Jastrzębi czwartek

Jastrzębi czwartek
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2022-02-03 (16:09)

Decydenci w bankach centralnych zaczynają rozumieć, że inflacja może za chwilę wymknąć się spod kontroli i trzeba porzucić wcześniejsze dogmaty. Konieczne jest działanie i to bardziej zdecydowane. Duch zmian dotarł dzisiaj do samego Europejskiego Banku Centralnego (ciekawe co w takiej sytuacji zrobią Japończycy?) - Christine Lagarde przyznała, że ryzyko utrzymywania wysokiej inflacji pozostaje duże, a bank centralny będzie uważnie przyglądał się sytuacji.

Czy ECB zdecyduje się podnieść stopy procentowe za kilka miesięcy? Trudno to ocenić, ale presja ze strony rynku będzie rosła, co tym samym będzie stanowić paliwo do odbicia euro. Problem widzą natomiast decydenci w Banku Anglii - dzisiaj byliśmy bardzo blisko podwyżki stóp aż o 50 p.b. (zabrakło jednego głosu). To pokazuje, że Andrew Bailey może działać w tym roku bardziej zdecydowanie, jeżeli sytuacja będzie tego wymagać.
Układ sił w tym tygodniu wyraźnie się zmienił. Skoro FED jest zdeterminowany do podwyżek stóp procentowych, to inni również. Tym samym dolar został w ostatnich dniach wyraźnie zdetronizowany.

EURUSD w górę, Lagarde nie brzmi już gołębio

Konferencja szefowej Europejskiego Banku Centralnego nie brzmi już tak "gołębio" - na rynku zaczyna się wyceniać możliwość podwyżki stóp o 10 p.b. jeszcze do czerwca, a do końca roku możliwy byłby ruch na stopach łącznie o 40 p.b. To niewiele w porównaniu z tym, co robią inne banki centralne, ale kluczowa jest tu zmiana podejścia. ECB zaznaczył dzisiaj, że ryzyko dla utrzymywania się wysokiej inflacji wzrosło i bank centralny będzie uważnie przyglądał się sytuacji, możliwe są dalsze zmiany w komunikacie w marcu. Co ciekawe Lagarde przyznała, że sytuacja zmieniła się względem projekcji z grudnia, co wskazuje na to, że problem dla banku centralnego jest poważny. Aby uciąć nadmierne spekulacje, co do podwyżki stóp szefowa EBC dała do zrozumienia, że stopy procentowe nie zostaną podniesione dopóki nie zakończy się skup obligacji - tymczasem według deklaracji wprawdzie PEPP ma zostać wygaszony w marcu, ale APP będzie nadal kontynuowany i redukowany stopniowo w kolejnych okresach. Pytanie, czy aby ECB nie zostanie zmuszony do zmian tych założeń, ale to zobaczymy dopiero w marcu.

Pierwsza reakcja na euro to wyraźny wzrost, gdyż oczekiwania na podwyżkę stóp zostały podbite i presja na ECB będzie narastać. EURUSD naruszył tym samym okolice oporu przy 1,1370. Czy tym samym możemy oczekiwać, że cały spadek z drugiej połowy stycznia zostanie wymazany? Tak stałoby się gdyby notowania EURUSD powróciły w okolice 1,1480.

Warto w tym momencie spojrzeć na tygodniowy układ EURUSD. Uwagę zwraca zwłaszcza sygnał płynący z tygodniowego wskaźnika RSI9. Średnioterminowa tendencja na EURUSD zaczyna właśnie się zmieniać.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kurs euro do dolara coraz niżej

Kurs euro do dolara coraz niżej

2023-09-27 Komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach na rynku panuje sentyment risk-off, czyli cofnięcie na rynku akcji i dalsze umocnienie dolara amerykańskiego, co doprowadziło do zepchnięcia kursu EURUSD poniżej 1,0560. Głównym tematem są rosnące rentowności amerykańskich obligacji, które to wczoraj wyznaczyły najwyższe poziomy od 2007 roku. Ponadto jastrzębie wypowiedzi członków Fed wzmacniają amerykańską walutę.
Zwyżki dolara zaczynają wyhamowywać?

Zwyżki dolara zaczynają wyhamowywać?

