Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Mocny wzrost rentowności amerykańskiego długu

Mocny wzrost rentowności amerykańskiego długu

2023-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj powrócił optymizm na rynki. Rentowność amerykańskich obligacji wzrosła na skutek osłabienia obaw o „zarażenie” sektora finansowego. Akcje amerykańskich banków regionalnych zyskały po doniesieniach o tym, że upadły bank SVB został zakupiony przez inny podmiot. To spowodowało, że 2-latki USA ponownie znalazły się powyżej 4 proc. Cena złota osunęła się poniżej 1950 USD i na wykresie kształtuje się potencjalna formacja podwójnego szczytu.
Optymistyczny początek tygodnia

Optymistyczny początek tygodnia

2023-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Najpierw SVB, potem Credit Suisse. Oczy uczestników rynków były skierowane na Deutsche Bank, a internet był przepełniony artykułami wieszczącymi rychły upadek niemieckiego giganta. Przez weekend sytuacja nieco się uspokoiła, co również wpłynęło na europejskie rynki, w tym WIG20, który zyskuje dzisiaj ponad 1%. Warto zwrócić szczególną uwagę kilka spółek, które wyróżniły się podczas dzisiejszej sesji.

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od niewielkiej zmienności. O ile na początku sesji pojawił się delikatny ruch wzrostowy, to na rynku ropy ciężko o optymizm. Nadal nad rynkiem wiszą „czarne chmury” w postaci potencjalnego rozprzestrzenienia się kryzysu bankowego, co sprawia, że utrzymuje się nastawienie risk-off, wywierające presję na spadek cen ropy naftowej. Obecnie to właśnie doniesienia związane z sytuacją w bankach mają największy wpływ na sytuację na rynku ropy naftowej.
FED obniży stopy już w wakacje?

FED obniży stopy już w wakacje?

2023-03-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi większych zmian na rynku FX, dolar nieznacznie zyskuje, ale ruchy są kosmetyczne. W przestrzeni G-10 najsłabszy jest jen, który traci 0,33 proc. wobec USD, a na drugim biegunie jest dolar australijski zyskujący 0,19 proc.. W piątek na rynkach było nerwowo, pojawił się niepokój o kondycję europejskich banków - ale temat nie został pociągnięty dalej i sesja na Wall Street zakończyła się zwyżkami (S&P500 powrócił ponad 4000 pkt.).
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2023-03-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach rozpoczyna się w dobrych nastrojach. Podbudowuje je informacja o przejęciu części upadłego banku SVB, choć moim zdaniem nie ma ona istotnego znaczenia. W tym tygodniu wstępne dane o europejskiej inflacji, lecz poznamy je dopiero w drugiej połowie tygodnia. Temat kryzysu bankowego nadal się tli, ale według mnie są to żarzące się węgielki. Oczywiście i one mogłyby okazać się problematyczne, gdyby ktoś polał je benzyną, ale na razie tak się nie dzieje.
Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

2023-03-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazała, że by załagodzić sytuację w sektorze bankowym nie wystarczą optymistyczne komentarze szefów banków centralnych. Europejskie indeksy traciły w otoczeniu zniżkujących cen akcji największych niemieckich banków. Fala wyprzedaży przelała się także na GPW, a WIG20 stracił ponad 2% osuwając się poniżej 1700 pkt. Częściowo na sentymentach polskiego parkietu mogły zaważyć także informacje z agencji Bloomberg, wg. których Polskę wobec niepewnej sytuacji środków z KPO może czekać także zamrożenie 75 mld EUR unijnych środków z funduszu spójności.
EURUSD z formacją odwrócenia trendu

EURUSD z formacją odwrócenia trendu

2023-03-24 Market News XTB
Przed nami ostatnia sesja przed weekendem. Biorąc pod uwagę kilka odczytów makro zaplanowanych na kolejne godziny, a także fakt zamknięcia bardzo zmiennego tygodnia, niewykluczone, że dziś zmienność utrzyma się na podwyższonym poziomie - co zresztą już widać po samym otwarciu handlu w Europie. Jeśli chodzi o dzisiejszy kalendarz, jesteśmy już po publikacji indeksów PMI m.in. z Niemiec i Francji, które ogólnie rzecz biorąc wypadły mieszanie.
Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

