Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Lira zyskuje po wyborach w Turcji

Lira zyskuje po wyborach w Turcji

2018-06-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach zaczyna się od znaczącego umocnienia tureckiej liry po wyborach, które wczoraj odbyły się w tym kraju. To może być dobry omen dla złotego, który ostatnio nie radził sobie najlepiej. Jednak do umocnienia naszej waluty potrzeba większej ilości sprzyjających czynników.
PLN bez większych zmian, napięcia handlowe w centrum uwagi

PLN bez większych zmian, napięcia handlowe w centrum uwagi

2018-06-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia handlu nie przynosi jak dotąd większych zmian na wycenie PLN, pomimo lekkiego układu risk-off związanego z napięciami handlowymi wokół USA. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3213 PLN za euro, 3,7076 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7558 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9164 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,17% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wzmocnienie euro pod koniec tygodnia

Wzmocnienie euro pod koniec tygodnia

2018-06-24 Raport poranny FMCM
Kurs głównej pary walutowej, czyli eurodolara, wędrował od 15 do 22 czerwca mniej więcej w zakresie 1,1530 - 1,1640. Dolar był, ogólnie rzecz biorąc, wyraźnie umocniony w porównaniu z dniami wcześniejszymi. Ta jego aprecjacja została wygenerowana dzięki przyjęciu i potwierdzeniu przez Fed polityki czterech podwyżek stóp przy równoczesnej oględności EBC.
Wyższe ceny ropy mogą poprawić nastroje inwestorów

Wyższe ceny ropy mogą poprawić nastroje inwestorów

2018-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Ostatnie kilka tygodni było bardzo mieszanych na rynkach finansowych. Gorsze nastroje na giełdach związane z czynnikami geopolitycznymi oraz spadające ceny ropy naftowej wobec oczekiwania wyższej podaży. W zasadzie nie można mówić o jakiejkolwiek zmianie na tych arenach, a jednak nastroje inwestorów uległy poprawie. Co się zmieniło?
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2018-06-22 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Ostatni tydzień czerwca nie obfituje w kluczowe wydarzenia makro. Napięcia w globalnym handlu powinny pozostać na pierwszym planie, a ich wpływ na biznes może zostać potwierdzony w danych z USA, Niemiec i Kanady.
Walutowe wieści

Walutowe wieści

2018-06-22 Raport poranny FMCM
Walutowe wieści: Wielki świat: Główna para walutowa, która wiąże euro z dolarem, jest dziś rano na poziomie 1,1630. W porównaniu z wczorajszymi minimami, zakreślonymi w pobliżu 1,1510-15, to oczywiście przejaw umocnienia euro i dość poważne odbicie - ale mimo wszystko ruch ma charakter korekcyjny. Wykres od 15 czerwca biegnie w konsolidacji i na razie mamy testowanie jej oporu, nie po raz pierwszy.
Dolar znów powyżej 3,70 zł

Dolar znów powyżej 3,70 zł

2018-06-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Nastroje na rynkach nieco uspokoiły się po wtorkowym trzęsieniu ziemi. Być może wynika to z faktu, iż chwilowo Trump odpuścił temat ceł i zajął się imigrantami. Złotemu jednak nie udało się odrobić strat i dolar kosztuje nadal ponad 3,70. Dziś jednym z ciekawych wydarzeń jest panel szefów najważniejszych banków centralnych w Portugalii.
Wędrowanie na niskich poziomach

Wędrowanie na niskich poziomach

2018-06-20 Raport poranny FMCM
Parę ostatnich dni: Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny zadziałały tak, że rynek osunął eurodolara z rejonu 1,18 - 1,1845 do poziomu 1,16, co później poskutkowało zejściem jeszcze niżej. Kreślono nawet 1,1530.
Draghi oddala podwyżkę stóp

Draghi oddala podwyżkę stóp

2018-06-20 Poranny Szkic walutowy AFS
Rynek powoli wychodzi z szoku wywołanego ogłoszeniem przez D. Trumpa planów nałożenia kolejnych ceł na Chiny. Indeksy giełd odbiły. Dolar pozostaje mocny, ale nie powiększa zysków. Pogłębienie słabości euro w krótkim terminie jest mało prawdopodobne. Wspólnej walucie nie zaszkodziły wczorajsze gołębie wypowiedzi prezesa EBC M. Draghiego. Waluty krajów wschodzących, złoty odreagują spadki.
Presja  na PLN podtrzymana, krajowe dane bez znaczenia

Presja na PLN podtrzymana, krajowe dane bez znaczenia

2018-06-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkiej presji podażowej na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3124 PLN za euro, 3,7284 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7421 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9018 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,197% w przypadku obligacji 10-letnich.
Podbicie awersji do ryzyka negatywne dla PLN

Podbicie awersji do ryzyka negatywne dla PLN

2018-06-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny,wtorkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkich układów typu risk off, co negatywnie rzutuje na waluty EM, w tym PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3072 PLN za euro, 3,7054 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7315 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9073 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,202% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy złoty straci na wojnach handlowych?

