Ministrowie strefy euro bezradni wobec rynku walutowego

Ministrowie strefy euro bezradni wobec rynku walutowego
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-09 (09:34)

WYDARZENIE DNIA: Niezbyt klarownym przekazem zakończyło się spotkanie ministrów finansów krajów należących do strefy euro. W interesie USA jest mocny dolar - stwierdzono w komunikacie. Ministrowie finansów spotkali się w poniedziałek aby omówić ewentualne wspólne stanowisko przed szczytem grupy G7 w przyszłym tygodniu, na którym obecni będą przedstawiciele czterech państw eurostrefy.

Europę zaczyna martwić mocne euro, które utrudnia eksporterom dostęp do rynków zewnętrznych, a importerom ułatwia wejście na rynek europejski. Nie ma jednak w tej sprawie jedności. Np. gospodarki Holandii czy Niemiec czują się komfortowo nawet przy obecnym kursie euro/dolara. Ministrowie zaapelowali do władz Chin o urealnienie - czyli podniesienie - kursu yuana, bowiem to przede wszystkim tani eksport z Chin zagraża równowadze światowego handlu.

SYTUACJA NA GPW

Niewiele jest do powiedzenia o sesji, w czasie której amplituda wahań WIG20 wyniosła 40 pkt, a zamknięcie wypadło po środku przedziału wahań. Już taki opis wskazuje na konsolidację rynku, a jeśli uzupełnić go informacją o obrotach na poziomie 1,25 mld USD na całym rynku akcji, staje się oczywistym, że wczorajsze notowania wpisały się w nurt poniedziałkowej tradycji sennych sesji.

Początkowo indeksy rosły reagując na dobrą sesję w Stanach w piątek. Ale ten optymizm szybko się skończył i szybko przeszliśmy w fazę flauty. Również wydarzenia na giełdach europejskich nie były wiele ciekawsze, więc jest to jakieś pocieszenie. Generalnie, z poniedziałkowych notowań nie wynika nic, czego nie wiedzielibyśmy wcześniej - rynek jest wciąż w fazie konsolidacji.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Tydzień na giełdzie w Nowym Jorku zaczął się od kosmetycznych spadków głównych indeksów - S&P stracił 0,4 proc., a Dow Jones 0,2 proc. Najbardziej przecenione zostały spółki paliwowe i wydobywcze, które tracą na silnych spadkach na giełdach towarowych, niemniej realizacja zysków mogłaby przebiegać dużo dynamiczniej, co świadczy o sile rynku. Po części, można ją wytłumaczyć poruszaniem się franka i jena w trendach spadkowych, co skłania inwestorów do otwierania pozycji carry trade. Zyskują na tym również rynki wschodzące - brazylijski Bovespa wzrósł wczoraj o 0,6 proc., czym ustalił nowy rekord.

Równie spokojnie wyglądała sesja na parkietach azjatyckich, gdzie Nikkei wzrósł o 0,6 proc., a Hang Seng i Kospi nie zmieniły wartości w porównaniu z zamknięciem dnia poprzedniego.

OBSERWUJ AKCJE

Duda - w ostatnich dniach zostały poprawione minima intraday z czarnego czwartku, co potwierdza, że spółka pozostaje w silnym trendzie spadkowym. Próba z ostatniej środy przebicia linii oporu, która go wyznacza zakończyła się niepowodzeniem i zarysowaniem negatywnej świecy z długim górnym cieniem. Wprawdzie duże obroty nie potwierdziły tej formacji, ale już następnego dnia spółka silnie zniżkowała przy obrotach najwyższych od splitu akcji niespełna rok temu. Wskaźniki techniczne są neutralne.

Getin - od miesiąca kurs spółki pozostaje w silnym trendzie wzrostowym i wydaje się, że możemy zobaczyć w najbliższym czasie realizację zysków. Jest to o tyle prawdopodobne, że MACD i RSI pokazują spore wykupienie walorów spółki. Bardziej optymistyczny jest wskaźnik DMI, który dał ostatnio sygnał kupna, potwierdzając, że wzrosty z czterech tygodni stają się głównym trendem. Podsumowując, spodziewamy się odreagowania ostatnich wzrostów, niemniej, w średnim terminie cena akcji banku powinna rosnąć.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Lotos - sprzedał spółce PKN Orlen paliwa płynne o wartości 173 mln PLN. Wartość umów podpisanych pomiędzy tymi podmiotami w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosi 732 mln PLN.

