Kontynuacja odreagowania wzrostowego cen ropy naftowej

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi delikatne wzrosty notowań tego surowca. Cena ropy WTI oscyluje w okolicach 57,50 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się przy poziomie 67,50 USD za baryłkę. Oznacza to, że notowania ropy kontynuują odreagowanie wzrostowe po wcześniejszych gwałtownych spadkach, ale dynamika wzrostów jest wciąż niewielka i ceny ropy naftowej nadal są zdecydowanie poniżej poziomów sprzed tygodnia.
O ile samo odreagowanie spadkowe po tak silnych zniżkach miało techniczne i psychologiczne uzasadnienie, to w średnioterminowym ujęciu ani strona popytowa, ani strona podażowa nie ma przeważających argumentów za kontynuacją ruchu w którąś stronę. Kontynuacja odreagowania wzrostowego jest prawdopodobna, jednak niekoniecznie musi przekształcić się w trwały ruch wzrostowy. Na rynku ropy obecnie ściera się bowiem kilka sił.
Z jednej strony, negatywny wpływ na ceny surowca ma utrzymujący się konflikt handlowy Stanów Zjednoczonych i Chin, który budzi obawy w kontekście globalnego popytu na ropę. Ponadto presję na niskie ceny ropy wywiera rosnąca produkcja w Stanach Zjednoczonych, coraz większe światowe zapasy, a także lepsze perspektywy produkcji w niektórych państwach OPEC. Irak poinformował w piątek o ponownym uruchomieniu eksportu ropy z rejonu Kirkuku, gdzie ze względu na wewnętrzne konflikty polityczne był on wstrzymany od roku. Ponadto, produkcja i eksport ropy naftowej z Iranu prawdopodobnie z powrotem odżyje ze względu na udzielone przez USA wyłączenia z sankcji.
Z drugiej strony, obserwowana ostatnio gwałtowna zniżka cen ropy naftowej skłoniła OPEC do przedyskutowania strategii cięcia produkcji. Obecnie na rynku oczekuje się obniżenia wydobycia ropy w kartelu o około 1,4 mln baryłek dziennie, co odpowiada za około 1,5% całkowitej globalnej produkcji. Dodatkowo, ponownie do porozumienia w sprawie cięcia produkcji może dołączyć Rosja – tamtejszy minister energii, Aleksander Nowak, poinformował o zamiarze rozmów na ten temat 6 grudnia, podczas spotkania OPEC w Wiedniu.
MIEDŹ
Mieszane sygnały polityczne na rynku miedzi.
W ostatnich dniach notowania miedzi rosły, a cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dotarła już do okolic 2,80 USD za funt. Może to być sygnał, że inwestorzy na rynku miedzi w coraz mniejszym stopniu zwracają uwagę na kwestie polityczne dotyczące rynku miedzi, a bardziej przyglądają się fundamentom tego rynku.
Z pewnością negatywnie na ceny tego metalu wpływają mieszane sygnały polityczne wysyłane w kwestii konfliktu handlowego USA i Chin. Mimo pojawiających się od czasu do czasu deklaracji współpracy polityków z obu krajów, są one przyćmiewane przez wypowiedzi zaprzeczające możliwości rozwiązania sporu. W kwestii wzajemnych ceł na razie trwa więc impas, który niepokoi inwestorów, gdyż dotyczy dwóch potęg gospodarczych w skali globalnej.
Jednocześnie, spadające zapasy miedzi w magazynach monitorowanych przez kluczowe giełdy, a także utrzymujący się silny popyt na miedź ze strony Chin, są czynnikami pozytywnie wpływającymi na ceny. Dodatkowo, w ostatnich dniach wzrostom cen miedzi sprzyjał słabnący amerykański dolar.
Optymizm na rynku miedzi wciąż przeważa, jednak trudno będzie go utrzymać na dłużej w oparciu tylko o rynkowe fundamenty, bez wsparcia czynników politycznych. Konflikt USA i Chin jest ważny w kontekście całej globalnej gospodarki, co wiąże się z oczekiwaniami dotyczącymi globalnego popytu na miedź – a więc prawdopodobnie dopiero złagodzenie lub zażegnanie konfliktu mogłoby doprowadzić do długotrwałych zwyżek cen miedzi.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze
Optymizm inwestorów instytucjonalnych na rynku ropy
2019-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Po zakończeniu poprzedniego tygodnia na wyraźnym plusie, strona popytowa na rynku ropy naftowej się nie poddaje. Co prawda wczorajsza sesja dla cen ropy skończyła się neutralnie – i tak też jest dzisiejszy poranek – jednak widać, że notowania ropy naftowej nie oddają ubiegłotygodniowych wzrostów. Zwyżka wyhamowała, ale jednocześnie strona podażowa nie jest na tyle silna, aby wypracować odreagowanie spadkowe.
