Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Kiepska kondycja GPW
2008-06-24 X-Trade Brokers - Puls RynkuWczorajsza przecena na warszawskiej giełdzie, która sprowadziła indeks WIG20 o 2 proc. w dół do poziomu 2633,97 pkt., robi jak najgorsze wrażenie. Potwierdza również ona to, co już od kilku miesięcy można zaobserwować na GPW. Mianowicie duża słabość rynku akcji.
Kolejne słabe dane z Niemiec
2008-06-24 X-Trade Brokers - Puls RynkuW ostatnich tygodniach nastąpiło wyraźne pogorszenie nastrojów wśród niemieckich konsumentów, na co istotny wpływ miały rosnące koszty utrzymania. Publikowany przez GfK indeks zaufania konsumentów spadł w lipcu (dane publikowane są z wyprzedzeniem) do poziomu 3,9 pkt. z 4,7 pkt. odnotowanych miesiąc wcześniej.
Gorszy od oczekiwań odczyt indeksu Ifo
2008-06-24 Poranny Szkic Walutowy AFSPoniedziałek nie przyniósł ze sobą żadnych ważniejszych zmian, jedynym godnym odnotowania faktem był zdecydowanie gorszy od oczekiwań odczyt indeksu Ifo, który mimo wszystko nie miał trwałego wpływu na notowania EURUSD.
Rekordowy wzrost ceny rudy żelaza
2008-06-23 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Koncern wydobywczy Rio Tinto doszedł do porozumienia z największym chińskim wytwórcą stali. Dostawy rudy stali w latach 2008-2009 będą droższe o... 96,5 proc. To rekordowo duży wzrost ceny rudy. Wiadomość podano na internetowych stronach Financial Times i jest ona intepretowana jako rozwianie nadziei na szybkie zahamowanie inflacji.
Indeks WIG20 poniżej styczniowych minimów
2008-06-23 Komentarz giełdowy Gold FinanceDzisiejsza sesja na GPW rozpoczęła się od wzrostów pomimo piątkowych spadków w USA, które w znacznym stopniu były już uwzględnione w cenach akcji. Indeks WIG20 zaczął dzień powyżej 2700 punktów, ale byki dosyć szybko oddały inicjatywę, w czym pomogły słabe publikacje makroekonomiczne.
Koniec rozwoju usług i produkcji w Europie
2008-06-23 Raport popołudniowy FMCMSeria złych danych: Dzień dzisiejszy przyniósł gorsze dane ze Strefy Euro. O godzinie 10:00 poznaliśmy trzy informacje. Pierwszą z nich był indeks klimatu gospodarczego IFO z Niemiec. Okazało się, że jego wartość była poniżej prognoz i wyniosła 101,3 pkt.
USD/CHF na oporze
2008-06-23 X-Trade Brokers - Puls RynkuKurs USD/CHF od rana znajduje się pod presją kupujących, co znalazło odbicie we wzroście do 1,0460 z 1,0355 w piątek na koniec dnia. Tak silna zwyżka, która na wykresie dziennym tej pary przynosi popytową długą białą świecę, to z jednej strony pośre3dni wpływ spadku kursu EUR/USD po dzisiejszej publikacji słabych danych z Francji, Niemiec i strefy euro.
Ropa w trendzie bocznym
2008-06-23 X-Trade Brokers - Puls RynkuRopa drożeje w poniedziałek. O godzinie 12:49 za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić 135,78 dol., wobec 134,34 dol. w piątek pod koniec dnia. Impulsem do wzrostu stał się atak nigeryjskich partyzantów na ropociąg, co wstrzymało dostawy ponad 300 tys. baryłek ropy.
Na rynku kapitałowym wciąż nerwowo
2008-06-23 Komentarz poranny TMS BrokersPod koniec ostatniej sesji minionego tygodnia WIG20 po raz kolejny zbliżył się do istotnego wsparcia wyznaczonego na poziomie styczniowego minimum (2670 pkt). Dzisiejsze notowania indeks ten rozpoczął na poziomie o ok. 0,7% wyższym od piątkowego zamknięcia.
Odczyt IFO w centrum uwagi
2008-06-23 Codzienny Puls Rynku IDM SAW piątek najbardziej oczekiwanym przez giełdowych graczy wydarzeniem było wygaśnięcie czerwcowych serii kontraktów terminowych oraz innych instrumentów pochodnych. Zwykle ten dzień przynosi duże wahania indeksów, tym razem można było zaobserwować raczej spadkowy kierunek, a piątkowe otwarcie w USA nie wróżyło niczego dobrego.
