Czekając na wydarzenia w Europie…

Czekając na wydarzenia w Europie…
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-11-21 (11:50)

Kluczowe informacje z rynków: EUROSTREFA /WŁOCHY / KOMISJA EUROPEJSKA: Dzisiaj o godz. 12:00 Komisja Europejska ma opublikować swoje opinie dotyczące projektów budżetów przedstawionych przez wszystkie 19 krajów strefy euro. W przypadku Włoch spodziewane jest dodatkowy dokument, który może zawierać wytyczne działań wobec rządu w Rzymie.

Rynek może się obawiać, że KE zainicjuje procedurę karną przeciwko Włochom. Tymczasem prasa (dziennik La Stampa) donosi dzisiaj, jakoby wicepremier Matteo Salvini był gotów na modyfikacje wydatków w temacie dochodu minimalnego, oraz cofnięcia reformy emerytalnej.

EUROSTREFA / GRECJA: Agencja Reuters spekuluje na temat możliwych problemów z rolowaniem obligacji przez Europejski Bank Centralny po tym jak pojawiły się opóźnienia w kwestii prywatyzacji, chociaż ostatnie cele fiskalne zostały zrealizowane zgodnie z planem.

WIELKA BRYTANIA: Theresa May udaje się dzisiaj do Brukseli, aby rozmawiać na temat umowy dotyczącej Brexitu. Według doniesień nadal są różnice w temacie Gibraltaru, rybołówstwa, kwestii handlowych, oraz przede wszystkim tematu backstopu dla Irlandii Północnej i związanej z tym obecności Wielkiej Brytanii w unii celnej, oraz czasu trwania okresu przejściowego. Wczoraj pojawiły się informacje, jakoby otoczenie premier było skłonne przyjrzeć się propozycjom eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, które proponuje technologiczne rozwiązania pozwalające na utrzymanie otwartej granicy z Irlandią (tzw. opcja „max fac”). To jednak jest krytykowane przez stronę UE ze względu na brak stosownych narzędzi technologicznych na obecną chwilę.

USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: W specjalnym raporcie Biura Przedstawiciela Handlowego USA (USTR), który dotyczy m.in. transferu technologii, zwrócono uwagę, że Chiny wciąż nie zrezygnowały ze swoich nieuczciwych praktyk. Tymczasem zdaniem agencji Moody’s wzrost gospodarczy Chin może w przyszłym roku spowolnić do 6,0 proc. z 6,6 proc. spodziewanych w 2018 r.


Opinia: Dla Amerykanów dzisiaj jest ostatni dzień przed dłuższym weekendem z okazji czwartkowego Święta Dziękczynienia – aktywność z ich strony w piątek zwyczajowo będzie niska. Stąd też wczoraj byliśmy świadkami „ucieczki” od ryzyka, która przełożyła się na spadki na Wall Street, czy też kontynuację dynamicznych spadków cen ropy. Tym razem dolar zachowywał się tak jak wcześniej, kiedy bardziej korzystał z faktu specyficznego statusu bezpiecznej przystani. To echa pewnych obaw dotyczących polityki FED w przyszłym roku, które pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia.

Dzisiaj uwaga koncentrować się będzie na euro i funcie. W pierwszym przypadku rynek zdaje się liczyć na to, że powaga sytuacji (rosnące napięcia globalne) wymusi dążenie do pewnej formy być może i „naciąganego” kompromisu pomiędzy KE, a włoskim rządem. Pytanie jednak na ile Liga Północna i Ruch 5 Gwiazd będą mówić jednym głosem w temacie ograniczenia proponowanych wcześniej wydatków – warto zwrócić uwagę, że projekt wprowadzenia dochodu minimalnego był pomysłem Ruchu 5 Gwiazd, a nie Ligi. Tym samym tutaj mogą nas czekać pewne polityczne tarcia, które nie przejdą niezauważone. Jednocześnie wydaje się, że KE otworzy dzisiaj Procedurę Nadmiernego Deficytu, chociaż nie wydaje się, aby zakończyła się ona ostatecznie nałożeniem kar finansowych. Innymi słowy, procesy zostaną otwarte, we Włoszech zobaczymy tarcia w koalicji, ale ostatecznie strony spotkają się gdzieś po drodze i znajdą kompromis. Tyle, że to będzie wymagać czasu, a przede wszystkim cierpliwości, której rynek może nie mieć biorąc pod uwagę „globalną nerwowość”. Tym samym euro może być znów pod presją, zwłaszcza, że dodatkowo w piątek poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług, które w listopadzie mogły znów wypaść słabo, co tylko nasili obawy związane z projekcjami makroekonomicznymi na przyszły rok, o których wspomniał jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia szef ECB.

Na układzie EURUSD wczorajsza czarna świeca pokazuje tylko, że im bliżej okolic 1,15, tym podaż jest bardziej agresywna i na razie najbardziej optymistycznym scenariuszem na kolejne kilkanaście dni może być trend boczny w przedziale 1,13-1,15. Przy czym najbliższe dni mogą przynieść zbliżenie się do dolnej bandy.

Drugi obserwowany dzisiaj wątek dotyczy funta. Wprawdzie kanclerz Angela Merkel wyraziła dzisiaj nadzieję, że na szczycie UE-Wielka Brytania w niedzielę uda się wypracować porozumienie w temacie Brexitu, to jednak nie odniosła się zbytnio wobec hiszpańskich zarzutów dotyczących zapisów umowy dotyczących Gibraltaru. Media spekulowały wcześniej, że Madryt byłby nawet skłonny zawetować porozumienie, chociaż to wydaje się być mało prawdopodobne (jest to bardziej element presji politycznej, która zostanie rozładowana w kuluarowych ustaleniach). Cały czas największym problemem pozostaje wątek dotyczący irlandzkiego backstopu i związanego z tym okresu przejściowego, w tym obecności Wielkiej Brytanii w unii celnej. To, że rząd premier May podał wczoraj, że rozważa propozycje oparte o technologiczne rozwiązania forsowane przez skrzydło eurosceptyków, pokazuje tylko, że premier usilnie szuka możliwych rozwiązań, które pomogłyby zyskać przychylność dla projektu umowy podczas kluczowego głosowania w Izbie Gmin w grudniu. Na razie jednak parlamentarna arytmetyka jest nieubłagana, dopiero jakieś sygnały sugerujące podziały w opozycyjnej Partii Pracy dotyczące poparcia dla umowy Brexitu, mogłyby być tzw. game changer dla rynku funta.

Technicznie GBPUSD jest po ruchu powrotnym po wcześniejszych spadkach, a wczorajsza czarna świeca sugeruje, że fala spadkowa może się odnowić. Rośnie prawdopodobieństwo testowania tzw. trzech kluczowych minimów z ostatnich 4 miesięcy, tj. dołka z 15 sierpnia przy 1,2660, ale i też z 30 października przy 1,2695, oraz minimum z 15 listopada przy 1,2723.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.