Skotan - w pierwszym półroczu spółka miała 216 mln PLN przychodu (w porównaniu z 1 mln PLN przed rokiem) oraz stratę netto w wysokości 42 mln PLN czyli 0,78 PLN straty na jedną akcję.

Capital Partners - prezes zarządu sprzedał 160.000 akcji po cenie 10,90 PLN za jedną.

Jago - członkowie rady nadzorczej spółki kupili 284.175 akcji spółki po cenie 4,19 PLN.

Hygienika - jeden z głównych udziałowców kupił 25.000 akcji i przekroczył próg 10 proc. udziałów (obecnie posiada 10,1 proc. akcji spółki).

Gant - rada nadzorcza podjęła uchwałę, na mocy której nie wyraziła swojej rekomendacji dla planowanego splitu akcji spółki.

Multimedia Polska - fundusze BZWBK AIB TFI przekroczyły próg 5 proc. ogólnej liczby akcji spółki.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Skoro wczoraj WIG i WIG20 miały problemy z pokonaniem szczytów obecnego trendu wzrostowego, to dziś w nieco mniej sprzyjających okolicznościach te problemy mogą być jeszcze wyraźniejsze. Już pięć kolejnych sesji WIG20 spędza w wąskim paśmie 3700-3760 pkt i wciąż nie wiadomo, co wyniknie z tej stabilizacji. Nie wygląda też na to, aby dzisiejsza sesja miała przybliżyć rozstrzygnięcie tego rynkowego impasu.

Brak optymizmu wczoraj, postępujące umocnienie dolara - to są czynnki, które mogą zaważyć na losach dzisiejszej sesji. Obydwa dają większą szansę spadkom i tego się też spodziewamy po dzisiejszej sesji - zniżki indeksów przy mniejszej aktywności inwestorów.

WALUTY

Kurs euro spadł dziś rano do 1,4013 USD i był najniższy od 20 września, czyli prawie trzech tygodni. Spadek euro okazał się jednak zbyt szybki (jeszcze wczoraj rano wspólna waluta była o 1,4 centa droższa, a przed tygodniem o 2,7 centa) i wtorkowy poranek wita inwestorów wahaniami euro między 1,4013-1,4050 USD. Można oczywiście twierdzić, że to interwencje werbalne ministrów finansów strefy euro podziałały na rynek, ale w rzeczywistości spadek euro to tylko realizacja zysków. Wszak euro spada już od tygodnia, a z ministerialnego szczytu niewiele wynikło.

Dziś rano do euro zyskuje także jen - 0,6 proc., choć w Europie z radością powitano by raczej umocnienie yuana. Jego kurs nie jest jednak ustalany przez rynek.

U nas dolar próbuje wspinaczki - kurs wynosi 2,674 PLN, euro spada za to do 3,75 PLN, a frank do 2,254 PLN.

SUROWCE

Dziś rano ropa na londyńskiej giełdzie pozostaje na poziomie 76,45 USD osiągniętym po wczorajszym spadku o ponad 3 proc. Silnie taniejąca ropa jest wynikiem spekulacji na temat trzeciego z rzędu wzrostu zapasów tego surowca w wyniku zmniejszenia mocy przerobowych w amerykańskich rafineriach, które powoli przygotowują się do sezonu zimowego. Niemniej, kurs baryłki brent zjechał do linii wsparcia trendu horyzontalnego, w jakim się obecnie porusza i przed środową publikacją nie spodziewamy się dalszych spadków.

Cena miedzi na giełdzie w Szanghaju spadła o 1,8 proc. w wyniku spekulacji, że jej wysoki poziom może odstraszyć chińskich konsumentów. Na giełdzie londyńskiej po wczorajszym silnym spadku, tona tego surowca została przeceniona o dalsze 0,3 proc. i kosztuje obecnie 7.885 USD.

Złoto pozostaje w trendzie spadkowym w związku z umacnianiem się dolara na rynku walutowym. Uncja tego kruszcu potaniała dziś rano o 0,5 proc. i handluje się nią po 730 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.