2023-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie od początku tygodnia amerykańska waluta zyskuje i pozostaje silna, a tematem przewodnim są rekordy na rentownościach amerykańskich obligacji "inspirowane" komentarzami członków FED, którzy nadal brzmią "jastrzębio" (jak wczoraj Neel Kashkari), to jednak dynamika tego ruchu zaczyna nieco hamować, co widać w środę rano. Warto zwrócić uwagę, że dolar jest bardziej "nakręcany" falą risk-off, jaka przetacza się przez giełdy, gdyż inwestorzy już "przetrawili" przekaz z FED z minionego tygodnia.
Siła dolara dominuje

Siła dolara dominuje

2023-09-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Siła amerykańskiej waluty dominuje na rynku. Dolarowy indeks Bloomberg-a urósł do najwyżej wartości od listopada ubiegłego roku. Z kolei wg raportu CFTC pozycja spekulacyjna na USD po raz pierwszy od niespełna roku ponownie jest dodatnia, co oznacza, że przeważają „długie” pozycje. Z ust przedstawicieli Fed-u dowiadujemy się o tym, że jeszcze jedna podwyżka stóp jest potrzebna w tym roku a stopy procentowe pozostaną wysokie przez długi czas.
Rentowności wspierają dolara

Rentowności wspierają dolara

2023-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Trwa rajd na rentownościach amerykańskich obligacji, który wyraźnie przyspieszył po "jastrzębich" komentarzach ze strony FED w zeszłym tygodniu. Rynek zdaje się wyceniać scenariusz w którym stopy procentowe pozostaną wysokie przez dłuższy czas - w efekcie 2-letnie rentowności są na poziomie 5,13 proc., który nie był widziany od 23 lat, a 10-letnie przy 4,53 proc., które ostatnio obserwowaliśmy w 2007 r. Sytuacji nie poprawia zamieszanie wokół przyszłorocznego budżetu - politycy w Kongresie powinni porozumieć się w tej kwestii do 1 października.
Amerykański dolar nadal się umacnia, rosną rentowności obligacji skarbowych

Amerykański dolar nadal się umacnia, rosną rentowności obligacji skarbowych

2023-09-26 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 osiągnął w poniedziałek swój najniższy poziom od czerwca br., ale zakończył wczorajszą sesję lekkim wzrostem (+0,4 proc.). W zeszłym tygodniu wykres tego indeksu raczej ewidentnie opuścił dołem 3-miesięczna formację „głowy z ramionami” rozpościerającą się pomiędzy poziomami ok. 4350 pkt. a 4600 pkt. Lekkie wzrosty zanotowały również średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,13 proc.) i Nasdaq 100 (+0,46 proc.). Dziś ok. godz. 9:55 kontrakty na S&P 500 taniały o 0,55 proc.
Dolar ciut mocniejszy

Dolar ciut mocniejszy

2023-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku. Wpływ na to mają znów słabsze nastroje w Chinach po tym, jak pojawiły się niepokojące doniesienia o kondycji największych deweloperów (Evergrande i Oceanwide), ale i też "jastrzębie" komentarze od przedstawicieli FED, jakie padły jeszcze w piątek wieczorem - potwierdzają one linię utrzymania stóp na wysokich poziomach przez dłuższy okres z opcją ewentualnej podwyżki późną jesienią (o niej wspomniała Michelle Bowman).
Czy EUR/USD podąża w kierunku dołka z marca?

Czy EUR/USD podąża w kierunku dołka z marca?

2023-09-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątkowa sesja w USA charakteryzowała się redukcją ryzyka przez inwestorów. Indeksy giełdowe traciły, co skutkowało tym, że SP500 zanotował najgorszy tydzień od marca. Rynek pozostaje zaniepokojony tym, że Fed prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dolar umiarkowanie zyskał a euro straciło po słabych wstępnych danych PMI za wrzesień dla Europy. Jen osłabił się po decyzji BoJ.
Złoty pozostanie stabilny

Złoty pozostanie stabilny

2023-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po umocnieniu polskiej waluty w drugiej połowie ubiegłego tygodnia po komentarzu prezesa Glapińskiego, który zredukował szanse na kolejną obniżkę stóp procentowych na posiedzeniu RPP zaplanowanym na 4 października, kolejne dni mogą przynieść konsolidację notowań. Kluczowe będzie to, co stanie się z EURUSD. Para wprawdzie dwukrotnie naruszyła wsparcia z czerwca b.r. przy 1,0635, ale nie doszło do trwałego wybicia tego poziomu, co może dawać pewne szanse na odreagowanie powyżej 1,07. Wtedy złoty mógłby zyskać chociażby wobec USD, gdzie mieliśmy już chwilowe zejścia poniżej 4,30.
Złoty odrabia straty

Złoty odrabia straty

2023-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta zazwyczaj jest bardzo podatna na zmiany globalnego sentymentu. Tymczasem od ostatniej decyzji RPP złoty reaguje bardziej na lokalne czynniki. Najpierw mieliśmy duże osłabienie, teraz złoty odrabia straty pomimo pogorszenia sentymentu. Przed wrześniową decyzją RPP za euro płaciliśmy mniej niż 4,50 złotego. Rynek spodziewał się obniżki stóp, ale jedynie o 25 punktów bazowych, tymczasem Rada obniżyła je od razu aż o 75 punktów do 6% w przypadku stopy referencyjnej.
Kierunek nada FED

Kierunek nada FED

2023-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.