Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Subprimeitis - przecena na europejskich giełdach

Subprimeitis - przecena na europejskich giełdach

2007-08-10 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Piątkowe notowania na europejskich parkietach przynoszą wyraźne spadki indeksów. Przed godziną 11-tą, częściowo redukując poranne straty, niemiecki DAX i francuski CAC znajdowały się na 1,5 proc. minusach, FTSE spadał o1,6 proc., BUX testował poziomy o 1,3 proc. niższe niż wczoraj na zamknięciu, a rodzimy WIG20 o 1,6 proc., testując okolice 3506 pkt.
Bezpieczniej w funduszach

Bezpieczniej w funduszach

2007-08-10 Komentarz Open Finance
Światowe banki zawieszają wypłaty z funduszy inwestycyjnych. U nas to nie grozi. Klienci funduszy inwestycyjnych nie przestraszyli się korekty. Aktywa TFI w lipcu wzrosły o ponad 2,2 mld PLN, mimo spadków na giełdzie. To pozwala przypuszczać, że nie wycofywali pieniędzy z funduszy, a raczej korzystali z okazji, by dokonać tańszych zakupów.

Awersja do ryzyka umacnia dolara

Awersja do ryzyka umacnia dolara

2007-08-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Czwartkowa sesja przyniosła wyraźne schłodzenie pozytywnych nastrojów na rynku złotego. Wzrost awersji do ryzyka ze względu na złą sytuację na rynku kredytów hipotecznych i spadki głównych indeksów na światowych giełdach to wystarczające przesłanki do deprecjacji rodzimej waluty. Kurs USD/PLN po przetestowaniu podczas czwartkowego otwarcia poziomu 2,73 odbił się docierając do pułapu 2,77.
Kolejne załamanie rynków akcji

Kolejne załamanie rynków akcji

2007-08-10 Codzienny Puls Rynku IDM SA
Wczorajszy dzień przyniósł kolejną falę wyprzedaży akcji na całym świecie (druga największa w tym roku), jednak prym wiódł rynek amerykański, który otworzył się nisko po spadkach w Europie. Zwiększona zmienność i skala ruchów spowodowała, że wiele instytucji masowo likwidowało pozycje co dalej zwiększało dynamikę spadków.
Bank Japonii także interweniuje

Bank Japonii także interweniuje

2007-08-10 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Bank centralny Japonii dodał 8,5 mld dolarów do systemu finansowego, starając się poprawić jego płynność. Bank federalny Australii zasilił system kwotą 4,2 mld dolarów. Trwa największy od lat kryzys płynnościowy w sektorze finansowym. Inwestorzy chcą wycofać pieniądze z przedsięwzięć kredytowych, a to powoduje zwiększony popyt na kapitał, a co za tym idzie także wzrost stóp procentowych.
Pierwsze objawy paniki na rynkach kapitałowych

Pierwsze objawy paniki na rynkach kapitałowych

2007-08-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy dzień przyniósł kolejną falę spadków na GPW. Otwarcie miało miejsce na poziomie 3634 pkt, potem mogliśmy obserwować już tylko spadki. Na wykresie godzinowym widzimy iż inwestorom praktycznie ani razu nie udało się podciągnąć indeksu do góry. Ostatecznie zamknięcie miało miejsce na poziomie 3564 pkt i indeks WIG20 stracił 1,67%.
Rynki finansowe są w trudnej sytuacji

Rynki finansowe są w trudnej sytuacji

2007-08-10 Poranny Szkic Walutowy AFS
Rynki finansowe są w trudnej sytuacji: problemy w amerykańskim sektorze pożyczek hipotecznych zaczynają rozprzestrzeniać się na Europę i Japonię. BNP Paribas zawiesił obliczanie wartości trzech ze swoich funduszy inwestycyjnych, których aktywa zainwestowane były w papiery wartościowe oparte właśnie o pożyczki hipoteczne.
Przed nami kolejny dzień spadków?

Przed nami kolejny dzień spadków?

2007-08-10 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Huśtawka nastrojów spowodowana obawami o kondycje amerykańskiego rynku kredytów hipotecznych trwa dalej. Ich efektem był mocny spadek głównych amerykańskich indeksów gdzie Dow Jones stracił 2,80%, notując drugi największy spadek w tym roku. W takiej sytuacji GPW w Warszawie nie pozostaje nic innego jak tylko podłączyć się pod negatywne nastroje. O godzinie 9:00 wrześniowa seria kontraktów terminowych otwiera się ze stratą na poziomie 1,70%.
Awersja do ryzyka znów rośnie

Awersja do ryzyka znów rośnie

2007-08-10 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Środa przyniosła nam kolejną zmianę nastrojów na rynku. Tym razem na gorsze. Awersja do ryzyka wyraźnie wzrosła, czego najlepszym świadectwem jest silne umocnienie jena, gdzie kurs USDJPY z poziomu 119,80 spadł w okolice 118,20. Na wartości zyskał również amerykański dolar, pomimo faktu, że źródło niepokoju tkwi właśnie na rynku amerykańskich kredytów hipotecznych. Kurs EURUSD spadł w ciągu dnia z 1,38 w okolice 1,3680.
Ucieczka kapitału z ryzykownych aktywów

Ucieczka kapitału z ryzykownych aktywów

2007-08-09 Raport popołudniowy FMCM
Dzisiejszy dzień jest kolejną odsłoną ucieczki kapitału z ryzykownych aktywów po informacjach o negatywnym wpływie kryzysu na rynku kredytów hipotecznych na wyniki instytucji finansowych oraz funduszy inwestycyjnych. Impulsem do redukcji ryzyka portfeli inwestorów na całym świecie stały się dziś informacje ogłoszone przez BNP Paribas o utracie wartości i zamrożeniu z tego powodu działalności zarządzanych przez siebie 3 funduszy, co jest oczywiście wynikiem kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w USA.
Bezprecedensowa decyzja ECB

Bezprecedensowa decyzja ECB

2007-08-09 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Europejski Bank Centralny uruchomił 94,8 mld euro nielimitowanych pożyczek dla banków, aby ratować system finansowy w Europie, po radykalnym wzroście stóp procentowych. Stopy procentowe na rynku międzybankowym wzrosły nieprawdopodobnie szybko - stopa over nigth dla funta wzrosła z 5,35 wczoraj do 5,86 proc. dziś, ponieważ banki za wszelką cenę starają się pożyczyć kapitał, aby ustabilizować sytuację kredytową.
Czy ceny nieruchomości pójdą w dół?

