Słaba „dyplomacja” banków centralnych

Słaba „dyplomacja” banków centralnych
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-03-18 (11:51)

Kluczowe informacje z rynków: Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił dzisiaj średni kurs USD/CNY na poziomie 6,4628 wobec 6,4961 wczoraj (to najsilniejszy kurs juana do dolara od 16 grudnia ub.r.). Rynek poznał też dane nt. cen nieruchomości, które wzrosły w lutym o 0,4 proc. m/m, wobec 0,3 proc. m/m wcześniej, oraz 3,6 proc. r/r wobec 2,5 proc. r/r w styczniu.

Na 70 badanych miast, ceny spadły tylko w 15 z nich (wcześniej 24) w ujęciu m/m, a w relacji rocznej spadły w 37 miastach

Japonia: Minister finansów (Aso) stwierdził, że rząd uważnie monitoruje sytuację na rynku walut. Opublikowane dzisiaj zapiski ze styczniowego posiedzenia BOJ (kiedy zapadła decyzja o wprowadzeniu ujemnej stopy) pokazały, że członkowie tego gremium byli zgodni, co do tego, że mogą być one niższe, jeżeli zajdzie taka potrzeba. BOJ miał też wybór w postaci wyraźnego zwiększenia skali QQE – wybrano ujemne stopy. Japońska prasa spekuluje dzisiaj nt. możliwego opóźnienia (nawet o 2 lata) wprowadzenia wyższej stawki VAT, co powinno mieć miejsce w kwietniu 2017 r. Szef gabinetu premiera (Suga) zaprzeczył jednak, jakoby taka decyzja miała już zostać podjęta

Eurostrefa: Po wczorajszym spotkaniu z przywódcami państw UE, szef ECB powiedział prasie, że stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie, lub niższym, przez dłuższy czas. Z kolei w dzisiejszym wywiadzie dla La Repubblica, członek zarządu ECB, Peter Praet stwierdził, że nie został jeszcze osiągnięty dolny pułap dla poziomu stóp procentowych i kwestia ewentualnych cięć stóp procentowych pozostaje nadal elementem „amunicji” banku centralnego

Naszym zdaniem: Ostatnio, zarówno przedstawiciele ECB, jak i też BOJ zdaje się, że dostrzegli, iż wpadli w pewne „zamknięte koło”. Nazbyt ujemne stopy procentowe mogą bardziej szkodzić, niż pomagać (spadek skłonności do oszczędzania, problemy finansowe banków przekładające się na akcję kredytową itd.), ale z drugiej strony muszą prowadzić taką komunikację z rynkami finansowymi, aby te dalej wyceniały lokalną walutę nisko względem pozostałych (wsparcie w walce z inflacją, oraz wzrost konkurencyjności lokalnej gospodarki, chociaż z pewnych względów o tym otwarcie się nie mówi). Stąd ostatnie słowa prezesa Kurody, który dzień po posiedzeniu Banku Japonii dał do zrozumienia, że „teoretycznie” to można by nawet zejść ze stopami procentowymi o kolejne 40 p.b., czy też wypowiedzi przedstawicieli ECB z ostatnich dni. Zarówno Draghi, jak i Praet próbują dać do zrozumienia, że bank centralny nie wystrzelał się z amunicji i może działać, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Niemniej po mocnym „uderzeniu” jakie miało miejsce w marcu (cięcia 3 stóp i zwiększenie miesięcznej skali QE do 80 mld EUR z wejściem na rynek obligacji korporacyjnych) rynek raczej słusznie rozumuje, że na kolejny ruch ECB nie zdecyduje się wcześniej, niż na jesieni. I raczej może być to wydłużenie w czasie programu QE (planowo kończy się w marcu 2017 r.), niż majstrowanie przy stopach. Innymi słowy – ta „dyplomacja” przedstawicieli banków centralnych ostatecznie niewiele wniesie.

Niemniej dzisiaj EUR/USD koryguje się w dół, chociaż to wynik korekcyjnego odreagowania dolara po sporym osłabieniu, będącym wynikiem sygnałów z FED w środę wieczorem. Analiza techniczna podpowiada, że jesteśmy już blisko lokalnych wsparć przy 1,1247-1,1260. Ich złamanie teoretycznie da pretekst do ruchu w okolice 1,1210-20.

Koszyk BOSSA USD pokazuje, że dzisiejsze odreagowanie jest zwyczajną korektą, a rynek nie znalazł jeszcze mocnych wsparć. Ważny będzie tu test okolic 79,64 pkt. (minimum z 15 października ub.r.), a później zejście nawet w okolice 79,00 pkt. To oznaczałoby, że EUR/USD ma szanse na pobicie ważnych szczytów z lutego b.r. przy 1,1376.

Dzisiaj w centrum uwagi będą dane z Kanady, które poznamy o godz.13:30 – styczniowa sprzedaż detaliczna (oczek. 0,6 proc. m/m i 0,4 proc. m/m bez samochodów), oraz inflacja CPI i bazowa CPI za luty (oczek. 0,4 proc. m/m i 1,5 proc. r/r, oraz bazowa 0,5 proc. m/m i 2,0 proc. r/r).

W ostatnim tygodniu notowania CAD radziły sobie dobrze na szerokim rynku, co było w dużej mierze zasługą zwyżek na rynku surowców. Warte odnotowania są też wczorajsze słowa premiera Justina Trudeau, którego zdaniem trudno oczekiwać dalszego zwiększania stymulacji ze strony polityki monetarnej, dlatego też rząd zdecydował się na wdrożenie nowego pakietu wydatków z budżetu – szczegóły nowego budżetu zostaną opublikowane 22 marca, niemniej z zapowiedzi wynika, że pakiet wydatków może zwiększyć deficyt o 10 mld CAD względem pierwotnych założeń.

Analiza techniczna USD/CAD pokazuje, że w szerszym terminie trend spadkowy wydaje się być niezagrożony. Mocne wsparcie to dopiero rejon 1,2800-1,2830. Z kolei najbliższy opór będący ograniczeniem dla ewentualnej korekty w górę to 1,3050-60.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

09:56 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).