2023-03-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła wzrost notowań tego surowca, to w drugiej połowie tygodnia cena tego surowca wpadła w konsolidację. Obecnie notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 69 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie 74 USD za baryłkę. Mimo że cały tydzień na rynku ropy naftowej ma szansę zamknąć się na plusie, to obecnie potencjał do zwyżek cen ropy jest niewielki. Pomijając obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu oraz rosnące zapasy ropy naftowej w USA, pojawiły się dwa kolejne czynniki, sprzyjające niższym cenom ropy naftowej.
Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

2023-03-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartkowa sesja na rynku akcji w USA zakończyła się zwyżką głównych indeksów (S&P 500 +0,3 proc., DJIA +0,23 proc., Nasdaq Composite +1,01 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii brak było dominującej tendencji, a zmiany wartości indeksów były niewielkie (największy – 0,97 proc. – wzrost notował indonezyjski JCI, najsilniej – o 0,64 proc. – spadał Shanghai Composite Index).
Indeksy nie wierzą w kryzys?

Indeksy nie wierzą w kryzys?

2023-03-23 Komentarz giełdowy XTB
Główne benchmarki z Wall Street notują dziś wzrosty choć ostatnie decyzje banków centralnych pokazały, że walka z inflacją pozostaje głównym celem, a kryzys bankowy nie zmienił ich zasadniczego podejścia do polityki monetarnej. W ostatnim czasie stopy podniósł EBC, Fed a dziś do obu banków dołączył szwajcarski SNB oraz Bank Anglii. Regulatorzy wysyłają w ten sposób sygnał, że sytuacja w sektorze bankowym jest opanowana. Gdyby nie była, moglibyśmy oczekiwać bardziej gwałtownej zmiany w polityce.
Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 lat

Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 lat

2023-03-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajszy komunikat ze strony Rezerwy Federalnej na pierwszy rzut okaz wydawał się jastrzębi (zapowiedzi walki z inflacją i możliwych dalszych podwyżek stóp procentowych w USA), jednak jednocześnie zasugerował, że cykl podwyżek już powoli się kończy, co dla amerykańskiego dolara oznacza mniej impulsów do wzrostów, wynikających właśnie z tego czynnika, czyli polityki monetarnej. Te wiadomości mają istotne przełożenie na ceny surowców, w tym również ropy naftowej.
Fed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance

Fed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance

2023-03-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dwudniowe posiedzenie FOMC przyniosło podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. To tyle ile zakładał rynek. Amerykańska instytucja zdecydowała się dalej zacieśniać warunki monetarne mimo ostatnich zawirowań na rynku. To co najbardziej wpłynęło na wczorajszą zmienność rynkową to informacja, że koniec cyklu jest bliski. Dolar stracił na wartości co spowodowało, że para EURUSD znajduje się obecnie powyżej poziomu 1,09.
Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Wall Street niepewne przed decyzją Fed

2023-03-22 Komentarz giełdowy XTB
Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.
Co pokaże FED?

Co pokaże FED?

2023-03-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nastroje na rynkach pozostają dobre, chociaż w środę rano rynek FX jest podzielony - nie widać jednoznacznego kierunku na dolarze. Wczoraj mieliśmy kolejną mocną sesję na Wall Street - rynek jest wspierany przez spekulacje, co do możliwego przejęcia First Republic Bank przez konkurenta z branży, chociaż być może taki ruch będzie musiał być podparty specjalnymi gwarancjami ze strony decydentów. Znaczenie mają też plotki, jakoby nadzór (FDIC) planował czasowe poszerzenie zakresu gwarancji dla deponentów (obecnie 250 tys. USD), aby powstrzymać odpływ środków z mniejszych instytucji.
Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

