Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
WIG-20 powyżej poziomu 1900 pkt.
2023-01-10 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWIG-20 wzrósł wczoraj o 3,04 proc. przekraczając po raz pierwszy od końca kwietni ub.r. poziom 1900 pkt. W efekcie pod względem skali 3-miesięczne wzrostu (+38,2 proc.) indeks ten – wśród głównych indeksów światowych rynków akcji – ustępuje jedynie indeksom z krajów o bardzo wysokiej inflacji (argentyńskiemu Merval-owi oraz tureckiemu XU100). Dziś rano WIG-20 lekko spadał (-0,36 proc. ok. godz. 9:40). Wczorajsza sesja na rynku akcji w USA zakończyła się mieszanym wynikiem. Początkowe zyski zostały w dalszej części sesji skasowane (S&P 500 -0,08 proc., DJIA -0,34 proc., Nasdaq Composite +0,63 proc.).
Sympozjum Riksbanku w centrum uwagi
2023-01-10 Raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek dolar lekko odbija po poniedziałkowym spadku. W krótkim terminie wpływ na to może mieć przebieg wczorajszej sesji na Wall Street, gdzie wzrosty indeksów na otwarciu rynku kasowego zostały później wymazane. Może to wskazywać na to, że optymizm rynków związany z tzw. pivotem FED jest nazbyt duży. Wprawdzie wczorajsze wypowiedzi przedstawicieli FED (Bostic, Daly) wypadły "gołębio", to FED powinien pozostać zgodny, co do przekazu, że obniżki stóp procentowych są w tym roku wykluczone.
Fed może spowolnić podwyżki, choć zależy to od inflacji
2023-01-10 Poranny komentarz walutowy XTBPiątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały, że gospodarka Stanów Zjednoczonych wciąż jest bardzo mocna. Z jednej strony raport pokazał mocny wzrost zatrudnienia i zaskakujący spadek inflacji, a z drugiej wyraźne osłabienie dynamiki płac, który został podchwycony przez amerykańskich bankierów. Chociaż Fed pozostaje wyraźnie jastrzębi, to jednak zdecydowanie niższy odczyt inflacji CPI za grudzień może spowodować kolejne zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych, który może potencjalnie ograniczyć podwyżki jedynie do 5% w zależności od rozwoju sytuacji.
USA i Chiny w centrum uwagi na rynku ropy naftowej
2023-01-10 Komentarz surowcowy DM BOŚSytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia dobitnie pokazuje, że notowania tego surowca poruszają się obecnie pod dyktando nastrojów na szerokim rynku finansowym. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł powiew optymizmu, także na rynkach akcyjnych, a w ten sposób wsparł notowania ropy naftowej – to już końcówka sesji była spadkowa, a to także odbiło się na cenach tego surowca. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent spadły do rejonu 79 USD za baryłkę.
Rynkowy optymizm wsparciem dla cen ropy naftowej
2023-01-09 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na sporym minusie. Cena tego surowca jednak dzisiaj powraca do zwyżek, nadrabiając – na razie niewielką – część ubiegłotygodniowych strat. Notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 76 USD za baryłkę, a cena ropy Brent przekracza 80 USD za baryłkę. Dzisiejszy optymizm na rynku ropy naftowej jest wynikiem fali pozytywnych nastrojów, która przetoczyła się przez szeroki rynek finansowy.
A jednak 25 punktów bazowych?
2023-01-09 Raport DM BOŚ z rynku walutOpublikowane w piątek dane makro wyraźnie wsparły scenariusz mniejszej podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu FED na przełomie stycznia i lutego. O ile jeszcze w czwartek po południu szanse na ruch o 50 punktów baz. wzrosły do 45 proc., o tyle po piątkowych odczytach spadły do zaledwie 27 proc. Dominujący scenariusz to ruch o 25 punktów baz. do 4,50-4,75 proc. Wsparciem dla niego stały się nie dane Departamentu Pracy USA, a zaskakująco słabe odczyty ISM dla usług, które wskazały na spadek tego wskaźnika w grudniu poniżej 50 punktów baz., ale i też mocny spadek subindeksu nowych zamówień.
Rentowność polskich 10-latek najniżej od września ub.r.