Czy ceny nieruchomości pójdą w dół?

2007-08-09 Analiza Bankier.pl
Z dnia na dzień pogarsza się sytuacja na międzynarodowych rynkach finansowych. Efekty widać również na naszej giełdzie. Optymizm inwestorów może za chwile prysnąć jak mydlana bańka. Czy w takiej sytuacji ucierpi tylko giełda? Czy też spadające indeksy pociągną za sobą w dół również ceny nieruchomości?
Rynkiem rządziły dziś eksplozje niepewności

Rynkiem rządziły dziś eksplozje niepewności

2007-08-09 Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Rynkiem rządziły dziś eksplozje niepewności: wobec błahej zawartości kalendarza inwestorzy spodziewali się spokojnej sesji, szczególnie mając na uwadze trzy dobre dni na amerykańskiej giełdzie. Poranny komunikat BNP Paribas o zawieszeniu wypłat oraz o zamrożeniu obliczania wartości trzech funduszy inwestycyjnych w związku z wydarzeniami na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych spowodował znaczny wzrost awersji do ryzyka wśród światowych inwestorów.
Dzisiejsze wydarzenia na rynkach

Dzisiejsze wydarzenia na rynkach

2007-08-09 Komentarz specjalny Open Finance
Europejskie giełdy zanurkowały po informacji o otworzeniu linii kredytowej przez Europejski Bank Centralny (ECB) dla europejskich banków na kwotę 130 mld USD, która ma zabezpieczać ich płynność w przypadku pogłębienia się kryzysu na amerykańskim rynku bankowości hipotecznej.
Na GPW znowu pogorszenie nastrojów

Na GPW znowu pogorszenie nastrojów

2007-08-09 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Dzisiejszy dzień okazał się mało pomyślny dla inwestorów oczekujących wzrostów na GPW. Poranna informacja z BNP Paribas o zamrożeniu 3 funduszy lokujących swe aktywa w rynek długu okazała się iskrą zapalną. Momentalnie powróciły obawy i spekulacje na temat skali problemu związanego z rynkiem kredytów subprime, inwestorzy zaczęli wycofywać kapitał z rynków emerging markets.
Dane z Polski

Dane z Polski

2007-08-09 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej wstrzyma się do września z decyzją podniesienia kosztu pieniądza. Wygląda jednak na to, że do końca tego roku stopa referencyjna może wzrosnąć o 50 pb z obecnych 4.5 proc.. Bank Centralny podniósł w tym roku już dwu krotnie koszt pieniądza z poziomu 4 proc. - najniższego w historii.
Kryzys na rynku kredytów hipotecznych

Kryzys na rynku kredytów hipotecznych

2007-08-09 Raport specjalny TMS Brokers
W ostatnich kilku tygodniach indeksy światowych giełd zanotowały kilka znaczących spadków. Jedną z przyczyn takiej sytuacji była seria niepokojących informacji, ogłaszanych przez fundusze inwestujące na rynku trudnych pożyczek hipotecznych (ang. subprime loans).
Kryzys w sektorze pożyczek hipotecznych

Kryzys w sektorze pożyczek hipotecznych

2007-08-09 Raport popołudniowy TMS Brokers
Tak jak kilkukrotnie ostrzegaliśmy w naszych komentarzach, korekta na światowych rynkach finansowych jeszcze nie została zakończona. Dziś, po bardzo udanej sesji na giełdzie amerykańskiej, gdy analitycy zapowiadali udaną sesję w Europie, na rynek dotarła wiadomość, że BNP Paribas, jeden z największych banków Starego Kontynentu wstrzymał wypłaty w swoich trzech funduszach inwestujących w sektorze „trudnych” pożyczek hipotecznych sub-prime.
Przegląd rynków surowcowych

Przegląd rynków surowcowych

2007-08-09 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Miedź pogłębia na dzisiejszej sesji rozpoczętą w dniu wczorajszym gwałtowną przecenę. Spowodowane jest to kolejnym lepszym od prognoz odczytem zapasów tego surowca, podawanym przez London Metal Exchange, a także wzrostem awersji do ryzyka na rynkach finansowych całego świata. O godz. 11:30 miedź z trzymiesięczną dostawą zniżkowała do 7 525 USD za tonę, podczas gdy wczorajsze zamknięcie wypadło na poziomie 7 580 USD.
Inwestorzy pytają i czekają

Inwestorzy pytają i czekają

2007-08-09 Raport Expandera
Mimo przeceny akcji na GPW i strat funduszy akcji aktywa TFI wzrosły w lipcu. Świadczy to o tym, że inwestorzy wciąż dopłacali pieniądze. Pytanie, czy robili to nie bacząc na bieżącą sytuację na giełdzie (kilkuletnie stopy zwrotu funduszy akcji nadal są 3-cyfrowe), czy też z premedytacją wykorzystali spadek cen jednostek. Bardziej prawdopodobny wydaje się pierwszy scenariusz.