Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Odbicie dolara wyhamuje ostatnie wzrosty PLN
2018-07-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi większych zmian na parach związanych z PLN, pomimo wyraźnego umocnienia dolara w ostatnich godzinach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2948 PLN za euro, 3,6898 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6834 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8340 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,141% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wolumen zachowuje się inaczej niż dotychczas
2018-07-17 Komentarz giełdowy DM BOŚWIG20 po dwutygodniowym pobycie powyżej 2150 pkt. zeskoczył wczoraj z półki. Zakończył sesję na 2133 pkt, ale stało się to przy znacznie mniejszym wolumenie niż zwykle, co osłabia wymowę tego spadku. Nic dziwnego zatem, że dziś doszło do próby powrotu do opuszczonego kanału.
Inwestorzy na wakacjach
2018-07-17 Komentarz giełdowy XTBSezon wakacyjny każdego roku przynosi obniżenie aktywności inwestorów na giełdowych parkietach, co znacząco wpływa na atrakcyjność handlu na wielu klasach aktywach. Podobnie mamy i w tym roku, gdzie po zawirowaniach z przełomu czerwca i lipca związanymi z wojnami handlowymi, ...
Osłabienie USD przed wystąpieniem szefa Fed w Kongresie
2018-07-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone: Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo, bez uwzględnienia zmian cen) w USA wzrosła o 0,5% mdm w czerwcu br. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 6,6%. Stany Zjednoczone: Indeks NY Empire State w lipcu przyjął wartość 22,6 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 22 pkt.
Chcemy po prostu słońca
2018-07-17 Komentarz poranny TMS BrokersUSD traci (w ślimaczym tempie) czwartą sesję z rzędu, gdyż kolejny dzień bez wspominania o konfliktach handlowych zabrały z rynków poczucie kierunku. Być może klimat ulegnie zmianie po wystąpieniu prezesa Fed w Kongresie USA, choć oczekiwania nie są za wysokie; dostaniemy też czerwcowy odczyt produkcji przemysłowej. Funt obserwuje raport z rynku pracy, gdzie dynamika płac będzie wskazówką dla Banku Anglii.
Prognozy rekordowej produkcji ropy naftowej z łupków w USA
2018-07-17 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się fatalnie. Cena ropy naftowej WTI w USA spadła wczoraj o 5,5%, natomiast notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały niewiele mniej, bo o około 4,6%. Presja podaży utrzymuje się na tym rynku także dzisiaj rano, mimo nieśmiałych prób odbicia notowań ropy w górę.
Wiele hałasu o nic w Helsinkach
2018-07-17 Komentarz walutowy XTBPoniedziałkowe spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem nie wniosło zbyt wiele nowego w relacje między obydwoma mocarstwami, a już na pewno niezbyt wiele z punktu widzenia rynków finansowych. Z kraju poznaliśmy dane odnośnie do bilansu płatniczego za maj, zaś agencja ratingowa S&P postanowiła wyraźnie dostosować ścieżkę inflacyjną.
Strefy wpływów i rozczarowani obserwatorzy
2018-07-17 Raport poranny FMCMPo prostu: Nie milkną echa spotkania Trumpa z Putinem w Helsinkach. Zachodni komentatorzy (w tym polscy) są bardzo rozczarowani postawą prezydenta USA, a nawet zirytowani nią i oburzeni. W ich oczach wygląda to tak: Trump przegrał, został potraktowany jak mały chłopiec, jak prosty kowboj, dobry w małomiasteczkowym rodeo, ale słaby w międzynarodowych rozgrywkach.
EUR/PLN poniżej 4,30 PLN, globalny rynek bez większych zmian
2018-07-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, wtorkowy handel na rynku FX nie przynosi większych zmian na kluczowych zestawieniach oraz PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3011 PLN za euro, 3,6718 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6827 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8611 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,166% w przypadku obligacji 10-letnich.
Pozdrowienia z Helsinek
2018-07-16 Raport wieczorny FMCMTak było: Koncyliacyjna atmosfera na spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem powinna być w zasadzie uważana za czynnik studzący nastroje i pozytywny. Faktem jest jednak, że w oczach przeciwników Trumpa i przeciwników Putina spotkanie wypadło źle dla USA.
Deutsche Bank szokuje wynikami finansowymi
2018-07-16 Komentarz giełdowy XTBPoniedziałkowe wiadomości zostały zasypane różnymi doniesieniami na temat pierwszego spotkania prezydentów dwóch najpotężniejszych mocarstw atomowych. Oczekiwaniom sprzyjały różnego rodzaju domysły i przewidywania. Świat w ostatnich dniach zmagał się z wieloma problemami, a wręcz punktami zapalnymi.
