Czekając na wydarzenia w Europie…

Czekając na wydarzenia w Europie…
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-11-21 (11:50)

Kluczowe informacje z rynków: EUROSTREFA /WŁOCHY / KOMISJA EUROPEJSKA: Dzisiaj o godz. 12:00 Komisja Europejska ma opublikować swoje opinie dotyczące projektów budżetów przedstawionych przez wszystkie 19 krajów strefy euro. W przypadku Włoch spodziewane jest dodatkowy dokument, który może zawierać wytyczne działań wobec rządu w Rzymie.

Rynek może się obawiać, że KE zainicjuje procedurę karną przeciwko Włochom. Tymczasem prasa (dziennik La Stampa) donosi dzisiaj, jakoby wicepremier Matteo Salvini był gotów na modyfikacje wydatków w temacie dochodu minimalnego, oraz cofnięcia reformy emerytalnej.

EUROSTREFA / GRECJA: Agencja Reuters spekuluje na temat możliwych problemów z rolowaniem obligacji przez Europejski Bank Centralny po tym jak pojawiły się opóźnienia w kwestii prywatyzacji, chociaż ostatnie cele fiskalne zostały zrealizowane zgodnie z planem.

WIELKA BRYTANIA: Theresa May udaje się dzisiaj do Brukseli, aby rozmawiać na temat umowy dotyczącej Brexitu. Według doniesień nadal są różnice w temacie Gibraltaru, rybołówstwa, kwestii handlowych, oraz przede wszystkim tematu backstopu dla Irlandii Północnej i związanej z tym obecności Wielkiej Brytanii w unii celnej, oraz czasu trwania okresu przejściowego. Wczoraj pojawiły się informacje, jakoby otoczenie premier było skłonne przyjrzeć się propozycjom eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, które proponuje technologiczne rozwiązania pozwalające na utrzymanie otwartej granicy z Irlandią (tzw. opcja „max fac”). To jednak jest krytykowane przez stronę UE ze względu na brak stosownych narzędzi technologicznych na obecną chwilę.

USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: W specjalnym raporcie Biura Przedstawiciela Handlowego USA (USTR), który dotyczy m.in. transferu technologii, zwrócono uwagę, że Chiny wciąż nie zrezygnowały ze swoich nieuczciwych praktyk. Tymczasem zdaniem agencji Moody’s wzrost gospodarczy Chin może w przyszłym roku spowolnić do 6,0 proc. z 6,6 proc. spodziewanych w 2018 r.


Opinia: Dla Amerykanów dzisiaj jest ostatni dzień przed dłuższym weekendem z okazji czwartkowego Święta Dziękczynienia – aktywność z ich strony w piątek zwyczajowo będzie niska. Stąd też wczoraj byliśmy świadkami „ucieczki” od ryzyka, która przełożyła się na spadki na Wall Street, czy też kontynuację dynamicznych spadków cen ropy. Tym razem dolar zachowywał się tak jak wcześniej, kiedy bardziej korzystał z faktu specyficznego statusu bezpiecznej przystani. To echa pewnych obaw dotyczących polityki FED w przyszłym roku, które pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia.

Dzisiaj uwaga koncentrować się będzie na euro i funcie. W pierwszym przypadku rynek zdaje się liczyć na to, że powaga sytuacji (rosnące napięcia globalne) wymusi dążenie do pewnej formy być może i „naciąganego” kompromisu pomiędzy KE, a włoskim rządem. Pytanie jednak na ile Liga Północna i Ruch 5 Gwiazd będą mówić jednym głosem w temacie ograniczenia proponowanych wcześniej wydatków – warto zwrócić uwagę, że projekt wprowadzenia dochodu minimalnego był pomysłem Ruchu 5 Gwiazd, a nie Ligi. Tym samym tutaj mogą nas czekać pewne polityczne tarcia, które nie przejdą niezauważone. Jednocześnie wydaje się, że KE otworzy dzisiaj Procedurę Nadmiernego Deficytu, chociaż nie wydaje się, aby zakończyła się ona ostatecznie nałożeniem kar finansowych. Innymi słowy, procesy zostaną otwarte, we Włoszech zobaczymy tarcia w koalicji, ale ostatecznie strony spotkają się gdzieś po drodze i znajdą kompromis. Tyle, że to będzie wymagać czasu, a przede wszystkim cierpliwości, której rynek może nie mieć biorąc pod uwagę „globalną nerwowość”. Tym samym euro może być znów pod presją, zwłaszcza, że dodatkowo w piątek poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług, które w listopadzie mogły znów wypaść słabo, co tylko nasili obawy związane z projekcjami makroekonomicznymi na przyszły rok, o których wspomniał jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia szef ECB.

Na układzie EURUSD wczorajsza czarna świeca pokazuje tylko, że im bliżej okolic 1,15, tym podaż jest bardziej agresywna i na razie najbardziej optymistycznym scenariuszem na kolejne kilkanaście dni może być trend boczny w przedziale 1,13-1,15. Przy czym najbliższe dni mogą przynieść zbliżenie się do dolnej bandy.

Drugi obserwowany dzisiaj wątek dotyczy funta. Wprawdzie kanclerz Angela Merkel wyraziła dzisiaj nadzieję, że na szczycie UE-Wielka Brytania w niedzielę uda się wypracować porozumienie w temacie Brexitu, to jednak nie odniosła się zbytnio wobec hiszpańskich zarzutów dotyczących zapisów umowy dotyczących Gibraltaru. Media spekulowały wcześniej, że Madryt byłby nawet skłonny zawetować porozumienie, chociaż to wydaje się być mało prawdopodobne (jest to bardziej element presji politycznej, która zostanie rozładowana w kuluarowych ustaleniach). Cały czas największym problemem pozostaje wątek dotyczący irlandzkiego backstopu i związanego z tym okresu przejściowego, w tym obecności Wielkiej Brytanii w unii celnej. To, że rząd premier May podał wczoraj, że rozważa propozycje oparte o technologiczne rozwiązania forsowane przez skrzydło eurosceptyków, pokazuje tylko, że premier usilnie szuka możliwych rozwiązań, które pomogłyby zyskać przychylność dla projektu umowy podczas kluczowego głosowania w Izbie Gmin w grudniu. Na razie jednak parlamentarna arytmetyka jest nieubłagana, dopiero jakieś sygnały sugerujące podziały w opozycyjnej Partii Pracy dotyczące poparcia dla umowy Brexitu, mogłyby być tzw. game changer dla rynku funta.

Technicznie GBPUSD jest po ruchu powrotnym po wcześniejszych spadkach, a wczorajsza czarna świeca sugeruje, że fala spadkowa może się odnowić. Rośnie prawdopodobieństwo testowania tzw. trzech kluczowych minimów z ostatnich 4 miesięcy, tj. dołka z 15 sierpnia przy 1,2660, ale i też z 30 października przy 1,2695, oraz minimum z 15 listopada przy 1,2723.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.