Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Utrzymująca się siła amerykańskiego dolara
2018-08-14 Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Chiny: Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach w lipcu wyniosła 6% rdr przy oczekiwaniach na poziomie 6,3% rdr. Chiny: Dynamika sprzedaży detalicznej w Chinach w lipcu wyniosła 8,8% rdr przy oczekiwaniach 9% rdr. Chiny: Dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich w Chinach wyniosła w lipcu 5,5% rdr przy oczekiwaniach 6% rdr.
Cisza po tureckiej burzy, nawałnica danych na horyzoncie
2018-08-14 Komentarz poranny TMS BrokersW poniedziałek, przy pustym kalendarzu makro wszystko kręciło się jeszcze wokół załamania kursu liry. We wtorek (i w kolejnych dniach tygodnia), gdy na rynki napłynie cała fala istotnych publikacji, uwaga w większym stopniu przeniesie się na fundamenty.
CHF/PLN przy oporze, odczyt PKB za II kw. w kalendarzu
2018-08-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, wtorkowy handel na rynku FX potwierdzenie wyhamowania spadków na złotym wraz ze stabilizacją nastrojów na szerokim rynku. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2981 PLN za euro, 3,7720 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7926 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8133 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu 3,185% w przypadku obligacji 10 – letnich.
Gorąca linia z Ankary
2018-08-14 Raport poranny FMCMCiężki czas: Są pewnie i tacy, dla których to dobry czas: na każdym załamaniu ktoś przecież zarabia. Ogólnie jednak przyjmuje się, że atmosfera na rynkach jest kiepska: np. niektóre główne indeksy zachodniej Europy poszły dziś w dół. Mowa o CAC40, DAX czy FTSE250.
Czy to tylko korekta?
2018-08-13 Komentarz giełdowy XTBOstatnie dni dla inwestorów giełdowych nie upływają w najlepszych nastrojach. Głównym powodem są doniesienia z Turcji oraz krach na tureckiej lirze. Wyprzedaż rozlała się także po innych rynkach wschodzących oraz szerszej klasie aktywów na całym świecie. Czy to tylko korekta?
Lira zaraża waluty EM. Odwrót od ryzyka.
2018-08-13 Poranny Szkic walutowy AFSPełnowymiarowy kryzys walutowy w Turcji. Lira zaraża inne waluty emerging markets (EM), chwieje stabilnością niektórych europejskich banków. Odwrót od ryzyka. Złoty najniżej od 4 tygodni. Nerwowość na rynkach będzie się utrzymywać. Turecka lira notuje jeden z najgorszych momentów w historii. W piątek straciła do dolara 16 proc., by na otwarciu rynków w poniedziałek spaść kolejne 12 proc.
OsTRY epizod awersji do ryzyka
2018-08-13 Komentarz poranny TMS BrokersZałamania kursów walutowych w historii bardzo często szły w parze z innymi kryzysami, np. bankowymi. W przypadku Turcji krach waluty wynika z kryzysu (a wręcz totalnego demontażu) instytucji demokratycznych będących gwarantem funkcjonowania instytucjonalnego otoczenia rynków finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem niezależności władz monetarnych.
Zróżnicowane reakcje na amerykańskie sankcje na Iran
2018-08-13 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w minioną środę, końcówka tygodnia na rynku tego surowca upływała pod znakiem prób odreagowania wzrostowego. W piątek notowania ropy WTI odbiły w górę, powracając ponad poziom 67 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent dotarła z powrotem w okolice 73 USD za baryłkę. Wzrosty były więc relatywnie niewielkie w porównaniu do skali wcześniejszych zniżek.
Czy prezydent Turcji oszalał?
2018-08-13 Poranny komentarz walutowy XTBPiątek przyniósł paniczną wyprzedaż tureckiej waluty. Często jest tak, że weekend wyczekiwany jest jako okazja na uspokojenie. Teraz jednak jest zupełnie inaczej – po niewiarygodnych wręcz wypowiedziach tureckiego prezydenta w Turcji mamy kontynuację kryzysu walutowego, a ten coraz szerzej udziela się innym rynkom, w tym złotemu.
Złoty pod presją, Turcja dyktuje nastroje na EM
2018-08-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu przynosi podtrzymanie słabszych nastrojów wokół PLN oraz szerokiego koszyka EM z uwagi na sytuację w Turcji. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3085 PLN za euro, 3,7896 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7782 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7748 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,162% w przypadku obligacji 10-letnich.
