Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
EUR/USD może rosnąć
2007-08-17 X-Trade Brokers - Puls RynkuKurs EUR/USD od wczoraj stabilizuje się w przedziale, który na wykresie godzinowym tej pary można od dołu ograniczyć poziomem 1,3394, a od góry 1,3442 dolara. Podejmowane zarówno w czwartek, jak i dziś próby wybicia dołem z tej stabilizacji kończyły się niepowodzeniem. To plus dla popytu, który po ponad 4 centowym spadku eurodolara w ciągu 1,5-tygodnia, ma szanse doprowadzić do silniejszego odreagowania tej przeceny.
W piątek możliwe uspokojenie na rynkach
2007-08-17 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajszy dzień w Polsce upłynął pod znakiem silnej przeceny na rynku akcji. WIG 20 stracił na koniec sesji 4,67%, a indeks małych spółek w ciągu dnia był na minusie nawet ponad 11%. Wyraźnie widać, iż inwestorom zaczęły puszczać nerwy i mamy do czynienia z początkiem większej paniki. Czy przerodzi się ona w bessę zadecydują m. in. posiadacze udziałów w funduszach inwestycyjnych. Jeśli ruszą teraz po swoje pieniądze, giełdzie trudno będzie się podźwignąć, jeśli wykorzystają spadki do kupna tańszych jednostek, sytuacja może zostać opanowana.
Zaskakująca końcówka sesji w USA
2007-08-17 Codzienny Puls Rynku IDM SAWczoraj najbardziej zmiennymi parami walutowymi były crossy z jenem. Jen spektakularnie umacniał się, zbliżając się do kilkumiesięcznych maksimów w czasie sesji azjatyckiej, czemu towarzyszyło pogłębienie spadków na tokijskiej giełdzie. Problemy z płynnością oraz globalny wzrost awersji do ryzyka zniechęca inwestorów do inwestowania w wysoko oprocentowane aktywa i finansowanie się tanim jenem.
Czarny scenariusz potwierdzony na wczorajszej sesji
2007-08-17 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajszy dzień na światowych giełdach przyniósł kolejne zanaczace spadki. Następna niepokojąca wiadomość, tym razem o problemach największego amerykańskiego pożyczkodawcy na rynku hipotecznym, Countrywide Financial, spowodowała znaczną wyprzedaż. Szczególnie dramatyczny przebieg miała sesja w Polsce.
Konsolidacja na rynku jena
2007-08-17 Raport poranny FMCMWczorajszy dzień na rynku walutowym przyniósł stabilizację sytuacji, którą zawdzięczamy konsolidacji na rynku jena, a także względnie stabilnemu zachowaniu się eurodolara. Kurs EURUSD podjął wczoraj przed południem próbę pokonania istotnego poziomu wsparcia z okolic 1,3350-1,3375, jednak po szybkim zejściu tego kursy w rejon 1,3360 nastąpiła zdecydowana odpowiedź ze strony popytu, która wydźwignęła kurs tej pary ponownie w okolice 1,34.
Czarny czwartek na GPW
2007-08-17 Komentarz giełdowy Money ExpertWczoraj niestety czarny scenariusz rozwoju sytuacji na warszawskiej giełdzie zaczął się sprawdzać. Już na otwarciu WIG20 stracił 3,5% w stosunku do wtorkowego zamknięcia, a później było już tylko gorzej. Po godz. 14 indeks największych spółek spadł o ponad 4,5%, a WIG prawie o 8%. Oczywiście małe i średnie spółki taniały jeszcze bardziej. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję na poziomie -5,4%, a WIG nieco poniżej -6%.
Czwartkowa panika nie zakończyła spadków
2007-08-17 X-Trade Brokers - Puls RynkuObawy inwestorów o konsekwencje kryzysu na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku, który powoli z kryzysu lokalnego, staje się kryzysem globalnym, w ostatnich dniach stały się pretekstem do silnej wyprzedaży akcji na świecie. Ta tendencja nie ominęła warszawskiej giełdy.
Na rynku dominuje niepewność
2007-08-17 Poranny Szkic Walutowy AFSZwykle dzień taki jak dziś – gdy w kalendarzu tylko indeks nastroju uniwersytetu Michigan – moglibyśmy potraktować jak „na pewno spokojny”. W obecnej sytuacji jednak barometr nastroju biznesowego przejdzie kompletnie bez echa. Na rynku dominuje niepewność związana z niewypłacalnościami kredytobiorców, co z japońskiego jena uczyniło gwiazdę tygodnia: wczoraj wieczorem umocnienie jeszcze przyspieszyło i pozwoliło osiągnąć 112,07 USDJPY oraz 150,34 EURJPY, po czym nastąpiło nieznaczne cofnięcie z tych poziomów.
Globalna wyprzedaż
2007-08-17 Komentarz poranny DM IDMSACzwartek był jedną z najgorszych sesji w historii GPW. Po powrocie z dnia wolnego inwestorzy musieli zmierzyć się z globalną paniką, która agresywnie wtargnęła również nasz parkiet wywołując falę wyprzedaży. Mocne spadki były podparte sporymi obrotami i nawet na głębokich minusach można było obserwować poważną podaż. Część rynku postanowiła opuścić warszawski parkiet za wszelką cenę.
Płace i zatrudnienie rosną w rekordowym tempie
2007-08-16 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: W lipcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw liczone w skali roku wzrosło o 9,3 proc., a zatrudnienie skoczyło o 4,7 proc. Przeciętna pensja wynosi już 2 893,71 zł. Wzrost był jednak podobny do czerwcowego i zgodny z oczekiwaniami rynku. Rekordowy okazał się wzrost zatrudnienia, bo wyniósł aż 4,7 proc. podczas gdy spodziewano się skoku o 4,6 proc.
