rozczarowujące dane zmniejszają szanse na szybki pivot Fedu i niewykluczone, że kolejne podwyżki stóp procentowych doprowadzą do przekroczenia poziomu 5%, który do tej pory był uważany za poziom docelowy.