Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Minutes: Inflacja wzrośnie... albo spadnie

Minutes: Inflacja wzrośnie... albo spadnie

2007-08-23 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Inflacja bazowa wyniosła w lipcu do 1,5 proc. wobec 1,8 proc. w czerwcu - podał Narodowy Bank Polski. Za tydzień nad wagą tej informacji będzie debatować RPP. Tymczasem opublikowano dziś protokół z ostatniego (lipcowego) posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, która jest mocno podzielona w ocenie tych samych zjawisk gospodarczych.
Na rynku walut spokojniej

Na rynku walut spokojniej

2007-08-23 Komentarz walutowy Money Expert
Groźne spadki na polskiej giełdzie okazały się przejściowe. Już wczoraj inwestorzy masowo nabywali papiery wartościowe. Tendencja ta utrzymuje się również dzisiaj. Napływ nowego kapitału na giełdę przyczynił się do umocnienia złotego. Do tego dochodzą pozytywne informacje z rynku pieniądza – inflacja wyniosła w lipcu 1,5% wobec 1,8% w czerwcu, co może oznaczać odroczenie decyzji dotyczącej podwyżek stóp procentowych.

Zmienne nastroje inwestorów na rynku walutowym

Zmienne nastroje inwestorów na rynku walutowym

2007-08-23 Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Dziś obserwowaliśmy zmienne nastroje inwestorów na rynku walutowym: o poranku rozpoczęła się trwająca kilka godzin (i umacniająca złotego) wyprzedaż jena oraz osłabienie dolara wobec euro, po południu zaś trend ten odwrócił się – jen i dolar rozpoczęły odrabianie strat.
Korekta na Wall Street?

Korekta na Wall Street?

2007-08-23 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Główne amerykańskie indeksy rozpoczęły czwartkowe notowania od niewielkich wzrostów. O godzinie 15:52 Dow Jones zyskiwał 0,25 proc., Nasdaq Composite 0,02 proc., a S&P500 0,2 proc. Wzrosty na otwarciu Wall Street nie dziwią. Informacje o wsparciu przez Bank of America, przeżywającej obecnie kłopoty, największej w USA firmy udzielającej kredytów hipotecznych Countrywide Financial, która jeszcze niedawno była o krok od bankructwa, musiały poprawić nastroje.
Umiarkowany optymizm na rynkach

Umiarkowany optymizm na rynkach

2007-08-23 Komentarz popołudniowy TMS Brokers
W ciągu dzisiejszego dnia na rynkach panowała w dalszym ciągu optymistyczna atmosfera. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami kurs EUR/USD wzrastał i w ciągu dnia doszedł do poziomu 1,3587 po czym nastąpił lekki spadek i o godzinie 15.50 kurs wynosi 1,3560 . Także na parach z japońskim jenem kontynuowane były wczorajsze wzrosty. Notowania USD/JPY wzrosły w okolice 117,00 natomiast EUR/JPY 159,00.
68 tys. rachunków maklerskich w mBanku

68 tys. rachunków maklerskich w mBanku

2007-08-23 Informacja mBank
mBank prowadzi najwięcej internetowych rachunków maklerskich na rynku. Od początku roku liczba osób korzystających z usługi eMAKLER wzrosła o 33,7 tys. W pierwszym półroczu br. rynek usług maklerskich powiększył się o 81 tys. rachunków papierów wartościowych (Parkiet, 31.07.07), z czego aż 28,1 tys., czyli 35%, z nich to rachunki z aktywną usługą eMAKLER w mBanku.
Poprawa nastrojów

Poprawa nastrojów

2007-08-23 Komentarz walutowy Money Expert
Wczorajszy dzień nie przyniósł publikacji żadnych wyjątkowo istotnych danych makroekonomicznych, jednak działo się sporo. Co istotne – generalnie mieliśmy do czynienia z polepszeniem nastrojów na światowych rynkach. Inwestorzy, sądząc po umiarkowanych reakcjach rynku, być może nie do końca uwierzyli w zapewnienia płynące z USA, że wszystko jest pod kontrolą.
Pszeniaca rekordowo droga

