Słabość kupujących na rynku ropy naftowej

Słabość kupujących na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2020-07-30 (09:48)

Wczorajsza sesja pokazała, że strona popytowa na rynku ropy naftowej jest wyjątkowo słaba. Kupujący nie zareagowali bowiem istotnie na dane dotyczące dużego spadku zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu.

Wczoraj Departament Energii USA podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o prawie 11 mln baryłek, co było największą tygodniową zniżką od grudnia. Stłumiona reakcja inwestorów pokazuje, że taki impuls nie wystarczy już do kontynuacji zwyżek notowań ropy naftowej. Poniekąd, trudno się temu dziwić, ponieważ wielu inwestorów może sądzić, że spadek ten jest jednorazowy i niekoniecznie musi oznaczać on początek większego trendu.

Niemniej, nawet pomijając wczorajsze dane, poruszanie się cen ropy naftowej pokazuje, że siła kupujących powoli się wyczerpuje, a notowania ropy są coraz bardziej podatne na spadkową korektę. Dynamika zwyżek w ostatnich tygodniach jest coraz mniejsza, a druga połowa lipca jest już w zasadzie okresem konsolidacji cen ropy naftowej.

Poza tym, także sytuacja fundamentalna na globalnym rynku nie uzasadnia kontynuacji zwyżek notowań ropy. Warto nadmienić, że na globalnym rynku tego surowca nadal utrzymuje się nadwyżka, a tempo ożywienia popytu po wcześniejszych restrykcjach jest powolne. Branża lotnicza jeszcze długo nie powróci do stanu sprzed pandemii, a popyt na paliwa jest nadal wątły, bowiem sezon letnich wyjazdów wakacyjnych, tradycyjnie generujący większy popyt na paliwa, tym razem został zaburzony przez obawy związane z pandemią oraz trudną sytuację ekonomiczną wielu osób po utracie pracy.

ZŁOTO

Złoto: inwestycyjny popyt w górę, popyt na biżuterię w dół.

Dzisiaj World Gold Council (WGC) opublikowała swój kwartalny raport „Gold Demand Trends”, prezentujący sytuację na globalnym rynku złota, ze szczególnym uwzględnieniem trendów dotyczących popytu na ten kruszec. Raport ten pokazał, że w pierwszej połowie br. światowy popyt na złoto wyniósł 2076 ton, co oznacza spadek o 6% w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r., kiedy to popyt znalazł się na poziomie 2205,9 ton.

Za ogólną zniżkę popytu na złoto w największym stopniu odpowiadała ogromna zniżka popytu na biżuterię wykonaną z tego kruszcu – zniżkował on o 46% rdr z 1046,6 ton do 572 ton w I połowie br. Spadł również popyt przemysłowy na złoto (o 13%), popyt na kruszec ze strony banków centralnych (o 39%), a także popyt na złote sztabki i monety (o 17%). Ten ostatni wynikał głównie ze zniżki popytu na złoto fizyczne w Azji, której nie zdołały zniwelować nawet wzmożone zakupy złotych monet i sztabek w krajach zachodnich.

Na szczególną uwagę w raporcie WGC zasługują informacje na temat popytu inwestycyjnego na złoto. Co prawda spadł popyt na sztabki i monety, ale w górę wystrzelił popyt na fundusze ETF oparte o złoto i podobne instrumenty finansowe – zwyżkował on o imponujące 517% rdr do poziomu 734 ton z wcześniejszych 119 ton.

Mocne tąpnięcie popytu na złoto w Azji budzi pytania o zasadność dalszych zwyżek notowań złota. Na razie jednak perspektywy dla cen złota w średnioterminowym ujęciu pozostają dobre. Wiele wskazuje na to, że popyt na żółty kruszec krajach azjatyckich będzie się powoli odradzał, zaś popyt inwestycyjny pozostanie wysoki – zwłaszcza biorąc pod uwagę niedawne wybicie się cen złota na historyczne rekordy i zbliżenie się do poziomu 2000 USD za uncję.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

10:34 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.