Inwestorzy zachowują zimną krew

Dziś na giełdach panuje względny spokój, a jego powodem może być brak większych reperkusji wynikających z przeprowadzonego w ten weekend ataku połączonych sił USA, Francji i Wielkiej Brytanii na cele w Syrii. Największą obawą inwestorów była możliwa eskalacja konfliktu, do której nie doszło i prawdopodobnie już nie dojdzie.
Zachodni sojusznicy, a w szczególności USA, UK oraz Francja zdecydowali się na przeprowadzenie ataku rakietowego w Syrii na trzy cele, które powiązane były z atakiem chemicznym przeprowadzonym przez wojska popierające reżim Assada w poprzedni weekend. W oficjalnym oświadczeniu Pentagon stwierdził, że celem ataku były 3 placówki związane z bronią chemiczną, zawierające jednostkę badawczą i rozwojową w centrum Barzeh w dystrykcie Damaszku oraz dwie inne jednostki blisko miasta Homs. Pentagon podkreślił, że atak nie był nakierowany na cywilów a przeciwko prezydentowi Assadowi. Prezydent Trump zagroził Syrii, że Stany Zjednoczone są gotowe w każdym momencie na następny atak w przypadku kolejnego procederu związanego z bronią chemiczną. Z drugiej strony Assad powiedział, iż atak USA jest ewidentnym aktem agresji.
Giełdy w Azji rozpoczęły poniedziałkowy handel od wzrostów w większości tamtejszych krajów. W Japonii akcje drożały o 0.26%, natomiast w Australii główny indeks wzrósł o 0.21%. W dalszym ciągu większą słabość widać w Chinach. Tam najważniejsze benchmarki zniżkują o ponad 1,5%. W Europie giełdy otworzyły się wyżej, jednak dynamicznie umacniające się euro ciąży dziś indeksom ze starego kontynentu i duża część z nich wykazuje już niestety stratę. Spadki te są jednak umiarkowane i tak niemiecki DAX traci 0.3%, EuroStoxx50 jest 0.1% poniżej kreski, natomiast główny indeks w Hiszpanii i Francji pozostaje w okolicy zera. Najlepiej radzi sobie natomiast Włoski FTSE100, który rośnie 0.2%. Na GPW nastroje również nie są najlepsze. Blue chipy z WIG20 tracą 0.5% i to pomimo, że w weekend agencja ratingowa S&P podniosła perspektywę dla polskiej gospodarki z “stabilnej” na “pozytywną”, utrzymując ocenę "BBB+". Zdaniem agencji poprawa perspektywy jest pokłosiem silnego wzrostu gospodarczego i dużego potencjał polskiej gospodarki.
Z kwestii makroekonomicznych jedyną wartą uwagi publikacją dzisiaj była sprzedaż detaliczna z USA. Ta zaskakuje pozytywnie i w marcu rośnie o 0.6% m/m, przy oczekiwanych 0.4% m/m. Nie pomaga to dolarowi, który traci pomimo pozytywnego wydźwięku dzisiejszego raportu. Wall Street natomiast radzi sobie znacznie lepiej, a benchmarki zza oceanu mogą być przykładem dla pozostałych rynków rozwiniętych. Dow Jones odbija dzisiaj o 0.9% w górę, tuż za nim S&P500 z wynikiem 0.7%, a stawkę zamykają spółki z NASDAQ, które drożeją o 0.5%.
Źródło: Daniel Schittek, Analityk Rynków Finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Słaby sentyment
2019-02-19 Komentarz giełdowy DM BOŚZarówno wczorajsza, jak i dzisiejsza sesja były w Europie płaskie. Wczoraj nie było handlu za oceanem, a dziś nie zdarzyło się nic nowego, co wpłynęłoby na emocje inwestorów. Negocjacje handlowe USA i Chin trwają, są wg słów Trumpa bardzo produktywne.
Wzrosty na początku nowego tygodnia
2019-02-18 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja giełdowa tygodnia upływa spokojnie. Obroty są nieco niższe niż zazwyczaj ze względu na nieobecność inwestorów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ci pierwsi obchodzą dziś Dzień Prezydenta upamiętniający urodziny prezydenta George’a Washingtona. Z kolei w Kanadzie obchodzony jest dziś Dzień Rodziny. Niemniej jednak, niższe obroty nie przeszkodziły indeksom z Azji, a następnie z Europy, wypracować dziś wzrostów.