2023-03-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś wieczorem naszego czasu amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku zakomunikuje swą decyzję na temat wysokości stóp procentowych (oczekiwana jest podwyżka o 0,25 proc.) i oczekiwania co do ścieżki stóp w przyszłości. Wczoraj główne indeksy amerykańskiego rynku akcji rosły (S&P 500 +1,3 proc., DJIA 0,98 proc., Nasdaq Composite +1,58 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko korygowała wtorkowy wzrost (-0,24 proc. ok. godz. 9:45).
Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych zniżkach, w bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej stabilizują się, a nawet delikatnie odreagowują zniżkę. Ruch wzrostowy jest jednak niewielki, a na rynkach finansowych widać utrzymującą się podwyższoną awersję do ryzyka oraz wyczekiwanie na rozwój sytuacji w sektorze bankowym. Dzisiaj inwestorzy na rynku ropy naftowej śledzą uważnie komunikaty związane z działaniami Rezerwy Federalnej, które wpłyną na szeroki sentyment rynkowy. Warto jednak pamiętać, że na tym rynku pojawiają się także tradycyjnie dane dotyczące zapasów ropy naftowej – i w tym tygodniu działają one na niekorzyść strony popytowej.
CD Projekt znowu budzi emocje

CD Projekt znowu budzi emocje

2023-03-21 Komentarz giełdowy XTB
W pierwszej sesji kalendarzowej wiosny zieleń zagościła również na parkiecie głównym GPW, powodując wzrosty większości spółek z indeksu WIG20. Pomimo wyczekiwanego odreagowania odnotowanego na bankach, spośród których liderami są Unicredit i mBank, jedna ze spółek szczególnie przykuła uwagę inwestorów nieoczekiwaną decyzją związaną z przygotowywanym projektem. Chodzi o CD Projekt, który podczas dzisiejszej sesji stracił niemal 11%. Spółka poinformowała o dokonaniu odpisu na łączną kwotę 42,9 mlm zł w ramach aktualizacji nakładów na projekt Sirius.
Rynki grają na pozytywny scenariusz...

Rynki grają na pozytywny scenariusz...

2023-03-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj okazało się, że banki komercyjne (na razie?) nie potrzebują płynnościowego wsparcia od banków centralnych, co pokazało nikłe zainteresowanie aukcjami swapów walutowych, które teraz mają odbywać się codziennie aż do końca kwietnia. Jednocześnie pojawiły się doniesienia, że amerykański nadzór (FDIC) poważnie bierze pod uwagę czasowe rozszerzenie gwarancji dla depozytariuszy w bankach ponad ustawowe 250 tys. USD, co miałoby uspokoić emocje wokół sektora. Mocno przeciwko temu rozwiązaniu protestuje jednak część polityków skupiona wokół republikańskiej frakcji Freedom Causus w Izbie Reprezentantów.
Wzrost eksportu ropy naftowej z USA do Europy

Wzrost eksportu ropy naftowej z USA do Europy

2023-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznej przecenie ropy naftowej na początku poniedziałkowej sesji, notowania tego surowca odrobiły straty w drugiej części dnia i ustabilizowały się w rejonie ubiegłotygodniowego poziomu zamknięcia. Cena ropy naftowej WTI porusza się nadal w rejonie 67 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 73 USD za baryłkę. Notowania ropy naftowej tym samym nadal znajdują się pod presją podaży, wynikającą z trudnej sytuacji w globalnym systemie bankowym i, tym samym, obaw o pogłębienie kryzysu gospodarczego na świecie.
Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

2023-03-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Ropa naftowa nie była tak tania od listopada 2021 roku. Spadki cenowe to po części efekt ostatniej paniki związanej z sektorem bankowym, nie tylko w USA, ale również w Europie. Chociaż sytuacja wydaje się być już opanowana, to jednak niskie ceny ropy naftowej zostały utrzymane, co może okazać się być pozytywnym aspektem dla wielu krajów na świecie, w tym również Polski. Jeszcze początkiem marca cena baryłki ropy Brent znajdowała się bliżej 90 USD, natomiast obecnie jest to niemal 20 dolarów niżej. Różnica w ujęciu polskiego złotego nie wygląda już tak imponująco.