Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Złoty bez większych zmian, spekulacja na rynkach w Azji
2018-07-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, wtorkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na głównych zestawieniach oraz PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3243 PLN za euro, 3,7019 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7266 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8413 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,202% w przypadku obligacji 10-letnich.
Trump chce słabszego dolara
2018-07-23 Poranny komentarz walutowy XTBDuże umocnienie złotego wobec dolara w piątek to zasługa kolejnej interwencji słownej Donalda Trumpa. Tym razem uderzył on w Fed w i kurs dolara, co zapewniło długo wyczekiwany oddech przede wszystkim rynkom wschodzącym. Być może to początek dłuższego osłabienia amerykańskiej waluty.
Otoczenie zewnętrzne na korzyść PLN
2018-07-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3224 PLN za euro, 3,6842 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7153 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8341 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,173% w przypadku obligacji 10-letnich.
Od dziś do piątku - co nas czeka?
2018-07-23 Raport poranny FMCMNajbliższe publikacje: Eurodolar, czyli główna para walutowa, lokuje się teraz przy 1,1735 - w pobliżu maksimów zakreślonych 17 lipca, a nawet trochę wyżej. Jest to jednak wciąż wędrówka w szerokiej konsolidacji od 1,1515 do 1,1850 - uformowanej w drugiej połowie maja. Tym razem mamy fazę kontr-dolarową, w której zyskuje euro. Żadne granice nie zostały jednak jeszcze w pełni przekroczone.
Detal w Polsce
2018-07-20 Raport poranny FMCMRynek głównej pary: Eurodolar jest dziś rano mniej więcej tam, gdzie był wczoraj wieczorem, tj. przy 1,1640. To znaczy, wbrew (być może) pozorom, że dolar jest trochę osłabiony, jako że czwartkowe minima wypadły poniżej 1,1580.
Trump torpeduje dolara
2018-07-20 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich godzinach polska waluta odrobiła sporo ze swoich ostatnich strat, a to wszystko dzięki jak zwykle oryginalnym komentarzom Donalda Trumpa. Tym razem głowa państwa poszła o krok dalej, otwarcie podważając niezależność Rezerwy Federalnej. Tymczasem Ludowy Bank Chin po raz kolejny wyraźnie zdewaluował kurs juana. Z kraju na uwagę zasługują komentarze dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej.
Zapowiedzi spadku eksportu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej
2018-07-20 Komentarz surowcowy DM BOŚDruga połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem odreagowania wzrostowego. Cena amerykańskiej ropy WTI pnie się w górę, przekraczając poziom 68 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent poruszają się tuż poniżej poziomu 73 USD za baryłkę. Mimo większego optymizmu inwestorów, na razie notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do spadku w ujęciu całego tygodnia.
Trump uderza w dolara, złoty wyhamowuje zniżkę
2018-07-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi słabszego dolara, co ogranicza nieco presję na waluty EM. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3490 PLN za euro, 3,7302 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7346 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8579 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,151% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czwartkowe wrażenia
2018-07-19 Raport wieczorny FMCMKurs eurodolara: Wykres eurodolara podąża w konsolidacji już od drugiej połowy maja. To truizm, ale wypada go powtórzyć. Ogólny zakres z dołu ograniczany jest przez 1,1515, z góry przez 1,1825-50. Warto wszelako zauważyć, że szczyt z czerwca jest wyżej niż maksimum (dotychczasowe) z lipca, a to – wyżej niż lokalny pik zaliczony 17 lipca. W tym sensie można się doszukiwać tendencji spadkowej.
USD znów pokazuje siłę
2018-07-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone: Prezes Fed, Jerome Powell, wystąpił w amerykańskim Kongresie, przedstawiając wczoraj przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów raport na temat polityki monetarnej prowadzonej przez Fed.
Nie ufać jaskółkom z Antypodów
2018-07-19 Komentarz poranny TMS BrokersNic nie zostało z bardzo silnego odbicia NZD/USD po publikacji danych inflacyjnych, które wskazały na rekordową dynamikę wskaźnika bazowego. Dziś w nocy zostały podane bardzo dobre odczyty z australijskiego rynku pracy, ale podobnie - nie powinny być one przesłanką do zmiany postrzegania perspektyw tej waluty na bardziej pozytywne.