Czy złoty straci na wojnach handlowych?

2018-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W ubiegłym tygodniu notowaniami walut trzęsły najważniejsze banki centralne, zaś w tym choć tego rodzaju wydarzeń brak, inwestorzy nie będą narzekać na nudę. Tematem numer jeden jest eskalacja napięć handlowych, w Europie powraca kryzys imigracyjny, zaś koniec tygodnia to szczyt OPEC oraz wybory w Turcji.
Kluczowe posiedzenia na razie za nami

Kluczowe posiedzenia na razie za nami

2018-06-18 Raport poranny FMCM
Na głównej parze: Zawsze oczywiście są jakieś posiedzenia przed nami - i niektóre z nich pewnie będą kluczowe, stąd owo "na razie" w tytule naszego raportu. Tak czy inaczej, sytuacja trochę się wyklarowała czy też uspokoiła. Jak pamiętamy, w ubiegłym tygodniu najpierw mieliśmy dość jastrzębie posiedzenie Fed (w którym zasugerowano, a to poprzez medianę oczekiwań członków FOMC, ...
Blisko wojny handlowej

Blisko wojny handlowej

2018-06-18 Poranny Szkic walutowy AFS
Dolar pozostaje mocny po decyzji D. Trumpa o nałożeniu ceł na towary sprowadzane z Chin i analogicznej odpowiedzi Pekinu. Juan w dół. Po ciosie zadanym w czwartek przez EBC wciąż nie otrząsnęło się euro, a na horyzoncie kolejny niesprzyjający czynnik – wzrost ryzyka politycznego w Niemczech. Aktywa emerging markets w odwrocie.
Złoty bez większych zmian, inwestorzy śledzą sytuację na rynkach bazowych

Złoty bez większych zmian, inwestorzy śledzą sytuację na rynkach bazowych

2018-06-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenie PLN, niemniej z uwagi na 7-miesięczne maksima na USD widoczna jest lekka presja podażowa. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2844 PLN za euro, 3,6966 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,7084 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,8992 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,266% w przypadku obligacji 10-letnich.
Udana sesja spółek gamingowych

Udana sesja spółek gamingowych

2018-06-15 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj Europejski Bank Centralny namieszał trochę na rynkach osłabiając mocno euro i wspierając tym samym wyceny spółek ze Starego Kontynentu. Po mocnych wczorajszych wzrostach najwidoczniej przyszedł czas na korektę, której doświadczamy właśnie dziś.
Dynamiczna przecena miedzi na skutek rozczarowujących danych z Chin

Dynamiczna przecena miedzi na skutek rozczarowujących danych z Chin

2018-06-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku miedzi należy do strony podażowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych rozpoczynała go w okolicach 3,30 USD za funt, tymczasem obecnie oscyluje już w okolicach 3,20 USD za funt. Niemniej, okolice 3,20 USD za funt działają póki co jako skuteczne techniczne i psychologiczne wsparcie, natomiast cały ruch spadkowy z bieżącego tygodnia jest w zasadzie odreagowaniem wcześniejszego, jeszcze bardziej dynamicznego, ruchu wzrostowego.
Gra do jednej bramki

Gra do jednej bramki

2018-06-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Mario Draghi ograł inwestorów optymistycznie nastawionych do perspektyw EUR. Ogłoszenie końca QE kompletnie traci na znaczeniu, jeśli przy tym zmiażdżone są wszelkie nadzieje na przybliżenie terminu podwyżki stóp procentowych. Kombinacja jastrzębi Fed-gołębi EBC zamieszała na rynku walutowym, ale to mógł być ostatni zryw zmienności przed letnim uspokojeniem.
Słodko-gorzki smak po EBC

Słodko-gorzki smak po EBC

2018-06-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego przyniosło coś zarówno dla jastrzębi jak i gołębi, niemniej jednak wynik netto okazał się zdecydowanie nieprzychylny wpsólnej walucie. Na całej sytuacji stracił polski złoty, który nie otrzymał również porzekpiających danych odnośnie do inflacji za maj. Szczegóły zeszłomiesięcznego raportu wskazały, iż inflacja bazowa mogła zwolnić do 0,5%.
Prodolarowy postęp

Prodolarowy postęp

2018-06-15 Raport poranny FMCM
Jeszcze dalej: 1,1565 - taki kurs eurodolara obowiązuje w chwili, gdy piszemy te słowa. To znaczy, że rynek naprawdę pozwolił dolarowi na rozgrywanie tematu. O euro zapomniano zaraz po posiedzeniu EBC, które zostało odebrano jako jastrzębie.