Pszeniaca rekordowo droga

2007-08-23 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Ceny pszenicy w USA wzrosły do najwyższego w historii poziomu 7,289 dol. za buszel. Pszenica od początku kwietnia znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. W tym czasie zdrożała o ponad 70 proc. Hossa na rynku tego zboża ma silne reperkusje dla długoterminowego trendu. W lipcu cena wybiła się górą z 34-letniej stabilizacji w przedziale 2,25-6,28 dol. Oznacza to "wskoczenie na wyższą półkę" 6,28-10,31 dol.
Jen traci na fali spadku awersji do ryzyka

Jen traci na fali spadku awersji do ryzyka

2007-08-23 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Bank Japonii zdecydował dziś o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 0,5 proc. Ta, oczekiwana przez rynek decyzja, nie miała wpływu na notowania japońskiej waluty. Takowy wpływ miała natomiast dalsza poprawa klimatu inwestycyjnego na światowych giełdach. To w prosty sposób prowadzi do spadku awersji do ryzyka i zachęca do ponownego otwierania pozycji carry trade, polegających na pożyczaniu środków w walutach nisko oprocentowanych, a więc m.in. w jenie i inwestowaniu ich w instrumenty, które mogą dać większą stopę zwrotu.
Złoty zyskuje na wartości

Złoty zyskuje na wartości

2007-08-23 X-Trade Brokers - Puls Rynku
W czwartek złoty, podobnie jak inne waluty regionu, zyskuje na wartości na fali rosnącego apetytu na ryzyko w następstwie wyraźnej poprawy sytuacji na głównych światowych parkietach. Aktywna rola czołowych banków centralnych w przeciwdziałaniu rozszerzeniu się kryzysu na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem piątkowej decyzji Fed o obniżeniu stopy dyskontowej o 50 pb do 5,75 proc., co rodzi spekulacje nt. obniżki głównej stopy procentowej, pozwoliły w ostatnich dniach zapomnieć inwestorom z rynku akcji o skutkach wspomnianego kryzysu.
Apetyt na ryzyko powraca na rynki

Apetyt na ryzyko powraca na rynki

2007-08-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsza euforia na warszawskiej giełdzie oraz umocnienie się złotego, świadczą o tym, że polityczne zamieszanie w Polsce, które osiąga już poziomy absurdu, przestało mieć jakikolwiek wpływ na decyzje inwestorów. Pozytywne sygnały dochodzące z innych rynków europejskich, wsparte nadziejami, że interwencje światowych banków centralnych już podjęte oraz te przyszłe zapobiegną kryzysowi, wyniosły główne indeksy naszego parkietu o ponad 4,5% w górę. W szeregi inwestorów powróciła skłonność do ryzyka. By zagościła jednak wśród nich na dobre z zagranicy nie mogą nadchodzić złe informacje, a takiej pewności póki co nie ma.
Lepsze nastroje na giełdzie, decyzja BoJ

Lepsze nastroje na giełdzie, decyzja BoJ

2007-08-23 Codzienny Puls Rynku IDM SA
Środowa sesja pokazała, że inwestorzy częściowo zapomnieli o negatywnych czynnikach i informacjach, jakie napływały jeszcze w zeszłym tygodniu. Dwudniowa stabilizacja na giełdzie zachęciła do ponownych zakupów bardzie ryzykownych aktywów a także inwestycji typu carry-trade, na skutek globalnego spadku awersji do ryzyka. Spekulacje na temat obniżki głównej stopy procentowej przez Fed na najbliższym wrześniowym posiedzeniem, a także nadzieja, że to co najgorsze, jeśli chodzi o rynki kredytowe mamy już za sobą powodują powrót płynności.
Będzie kolejna gorączka budowlana?

Będzie kolejna gorączka budowlana?