Produkcja ropy naftowej w USA na poziomie 11 mln baryłek dziennie
2018-07-19 Komentarz surowcowy DM BOŚPo wcześniejszym kilkudniowym ciągu dynamicznych zniżek, notowania ropy naftowej wczoraj zaliczyły wzrostową sesję. Cena amerykańskiej ropy WTI przekroczyła w górę poziom 67 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent wyraźnie przekroczyły poziom 72 USD za baryłkę. Środową sesję na razie należy traktować jako wzrostowe odreagowanie, zwłaszcza że z fundamentalnego punktu widzenia, powodów do zwyżek cen ropy naftowej było wczoraj niewiele.
Solidne dane nie pomogły złotemu
2018-07-19 Komentarz walutowy XTBNotowania polskiej waluty pozostają pod umiarkowaną presją podażową o poranku, powiększając swoje wczorajsze spadki. Straty te były przede wszystkim wywołane mocniejszy dolarem, który ciążył szerokiemu spektrum walut rynków wschodzących. Nie pomogły również mocne dane dotyczące produkcji przemysłowej. Z kolei z perspektywy globalnej coraz większą uwagę zaczyna przyciągać kurs chińskiego juana.
Brytyjska sprzedaż i Philadelphia Fed
2018-07-19 Raport poranny FMCMCo w programie? W nocy poznaliśmy bilans handlowy Japonii za czerwiec: wynik to ponad 721 mld JPY przy prognozie 534 mld JPY. Eksport wzrósł o 6,7 proc. r/r (oczekiwano +7 proc.), import tylko o 2,5 proc. r/r (zakładano tu +5,3 proc.).
Ropa nie podważa nastrojów inwestorów
2018-07-18 Komentarz giełdowy XTBRyzyko wisi na włosku, chociaż na rynkach finansowych widać zupełnie odmienne niż oczekiwane trendy. Wakacje sprzyjają obniżonemu wolumenowi, co przy uspokojeniu sytuacji geopolitycznej wpływa pozytywnie na indeksy giełdowe. Z drugiej strony wciąż mamy do czynienia z niepewnością dotyczącą międzynarodowego handlu oraz zniżkującymi cenami ropy naftowej. W Azji z kolei coraz mocniej traci juan. Czy jest to powód to obaw?
Kolejna fala zwyżek na USD
2018-07-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone: Prezes Fed, Jerome Powell, wystąpił w amerykańskim Kongresie, przedstawiając przed Komisją Bankową Senatu USA raport na temat polityki monetarnej prowadzonej przez Fed. Indeks rynku nieruchomości NAHB wyniósł w lipcu 68 pkt., zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami.
Cisza to spokój
2018-07-18 Komentarz poranny TMS BrokersBrak nowych informacji dotyczących rozwoju handlowego sporu pomiędzy USA i Chinami pozwala skupić się na innych tematach. Wczoraj było to przede wszystkim wystąpienie Powella przed Kongresem. Dziś czeka nas jego druga odsłona.
Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2018-07-18 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na minusie, aczkolwiek spadek cen nie był tak dramatyczny jak podczas poniedziałkowej sesji. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI ustabilizowała się tuż poniżej poziomu 67 USD za baryłkę, podczas gdy notowania europejskiej ropy Brent utrzymują się poniżej 72 USD za baryłkę.
Krajowy rynek pracy przegrywa z szefem Fed
2018-07-18 Komentarz walutowy XTBW ostatnich godzinach polska waluta nieco straciła na wartości z uwagi na mocniejszego dolara. Ten z kolei swoją siłę pokazał już wczoraj przed wystąpieniem szefa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powell’a w Senacie. Z kraju GUS opublikował kolejne, świetne dane z rynku pracy, nad którymi warto się jednak pochylić nieco dłużej. Z kolei UE i Japonia podpisały niezwykle ważne porozumienie ws. wolnego handlu.
Rodzimy przemysł w programie
2018-07-18 Raport poranny FMCMNadal konsolidacja: Tak, jeśli chodzi o eurodolara, to nadal mamy tu obraz konsolidacyjny. Można się tu doszukiwać także trójkąta. Po jednej stronie mamy maksima: wczorajszy szczyt był niższy od dotychczasowego piku lipcowego (który rozegrano na 1,1790), a ten z kolei był poniżej maksimum z czerwca (1,1850). Po drugiej stronie mamy minima - stopniowo coraz wyższe. Linia po nich prowadzona jest właśnie testowana, bo oto schodzimy w okolice 1,1630-35.