Tydzień: Sprzedaż detaliczna w Polsce i decyzje Fed i RPP
2008-06-23 Komentarz poranny Open FinanceW tym tygodniu najważniejsze publikacje dotyczyć będą sprzedaży domów w USA, oraz dynamiki sprzedaży detalicznej w Polsce. Rzecz jasna, również banki centralne mogą mieć wpływ na zachowanie rynków. Decyzję Rady Polityki Pieniężnej poznamy jak zwykle w środę. Sama podwyżka stóp o 25 pkt bazowych wydaje się przesądzona.
Ważny tydzień dla złotego
2008-06-23 Komentarz poranny TMS BrokersPiątkowa sesja podobnie jak pozostałe w minionym tygodniu przyniosła umocnienie polskiej waluty. Kurs EUR/PLN zbliżył się do ważnej bariery na poziomie 3,36 natomiast kurs USD/PLN zatrzymał spadki w okolicach ważnego przedziału wsparć 2,14- 2,15.
Słabe dane z Niemiec i strefy euro
2008-06-23 X-Trade Brokers - Puls RynkuIndeks klimatu gospodarczego monachijskiego instytutu Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, spadł w czerwcu do 101,3 pkt. z 103,5 pkt. w maju i miał najniższą wartość od grudnia 2005 roku (101,9 pkt.). Analitycy prognozowali, że w czerwcu indeks ten spadnie do 102,3 pkt.
Indeks Ifo może mieć wpływ na GPW
2008-06-23 X-Trade Brokers - Puls RynkuPiątkowe mocne spadki na Wall Street (S&P500 -1,85 proc.; Nasdaq Composite -2,27 proc.), wsparte dzisiejszą dominacją podaży na azjatyckich parkietach (Nikkei -0,6 proc.), nie tworzą dobrej atmosfery do kupna akcji notowanych na warszawskiej giełdzie.
Inwestorzy dawno nie byli tak pewni wyniku posiedzenia
2008-06-23 Poranny Szkic Walutowy AFSDzisiejszy dzień nie powinien przynieść istotnych wydarzeń na rynku walutowym. W kalendarzu makroekonomicznym brak istotnych publikacji, a na dodatek bieżący tydzień zdominowany będzie przez posiedzenie FOMC, które rozpoczyna się w dniu jutrzejszym, a kończy w środę.
Komunikat Fed w centrum uwagi
2008-06-23 X-Trade Brokers DailyZdecydowanie najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie posiedzenie Fed, który w środę (o godzinie 20.15) zadecyduje o poziomie stóp procentowych w USA. Rynek oczekuje, że tym razem nie dojdzie do zmian stóp, co więcej, oczekiwane jest zakończenie cyklu obniżek stóp.
Opory wciąż nienaruszone
2008-06-23 Komentarz poranny DM IDMSAZa nami kolejny przeciętny tydzień na GPW, w trakcie którego wiele spółek z szerokiego rynku poprawiło swoje minima. Wyniszczająca fala spadkowa trwa, a jedynym argumentem za jej zakończeniem jest relatywna słabość naszego parkietu w stosunku do wielu indeksów światowych.
W tym tygodniu decyzja RPP
2008-06-23 Raport poranny FMCMEuropejski tydzień: W zeszłym tygodniu przez znaczną część sesji mieliśmy do czynienia z umacniającym się euro. Inwestorzy wycofywali się z waluty amerykańskiej, która straciła na wartości ponad 3 centy. Popyt na euro może wynikać również z faktu, że nadal żywe są oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych przez EBC.
Obawy inwestorów i drożejąca ropa osłabiają dolara
2008-06-20 Komentarz popołudniowy TMS BrokersW piątek dolar osłabił się względem koszyka głównych walut. Zniżkę wartości amerykańskiej waluty wspierały rosnące ceny ropy naftowej. Surowiec ten odrabiał dzisiaj straty po tym jak wczorajsze podwyżki cen paliwa w Chinach przyczyniły się do spadków wartości „czarnego złota”.
Duże wahania indeksów na GPW
2008-06-20 Komentarz giełdowy Gold FinanceOstatnia sesja w tym tygodnia rozpoczęła się od wzrostów, które pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych utrzymywały się na GPW przez większość dnia. Aktywność strony popytowej skupiła się dzisiaj na dużych spółkach.