2007-08-23 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Zdaniem ministra budownictwa, Mirosława Barszcza, Sejm nie zdąży w tej kadencji przeprowadzić nowelizacji ustawy o VAT. Co oznacza, że nie będzie zwrotu VAT za materiały budowlane. Wiadomość jest więc fatalna, dla tych wszystkich, których zastaje z planami rozpoczęcia lub już rozpoczętymi budowami. Tylko kupując materiały budowlane w tym roku, będzie można liczyć na zwrot podatku VAT (różnicy między stawką 22 i 7 proc.).
Odreagowanie gwałtownej ucieczki od ryzyka

Odreagowanie gwałtownej ucieczki od ryzyka

2007-08-23 Raport poranny FMCM
Wydarzenia ostatnich dni zwiększyły nieco szanse na większy zasięg obserwowanego obecnie odreagowania gwałtownej ucieczki od ryzyka, jaka miała miejsce tydzień temu. Najważniejsze czynniki, które powinny wpłynąć kojąco na nerwy inwestorów to sygnały docierające z USA, że FED jest gotowy w razie konieczności działać szybko obniżając stopy procentowe.
W czwartek ciąg dalszy wzrostów na GPW

W czwartek ciąg dalszy wzrostów na GPW

2007-08-23 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Po środowej panice kupna na GPW, dzisiejsza sesja powinna upłynąć pod znakiem dalszego, chociaż już znacznie mniejszego niż wczoraj, wzrostu indeksów. Poprawa nastrojów, którą dodatkowo wspiera informacja o kupnie przez Bank of America obligacji Countrywide Financial (przeżywającej obecnie kłopoty największej w USA firmy udzielającej kredytów hipotecznych), może przede wszystkim pomóc małym i średnim spółkom. Ten segment rynku najbardziej ucierpiał w czasie ostatniej przeceny i przynajmniej teoretycznie powinien najmocniej odbijać.
Poprawa sentymentu na rynkach kapitałowych

Poprawa sentymentu na rynkach kapitałowych

2007-08-23 Poranny Szkic Walutowy AFS
Wskazania analizy technicznej co do kierunku EURUSD świetnie zgrały się z poprawą sentymentu na rynkach kapitałowych. Po wielu dniach spadków wreszcie to zielony kolor dominuje na parkietach. Giełdowi gracze zdążyli już chyba zapomnieć, czym jest głęboka korekta – kilka dni spokoju wystarcza im do wznowienia zakupów.
Emocje wciąż odgrywają kluczową rolę

Emocje wciąż odgrywają kluczową rolę

2007-08-23 Komentarz poranny Expandera
Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Środowe notowania na warszawskiej giełdzie pokazały, że emocje wciąż odgrywają kluczową rolę. Praktycznie bez istotniejszego powodu indeksy poszły bardzo mocno w górę. W segmencie małych i średnich spółek zwyżki sięgnęły po ok. 5%, blue chips zyskały 4,6%.
Silny atak byków

Silny atak byków

2007-08-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy dzień przyniósł wyraźne wzrosty na warszawskim parkiecie, WIG20 wzrósł aż o 4,56%. Od otwarcia, które miało miejsce na poziomie 3409 pkt, indeks cały czas rósł, osiągnął maksimum na 3532 pkt zamykając się ostatecznie na 3515 pkt.
Euforia na GPW

Euforia na GPW

2007-08-23 Komentarz poranny DM IDMSA
Wczorajsza sesja miała szanse na wzrost, lecz trudno było przed nią oczekiwać, by nagle na rynku pojawiła się olbrzymia fala zakupów. To, że mało kto się tego spodziewał, znacznie wzmocniło wielkość zwyżki. Od początku sesji popyt zdecydowanie zdominował sytuację na parkiecie, dzięki czemu indeksy na GPW zanotowały kilkuprocentowe wzrosty.
IBnGR: Deficyt budżetowy wyniesie 17 mld PLN

IBnGR: Deficyt budżetowy wyniesie 17 mld PLN

2007-08-22 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Deficyt sektora finansów publicznych spadnie na koniec roku do 2,9 proc. PKB - uważa Wojciech Misiąg, ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Później będzie już gorzej. Kilka miesięcy temu IBnGR prognozował, że deficyt wyniesie 3,9 proc. PKB, ale teraz zmienił zdanie. Analityków instytutu do zmiany oceny przekonała bardzo dobra realizacja budżetu, a przede wszystkim wpływy podatkowe, które przyspieszyły w II kwartale.