2023-01-09 Komentarz poranny TMS BrokersGłówne indeksy rynku akcji w USA wzrosły w piątek o ponad 2 proc. (S&P 500 +2,28 proc., DJIA +2,13 proc., Nasdaq Composite +2,56 proc.), przy czym te dwa pierwsze indeksy osiągnęły swe najwyższe poziomy od ponad 2 tygodni. „Zazieleniły” się dziś rano również rynki akcji Azji i Oceanii. Największe – ponad 2,6 proc. – wzrosty notowały dziś główne indeksy giełd na Tajwanie i w Korei Południowej. Dziś rano najwyższy od 2019 roku poziom osiągnął brytyjski indeks rynku akcji UK100. Zmiany niemieckiego DAX-a i francuskiego CAC-40 były niewielkie (+0,22 proc. i +0,05 proc. ok. godz. 9:30).
Złoty nie korzysta z euforii
2023-01-09 Poranny komentarz walutowy XTBRok 2023 na europejskich rynkach rozpoczął się w szampańskich nastrojach. Rynki akcji kontynuowały wzrosty z czwartego kwartału, para EURUSD powróciła to wzrostów. Sprzyjały temu dane o niższej inflacji. Złoty jest stabilny, ale nie korzysta z europejskiej euforii w jakiś szczególny sposób. Naszemu rynkowi sprzyjają obecnie dwa ważne trendy – spadek cen energii w Europie oraz otwarcie chińskiej gospodarki. Ten pierwszy nie jest nowy – od apogeum cen prądu i gazu na rynku kontraktów we wrześniu sytuacja zaczęła się stopniowo normalizować.
Rynek żądny większego ryzyka
2023-01-09 Poranny komentarz walutowy XTBPiątek był dniem wolnym w Polsce, ale jednocześnie był to bardzo dobry dzień dla globalnego rynku finansowego. Dane z amerykańskiego rynku pracy potwierdziły, że sytuacja jest bardzo dobra, choć jednocześnie były przesłanki wskazujące na mniejszą presję inflacyjną. Czy w takim przypadku jest szansa na większe ożywienie rynku? Czy jest to jednak chwilowe odejście od dolara i próba ożywienia rynku giełdowego? Do kolejnej decyzji Fed pozostało nam jeszcze sporo czasu, dlatego rynek do tego czasu może pozostać w fazie ożywienia.
FED mówi nie obniżkom stóp procentowych
2023-01-05 Raport DM BOŚ z rynku walutWprawdzie cykl podwyżek stóp procentowych w USA jeszcze trwa, ale rynek od pewnego czasu spekuluje na temat ich obniżek. Preferowany scenariusz to szczyt cyklu jeszcze w tym półroczu, krótka pauza i początek cyklu obniżek już późną jesienią. Tymczasem ze strony FED przekaz jest jednoznaczny - to nie czas na takie rozważania, gdyż zbyt krótki czas pauzy mógłby być ryzykowny z punktu widzenia długofalowych oczekiwań inflacyjnych. Innymi słowy, decydenci nie mają pewności na ile wskaźnik CPI będzie wyraźniej spadać w stronę celu - na takie oceny jest jeszcze zbyt wcześnie.
Niższa inflacja prezentem dla RPP
2023-01-05 Poranny komentarz walutowy XTBInflacja w Polsce zaskoczyła zdecydowanie niższym odczytem od oczekiwań. Inflacja w grudniu kontynuuje spadki i zalicza poziom 16,6% r/r, co w zasadzie nie było oczekiwane przez żadnego analityka na rynku. Inflacja spada mocniej od oczekiwań przez niższe ceny energii, głównie w postaci surowców służących do opału, choć jednocześnie warto też pamiętać o braku dużego wpływu cen paliw. Jednocześnie inflacja żywnościowa wciąż pozostaje wysoka, a inflacja bazowa najprawdopodobniej ponownie wzroście. Czy NBP faktycznie ma powody do zadowolenia?
Zapiski z posiedzenia FOMC nie zrobiły większego wrażenia na rynku
2023-01-05 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersNa skutek „jastrzębiego” wydźwięku protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC dolar zareagował jedynie chwilowym, minimalnym umocnieniem. Indeksy w USA w zasadzie przeszły obok tego dokumentu niewzruszone, kończąc dzień na umiarkowanych plusach. Większą reakcję na FX można było zaobserwować po gorszym od oczekiwań odczycie ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych. W Europie akcje silnie zyskiwały kolejną sesję z rzędu co wynikało z oznak osłabienia presji inflacyjnej oraz ponownego otwarcia chińskiej gospodarki.