Turecka kuchnia i kalendarium makro
2018-08-13 Raport poranny FMCMAnkara w tle: To, czy konflikt gospodarczy i polityczny (choć oczywiście nie militarny) USA z Turcją, bezpośrednio wywołany przez USA, ma jakiś realny sens z punktu widzenia prezydenta Trumpa, czy też naprawdę jest niedorzeczną krucjatą w obronie uwięzionego pastora Brunsona - to rzecz, którą trudno rozstrzygnąć.
Tureckie problemy w centrum uwagi
2018-08-10 Komentarz giełdowy XTBW ostatnich dniach obserwowaliśmy silną wyprzedaż tureckiej liry w obawach o niezależność banku centralnego. Gwoździem do trumny okazało się wejście na wojenną ścieżkę dyplomatyczną z USA, czego potwierdzeniem jest podwojenie ceł na import tureckiej stali i aluminium przez Donalda Trumpa. W piątek po południu turecka lira traciła momentami nawet ponad 18%, co prowadzi do wzrostu awersji do ryzyka na wszystkich klasach aktywów.
Ludzie i bóg kontra rynek
2018-08-10 Komentarz poranny TMS BrokersLira turecka w piątek wpadła w spiralę panicznej wyprzedaży, ciągnąc za sobą aktywa ryzykowne, ale też i euro. Rosną obawy, na ile kryzys zaufania wobec Turcji okaże się szkodliwy dla Europy i jej banków. Dziś turecki resort finansów ma przedstawić nowy model gospodarczy, który przy nierealnych założeniach tylko podsyci wyprzedaż. Inwestorzy uciekają w USD, a jeśli po południu mocno wypadnie CPI z USA, dolar będzie jeszcze bardziej przyciągał.
Manchesterski kapitalizm, czyli jak pracują brytyjskie fabryki?
2018-08-10 Raport poranny FMCMDane makro, kursy walut: Tytuł naszego raportu jest trochę żartobliwy, a trochę na wyrost - niemniej powinien przyciągać uwagę. Czasem można pozwolić sobie na taką sztuczkę, choć przecież nie będziemy tu przeprowadzać dogłębnej analizy kondycji brytyjskiego sektora industrialnego. Rzecz po prostu w tym, iż o 10:30 poznamy brytyjskie dane makro.
Cena złota pod presją silnego dolara amerykańskiego
2018-08-10 Komentarz surowcowy DM BOŚJuż od połowy kwietnia tego roku notowania złota znajdują się pod niemal nieustanną presją podaży. Cena tego kruszcu, która jeszcze cztery miesiące temu oscylowała nawet w okolicach 1350 USD za uncję, obecnie porusza się niewiele poniżej bariery 1200 USD za uncję.
Załamanie liry zagrożeniem dla europejskich banków
2018-08-10 Poranny Szkic walutowy AFSSilna przecena TRY (-10 proc.). Niektóre europejskie banki z nadmierną ekspozycją na Turcję – ostrzega EBC. EUR najniżej do USD od lipca ub.r. PLN pod presją, ale opiera się poważniejszej wyprzedaży. Duża nerwowość na rynku FX.
Panika w Turcji szkodzi zlotemu
2018-08-10 Poranny komentarz walutowy XTBProblemy tureckiej gospodarki oraz przecena jej waluty trwają od wielu miesięcy, ale dopiero teraz zaczęło mieć to wpływ na szeroki rynek. Inwestorzy obawiają się konsekwencji dla sektora bankowego w Europie oraz ucieczki kapitału z innych rynków wschodzących. Traci też złoty, który względem dolara jest najsłabszy od ponad miesiąca.
Początek korekty na PLN?
2018-08-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi słabszego złotego w ślad za mocniejszym dolarem oraz słabymi nastrojami wokół TRY/RUB. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2775 PLN za euro, 3,7117 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7355 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7552 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,152% w przypadku papierów 10-letnich.
A jednak dolar...
2018-08-09 Raport wieczorny FMCMNiskie poziomy: Na eurodolarze. A mianowicie ok. 1,1525 - w minimach dziennych. Tym samym przetestowano rejon, który wstępnie badano już w poniedziałek. Po wtorkowo-środowym wzmocnieniu euro znowu straciło na wartości i oddało część ze swych zysków. W międzyczasie tak naprawdę nie wyszliśmy ponad 1,1630.
S&P 500 przy historycznych szczytach
2018-08-09 Komentarz giełdowy XTBPomimo wielu czynników ryzyka, amerykański rynek akcji zdołał nadrobić niemalże wszystkie straty z pierwszej połowy bieżącego roku. Czy jest to nowy etap wzrostów na globalnych rynkach akcji, czy jedynie łabędzi śpiew inwestorów z Wall Street?