Dolar wciąż przeszkadza rynkom wschodzącym
2019-02-13 Komentarz giełdowy XTBJak wiadomo, rok 2018 nie był najlepszy dla parkietów rynków wschodzących. Umacniający się dolar, rosnące oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA oraz problemy takich krajów jak Turcja, czy Argentyna spowodowały spadek indeksu MSCII Emerging Markets o prawie 17% w 2018 roku. Czy ten rok może być lepszy dla gospodarek rozwijających się?
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-12 Komentarz giełdowy DM BOŚKosmetyczne zmiany wczorajszych zamknięć w USA, po których zobaczyliśmy lekko wzrostową Azję, przyniosły w Europie zwyżki na otwarciu. DAX otworzył się około 1 proc. wyżej i pozostał w tej pozycji do końca sesji. Podobnie reszta Europy za wyjątkiem rynków wschodzących – giełda w Stambule dziś zniżkowała o 0,6 proc.
Kongres zapobiega kolejnemu kryzysowi
2019-02-12 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy tytuł można traktować nieco na wyrost, gdyż dotyczy on tylko i wyłączeniu krótkoterminowych obaw dotyczących amerykańskiej gospodarki. Niemniej porozumienie dotyczące amerykańskiego finansowania bezpieczeństwa granicy prowadzi do mniejszych obaw inwestorów, co wpływa bardzo pozytywnie na nastroje amerykańskich oraz innych inwestorów z całego świata.
Optymizm handlowy na czele
2019-02-11 Komentarz giełdowy XTBNowy tydzień rozpoczyna się całkiem pozytywnie na rynkach finansowych. Po tygodniowym przestoju do gry wracają również chińskie indeksy, które zaliczają dzisiaj w dużej mierze potężne wzrosty. Te dobre nastroje zostały później przechwycone przez europejskich inwestorów, którzy od rana zdecydowanie kupowali akcje, pomimo ostatnich fatalnych danych z Niemiec.
Umiarkowana zmienność przy fatalnych nastrojach
2019-02-07 Komentarz giełdowy XTBZwykle ograniczona zmienność związana jest z rynkiem byka, choć obecnie możemy mieć mieszane odczucia co do tej zależności. Na rynkach chińskich wciąż trwa przerwa związana z nowym rokiem, natomiast na rynkach zachodnich w najlepsze rozpoczęła się wyprzedaż, choć jeszcze nie taka z prawdziwego zdarzenia. Owszem widoczne są spadki rzędu 1-1,5%, ale daleko nam do tak fatalnych wyników jak było to w ostatnim kwartale tego roku. Czego oczekiwać obecnie po rynku giełdowym?
Czy to schyłek styczniowego odbicia?
2019-02-06 Komentarz giełdowy XTBOd najniższego punktu osiągniętego przez S&P 500 na koniec 2018 roku indeks zdołał wzrosnąć już o ponad 18%. Sam styczeń przyniósł prawie 8% odbicia i nominalnie ponad 200 punktów. Luty pod tym względem wygląda blado. Co więcej analizując historię ostatnich lat po tak silnych wzrostach w większości przypadków mieliśmy do czynienia z cofnięciem lub przynajmniej konsolidacją. Czy tak będzie również tym razem?
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-05 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajszy powrót WIG20 ponad 2400 pkt. zakończył się niepowodzeniem. Podobnie słabo wypadły europejskie parkiety, ale wieczorem za oceanem wzrosty rozkręciły się. Indeksy amerykańskie zakończyły notowania wzrostami DJIA i S&P500 po +0,7 proc, a Nasdaq nawet 1,2 proc.
Wall Street nie zważa na przeszkody
2019-02-05 Komentarz giełdowy XTBWtorek przynosi na parkietach europejskich dobrą atmosferę, czemu pomagają lepsze od oczekiwań finalne odczyty PMI dla Eurolandu. Po drugiej stronie mamy USA, gdzie styczeń przyniósł kolejny spadek nastrojów w segmencie usług, co nie przeszkadza jednak inwestorom zza oceanu rozpocząć wtorkowej sesji w dobrych nastrojach.