Notowania ropy naftowej na 3-miesięcznych maksimach
2019-02-18 Komentarz surowcowy DM BOŚPo mocnym zakończeniu poprzedniego tygodnia, notowania ropy naftowej kontynuują dobrą passę. Dzisiaj rano cena ropy delikatnie pnie się w górę. Oznacza to, że notowania ropy Brent sięgnęły już okolic 66,60 USD za baryłkę, z kolei cena amerykańskiej ropy WTI zbliża się do poziomu 56,50 USD za baryłkę. Dla obu rodzajów ropy naftowej, obecne poziomy są najwyższymi od około trzech miesięcy, czyli od drugiej połowy listopada ubiegłego roku.
Ograniczenie produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej wsparciem dla cen
2019-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem wzrostów cen tego surowca. Notowania europejskiej ropy Brent znajdują się już niedaleko poziomu 65 USD za baryłkę (co jest najwyższym poziomem w bieżącym roku), z kolei cena amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI sięgnęła dzisiaj już poziomu 55 USD za baryłkę.
Cena palladu z powrotem powyżej 1400 USD za uncję
2019-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych przynosi na razie przewagę strony podażowej. Wyjątkiem jest jednak pallad, którego notowania utrzymują się w trendzie wzrostowym i przez ostatnie kilka tygodni notowały spokojne, ale stabilne zwyżki. Obecnie cena palladu powróciła do poziomów przekraczających 1400 USD za uncję i jest na drodze do próby pobicia kolejnego rekordu cenowego.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej
2019-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła przewagę strony popytowej, która utrzymuje się także dzisiaj rano. Notowania ropy gatunku WTI powróciły ponad poziom 53 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zbliżyła się do poziomu 63 USD za baryłkę. Niemniej, w kilkutygodniowym ujęciu notowania ropy utrzymały się w konsolidacji.
Spadek podaży ropy wsparciem dla cen surowca
2019-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚPierwsza połowa wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej przyniosła presję na spadek cen tego surowca, zwłaszcza na rynku w USA, jednak do końca dnia większość tej zniżki została zniwelowana. W rezultacie, ceny amerykańskiej ropy naftowej WTI utrzymały się powyżej poziomu 52 USD za baryłkę, a dzisiaj rano zbliżają się do 53 USD za baryłkę.
Presja na spadek cen amerykańskiej ropy WTI
2019-02-11 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł przewagę strony podażowej. O ile na wykresie europejskiej ropy naftowej Brent była ona niewielka, to ceny amerykańskiej ropy gatunku WTI spadły wyraźniej. Początek bieżącego tygodnia wygląda na tym rynku podobnie: ceny ropy Brent konsolidują w okolicach piątkowego zamknięcia, natomiast notowania ropy WTI delikatnie spadają.
Wyhamowanie zwyżek notowań miedzi
2019-02-08 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie tygodnie na rynku miedzi upływały pod znakiem zwyżek. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze na początku stycznia oscylowała w okolicach 2,55-2,60 USD za funt, obecnie przekracza 2,80 USD za funt.
Wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2019-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi przewagę strony podażowej. Presja na niższe ceny ropy naftowej jest jednak relatywnie niewielka w porównaniu do skali wzrostów z ostatnich paru tygodni. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI poruszają się obecnie w okolicach 53-54 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent konsoliduje tuż powyżej poziomu 62 USD za baryłkę.
Cisza po burzy na rynku gazu ziemnego w USA
2019-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie miesiące na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych były okresem wyjątkowo dużej zmienności – w listopadzie, grudniu i styczniu mieliśmy do czynienia z okresem największych wahań notowań tego surowca od około dekady. 14 listopada kontrakty futures na gaz ziemny w USA zanotowały największą dzienną zwyżkę od ośmiu lat – podczas gdy już kolejnego dnia, ...