Krótkie podsumowanie sesji na GPW
2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls RynkuCzwartkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się silną wyprzedażą, sprowokowaną przez globalną wyprzedaż akcji. Inwestorzy wciąż sprzedają akcji w obawie o konsekwencje kryzysu na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku, który powoli z kryzysu lokalnego, staje się kryzysem globalnym.
Panika na rykach finansowych
2007-08-16 Komentarz ExpanderaSpadki na giełdach amerykańskich oraz paniczne zachowanie rynków finansowych podczas notowań w Azji pchnęły indeksy europejskie mocno w dół. Paniczna ucieczka inwestorów, szczególnie z rynków wschodzących mocno odbiła się na krajowych rynkach. Indeks WIG20 stracił ponad 6%, bardzo mocno tracą indeksy spółek małych i średnich, które spadły w porównaniu z wtorkowym zamknięciem o prawie 11%. Początkowo wyprzedaż dotknęła również złotego, który w relacji do euro zdołał chwilowo przekroczyć poziom 3.84 zł.
Rzeź byków na warszawskim parkiecie
2007-08-16 Raport popołudniowy FMCMInwestorzy krajowi, których podczas wczorajszego Święta Wojska Polskiego ominęły znaczące ruchy na światowych rynkach finansowych nadrabiali dziś zaległości, czego rezultatem była „rzeź byków” na warszawskim parkiecie. Rynek akcyjny otworzył się już znacznie poniżej wtorkowego zamknięcia, a w trakcie sesji inwestorzy kontynuowali wyprzedaż walorów, tym bardziej, że umacniający się w godzinach przedpołudniowych jen zwiększał niepokój panujący na rynku.
Ciężka próba nerwów uczestników rynków finansowych
2007-08-16 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSDzisiejszy czwartek wystawił na ciężką próbę nerwy uczestników rynków finansowych, w szczególności tych inwestujących na giełdzie. Po wręcz katastrofalnych spadkach w Korei Południowej (-6,93%) oraz w Tokio (-1,6%) nadszedł czas na Warszawę oraz inne europejskie giełdy. Indeksy naszego parkietu oddawały pole bardzo łatwo: WIG stracił 6,06%, WIG20 zaś 4,30%. Od godziny 14:30 obserwowaliśmy jednak początek nieśmiałego odrabiania strat. Ten trend nie powinien być jutro kontynuowany – giełdy amerykańskie nie rozpoczęły o 15 zbyt dobrze, tracąc średnio około 0,7%.
Przed zamknięciem sesji na GPW
2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls RynkuOd 1,5 godziny sytuacja na warszawskiej giełdzie zaczęła się powoli normalizować. Nosząca znamiona paniki wyprzedaż akcji, która w pewnym momencie obniżyła wartość głównego indeksu WIG o 8,4 proc., a indeksów mWIG40 i sWIG80 o odpowiednio 11,3 proc. i 11,7 proc., zmieniła się w powolne kupno. O godzinie 15:58 WIG tracił 5,93 proc., mWIG40 spadał o 8,74 proc., a sWIG80 o 8,48 proc.
Panika na giełdach, złoty wciąż traci
2007-08-16 Komentarz popołudniowy TMS BrokersDzisiejsza sesja na rynku walutowym jest kontynuacją bardzo nerwowej atmosfery, jaka zapanowała na rynku od początku tego tygodnia. W największym stopniu dało się to zauważyć na japońskim jenie, który po przebiciu ważnych wsparć przyśpieszył proces umacniania się i w ciągu dnia kurs USD/JPY spadał nawet do 113,56 natomiast EUR/JPY 151,94.
Złoty słabnie pod wpływem dolara i giełd
2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls RynkuUmocnienie dolara wobec europejskich walut oraz globalny wzrost awersji do ryzyka wywołany, mającymi już znamiona paniki spadkami na giełdach, przekłada się na osłabienie walut krajów zaliczanych do emerging markets. W tej grupie sytuuje się również złoty, który dziś solidarnie traci do dolara i euro. Waluty te są dziś najdroższe od odpowiednio 15 i 13 czerwca br.
Co dalej z emeryturami Polaków?
2007-08-16 Komentarz specjalny XelionPrzyszłość polskich emerytów w dużym stopniu zależy od koniunktury panującej na GPW. Niestety, nie chodzi o koniunkturę ograniczoną do ostatnich pięciu lat. Interesuje nas zdecydowanie dłuższy okres – kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Z każdym rokiem przybywać będzie w Polsce emerytów, a szczyt nastąpi za około 7 – 10 lat, kiedy na emerytury przechodzić będzie pokolenie powojennego wyżu demograficznego.
Duża nerwowość na rynku walutowym
2007-08-16 Komentarz poranny TMS BrokersNotowania złotego na pierwszej sesji po wczorajszym święcie przynoszą dawno nieobserwowane poziomu w stosunku do euro oraz dolara. Pokonanie punków oporu 2,82 dla USD/PLN oraz 3,8150 dla pary EUR/PLN przyczyniło się do zwiększenia dynamiki deprecjacji rodzimej waluty. W czwartkowy poranek za jednego dolara płacimy 2,8560 natomiast euro kosztuje 3,8390. Na takie zachowanie złotego w największym stopniu miał wpływ rynek zagraniczny.
Wyprzedaż na GPW
2007-08-16 X-Trade Brokers - Puls RynkuCzwartkowa sesja na GPW rozpoczęła się od prawdziwego trzęsienia ziemi. Indeks WIG20, grupujący największe spółki, spadł na otwarciu o 3,5 proc. do poziomu 3394,43 pkt. Ostatni raz WIG20 tak nisko był 21 marca br.