Letni czas
2018-07-16 Komentarz poranny TMS BrokersWakacyjny marazm toczy się przez rynki, a inwestorzy korzystają z okazji, że prezydent Trump podróżuje po Europie i nie ma czasu atakować Chin agresywnymi tweetami. Dolar lekko oddaje pola walutom ryzykownym, zyskuje też złoty. Ale giełdy w Chinach nie miały udanej sesji, więc ryzyka pozostają.
Kontynuacja strajku pracowników platform wiertniczych w Norwegii
2018-07-16 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień zakończył się wyraźną zniżką notowań ropy naftowej. Cena amerykańskiej ropy gatunku WTI zeszła poniżej bariery 70 USD za baryłkę i dzisiaj rano nadal utrzymuje się w rejonie piątkowego zamknięcia. Z kolei notowania ropy Brent w czwartek i piątek delikatnie wzrosły, jednak nie na tyle, aby zniwelować gwałtowną środową zniżkę. W rezultacie, cena tego typu ropy znajduje się poniżej poziomu 75 USD za baryłkę.
Rynki wschodzące w centrum zainteresowania
2018-07-16 Poranny komentarz walutowy XTBNadejście nowego tygodnia sugeruje, że rynki wschodzące powinny skupiać w dalszym ciągu sporą uwagę. Mowa tutaj przede wszystkim o Turcji i Chinach, skąd w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin poznaliśmy kilka kluczowych informacji. Seria danych makroekonomicznych z Państwa Środka wraz z utrzymującymi się napięcia handlowymi ciąży o poranku azjatyckim indeksom giełdowym, mimo wszystko polska waluta minimalnie umacnia się.
PLN bez większych zmian, inwestorzy śledzą dane z gospodarek
2018-07-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na globalnym rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na kluczowych walutach. Dolar pozostaje blisko 6-miesięcznych szczytów. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,3094 PLN za euro, 3,6877 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6814 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8821 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu 3,179% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ten tydzień nie pokonał trendu bocznego
2018-07-14 Raport tygodniowy FMCMCzas jest najprostszą rzeczą: Fantazyjny tytuł fantastycznej powieści Clifforda Simaka trudno zinterpretować w jednoznaczny sposób, zwłaszcza komuś, kto książki nie czytał. Na nasz użytek można jednak powiedzieć, że na rynku forex i na giełdzie czas okazuje się niekiedy najprostszym modyfikatorem sytuacji. Znamy te powiedzonka: "co wzrosło, w końcu spadnie" tudzież "spadło tak nisko, że teraz odbije".
Dobry start sezonu wyników na Wall Street
2018-07-13 Komentarz giełdowy DM BOŚRynek po wczorajszym odreagowaniu zachowuje się dosyć spokojnie. Amerykańska sesja mieniła się na zamknięciu zielenią, co potwierdziło bardzo pozytywne ogólnoświatowe nastroje. Dzisiejszy dzień rozpoczęły byki na japońskiej giełdzie, które opanowały ją drugi dzień z rzędu. Nikkei 225 na zamknięciu notował wzrost w wysokości 1,85%, a Shanghai Composite, bohater wczorajszej sesji azjatyckiej, zakończył notowania lekko pod kreską.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-07-13 Komentarz tygodniowy TMS BrokersJeśli USA i Chiny nie zamierzają wzniecać obaw o wojny handlowe, w przyszłym tygodniu o zmienności rynkowej będzie głównie decydować bogaty kalendarz publikacji danych makro. W USA oprócz sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej mamy sprawozdanie prezesa Powella w Senacie z działalności Fed.
Pomiędzy dwoma trybami
2018-07-13 Komentarz poranny TMS BrokersRynki albo reagują na eskalację konfliktów handlowych USA z resztą świata, albo cieszą się, że ostatnia doba nie przyniosła przykrych niespodzianek. USD pozostaje mocny, czy to jako bezpieczna przystań, czy przy wsparciu fundamentów. Rynek FX przespał azjatycką część sesji i prawdopodobnie w spokoju dobrnie do weekendu.
Czerwcowy import ropy naftowej do Chin najniższy od pół roku
2018-07-13 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej zakończy się znaczącą zniżką. Cena tego surowca gwałtownie tąpnęła w środę i od tego czasu nie zdołała się odbić w górę. Notowania ropy Brent utknęły w pobliżu poziomu 74 USD za baryłkę, natomiast cena amerykańskiej ropy WTI zeszła poniżej poziomu 70 USD za baryłkę.