Negatywne akcenty na rynku ropy naftowej
2023-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dwóch dniach wyraźnych przecen ropy naftowej, dzisiaj cena tego surowca stabilizuje się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Cena ropy WTI nadal znajduje się jednak poniżej poziomu 74 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 78,50 USD za baryłkę. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym spadkom cen ropy naftowej są obawy związane z niższym popytem, które mają wynikać ze spowolnienia gospodarczego.
Dolar wyraźnie się cofa po wczorajszym ruchu
2023-01-04 Raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi wyraźne cofnięcie się dolara po wczorajszym ruchu w górę. Wpływ na to może mieć zachowanie się rentowności amerykańskich obligacji, które kontynuują spadki w oczekiwaniu na kluczowe dane makro z USA, które spłyną do końca tygodnia - dzisiaj uwagę przyciągnie ISM dla przemysłu, oraz publikowane wieczorem zapiski z posiedzenia FED w grudniu. Rynek zdaje się zakładać, że potwierdzą one scenariusz rychłego pivotu, czyli zmiany dotychczasowej polityki monetarnej (zakończenie cyklu podwyżek stóp w I kwartale).
RPP powraca do starego trybu pracy
2023-01-04 Poranny komentarz walutowy XTBRada Polityki Pieniężnej poinformuje dzisiaj o swojej decyzji dotyczącej polityki monetarnej. Chociaż od poprzedniego posiedzenia nie zmieniło się zbyt wiele, to jednak zmienia się tryb pracy samej Rady Polityki Pieniężnej, a w zasadzie niemal w pełni wraca do trybu sprzed pandemii. Czy to może oznaczać, że tym razem nie będziemy musieli zbyt długo czekać na decyzję?
Cena kontraktów na gaz ziemny w USA poniżej 4 USD
2023-01-04 Komentarz Oanda TMS BrokersWczorajsza sesja na rynku akcji w USA zakończyła się spadkami (S&P 500 –0,4 proc., DJIA –0,03 proc., Nasdaq Composite –0,76 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii japoński Nikkei 225 testował dziś rano swe minima z maja, czerwca i października (-1,45 proc.) Hang Seng wzrósł dziś rano o 3,22 proc. do najwyższego poziomu od lipca.
Na początku środowej sesji na europejskich rynkach akcji dominowały wzrosty (DAX +1,19 proc., CAC 40 +1,31 proc. ok. godz. 9:50).
Na początku środowej sesji na europejskich rynkach akcji dominowały wzrosty (DAX +1,19 proc., CAC 40 +1,31 proc. ok. godz. 9:50).
Konkurencja Rosji i Arabii Saudyjskiej o azjatyckich odbiorców ropy naftowej
2023-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚWtorkowa zwyżka wartości amerykańskiego dolara przyczyniła się do przecen wielu surowców. Ropa była tego przykładem – wczoraj ceny tego surowca zniżkowały o ponad 4%. Dzisiaj rano kontynuują one ruch spadkowy. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej jest rozczarowująca kondycja gospodarki Chin. Słabe dane makro, połączone z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem oraz informacjami o zwiększeniu limitów eksportu paliw z Państwa Środka, tworzą mieszankę sprzyjającą oczekiwaniom słabszego popytu na paliwa w tym kraju.
Decyzja RPP w kalendarzu
2023-01-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel an rynku FX przynosi próbę stabilizacji eurodolara po wczorajszej zniżce oraz stonowania osłabienia złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4205 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7340 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3064 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,583% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku była publikacja inflacji konsumenckiej z Niemczech, która wypadła poniżej oczekiwań (CPI 8,6% r/r vs 9,1%).
Polak - Niemiec dwa bratanki
2023-01-03 Komentarz giełdowy XTBW dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs
2023-01-03 Analizy HRE INvestmentsJeśli w styczniu Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to coraz więcej kredytobiorców zobaczy obniżkę rat. Ruch będzie najpewniej niewielki, ale za to w bardzo oczekiwanym kierunku. Jeszcze w październiku czy listopadzie gracze rynkowi spodziewali się, że stopy procentowe w Polsce będą dalej rosły.