Polityka, ale w pozytywnym aspekcie

Polityka, ale w pozytywnym aspekcie
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2022-02-16 (12:40)

W ostatnim czasie ryzyko polityczne kojarzy nam się głównie z tym, co dzieje się wokół Ukrainy. I istotnie, ostatnie dni pokazały, że to jest główny czynnik podbijający zmienność na rynkach. Jeżeli jednak wyjdziemy poza krótkoterminowe ramy, to okaże się, że czynniki polityczne mogą wiązać się też z ich pozytywną interpretacją. Oczywiście Ukraina jest specyficznym tematem i wątpliwe jest, aby Putin tak po prostu "zabrał swoje zabawki i poszedł do domu", ale spójrzmy na bardziej istotny gospodarczo wątek funduszy unijnych.

Dzisiejszy wyrok TSUE nie wywołał wstrząsu na złotym, gdyż takiego obrotu spraw się spodziewano wcześniej. Czy nerwowość podbije odpowiedź polskiego Trybunału Konstytucyjnego? Wydaje się, że rynki wychodzą o wiele dalej w przyszłość. Strony okopały się na swoich stanowiskach teraz, ale to oznacza tylko, że muszą zacząć ze sobą rozmawiać. I na to od kilkunastu dni liczą rynki po tym jak prezydent Andrzej Duda wyszedł ze swoją propozycją zmian w sądownictwie. Poza tym paradoksalnie sytuacja wokół Ukrainy pokazała, że Unia Europejska powinna dążyć do wypracowywania wewnętrznych kompromisów, a nie tracić czas na wewnętrznych kłótniach. Ciekawy jest tu wątek węgierski. Na wiosnę odbędą się wybory parlamentarne podczas których po raz pierwszy od 2010 r. opozycja może być istotną siłą, która może przejąć władzę - wprawdzie sondaże w ostatnich dniach są nieco słabsze, ale to "statystyczne niedoszacowanie" może być cechą tych wyborów. Trudno wyobrazić sobie scenariusz w którym Polska za kilka miesięcy byłaby jedynym krajem w UE, który dalej konfliktowałby się z Brukselą.

Sytuacja na rynkach 16 lutego

Kolejne informacje na temat powrotu rosyjskich wojsk do baz (tym razem po manewrach na Krymie) podbijają apetyt na ryzyko na rynkach. Niemniej warto zwrócić uwagę, że to co rozpowszechnia strona rosyjska stoi w kontrze do ostrożnego podejścia państw zachodnich, które nadal nie wykluczają "czarnego scenariusza". Wydaje się jednak, że Putin postanowił zmienić strategię z pokazu militarnej siły, na bardziej wyrafinowaną, wyliczoną na rozbicie stanowiska państw zachodnich wobec sytuacji wokół Ukrainy. Wczoraj po południu mieliśmy cyberataki na ukraińskie instytucje, a kilka godzin wcześniej Rosyjska Duma poprosiła prezydenta Putina o uznanie niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy. Trudno wyobrazić sobie, aby ten ruch nie był wcześniej konsultowany, a celem może być stworzenie pretekstów do dalszych działań Rosjan. W tym sensie konflikt się nie skończył, ale jego znaczenie dla globalnego sentymentu będzie coraz mniejsze.

Dzisiaj dolar kontynuuje spadki na szerokim rynku, chociaż w przestrzeni G-10 ruchy na przekraczają 0,4 proc. Najsilniejsze są waluty Antypodów, ale i też euro, korona szwedzka, oraz dolar kanadyjski. W przypadku wspólnej waluty wpływ mogły mieć "jastrzębie" komentarze dwóch członków Europejskiego Banku Centralnego - Villeroy nie wykluczył, że skup aktywów w ramach APP mógłby zostać zakończony wcześniej, czyli na jesieni, a Schnabel dodała, że bank centralny nie może ignorować wpływu rosnących kosztów mieszkaniowych na inflację. Tego typu wypowiedzi podbijają oczekiwania przed posiedzeniem ECB 10 marca. Na drugim biegunie są frank i jen, które nieznacznie tracą (bezpieczne przystanie są teraz w defensywie).

W kalendarzu mamy dzisiaj po południu szereg informacji z USA i to one będą mieć wpływ na nastroje. Mowa o danych nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za styczeń, oraz zapiskach z ostatniego posiedzenia FED. Jeżeli odczyty wypadną nieco gorzej, a zapiski wskażą, że konsensus jest raczej dla podwyżki o 25 p.b. w marcu, to dolar może na tym stracić. Z innych rynków uwagę przykują dzisiaj dane o inflacji CPI w Kanadzie, które będą mieć duży wpływ na oczekiwania, co do cyklu podwyżek stóp przez Bank Kanady.

EURUSD - powrót ponad 1,1370

Notowania EURUSD reagują na deeskalację konfliktu wokół Ukrainy, ale i też wsparciem są komentarze członków ECB, które zaczynają wpisywać się w scenariusz zakładający dużą istotność posiedzenia zaplanowanego na 10 marca. Niemniej dzisiejsze popołudniowe dane z USA (sprzedaż i produkcja przemysłowa), oraz zapiski z posiedzenia FED mogą chwilowo ograniczać wzrosty - dopiero, kiedy rynek uzna, że oczekiwania wobec ruchu na stopach w marcu o 50 p.b. mogą być przesadzone, to osłabienie dolara będzie wyraźniejsze.

Technicznie powróciliśmy ponad poziom 1,1370, co należy odnotować. To sygnał, że w perspektywie kolejnych dni większe jest prawdopodobieństwo kontynuacji marszu w górę i przetestowania styczniowych szczytów przy 1,1480.

Źródło: Marek Rogalski, Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co pokaże FED?

Co pokaże FED?

12:31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nastroje na rynkach pozostają dobre, chociaż w środę rano rynek FX jest podzielony - nie widać jednoznacznego kierunku na dolarze. Wczoraj mieliśmy kolejną mocną sesję na Wall Street - rynek jest wspierany przez spekulacje, co do możliwego przejęcia First Republic Bank przez konkurenta z branży, chociaż być może taki ruch będzie musiał być podparty specjalnymi gwarancjami ze strony decydentów. Znaczenie mają też plotki, jakoby nadzór (FDIC) planował czasowe poszerzenie zakresu gwarancji dla deponentów (obecnie 250 tys. USD), aby powstrzymać odpływ środków z mniejszych instytucji.
Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

12:30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś wieczorem naszego czasu amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku zakomunikuje swą decyzję na temat wysokości stóp procentowych (oczekiwana jest podwyżka o 0,25 proc.) i oczekiwania co do ścieżki stóp w przyszłości. Wczoraj główne indeksy amerykańskiego rynku akcji rosły (S&P 500 +1,3 proc., DJIA 0,98 proc., Nasdaq Composite +1,58 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko korygowała wtorkowy wzrost (-0,24 proc. ok. godz. 9:45).
Rynki grają na pozytywny scenariusz...

Rynki grają na pozytywny scenariusz...

2023-03-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj okazało się, że banki komercyjne (na razie?) nie potrzebują płynnościowego wsparcia od banków centralnych, co pokazało nikłe zainteresowanie aukcjami swapów walutowych, które teraz mają odbywać się codziennie aż do końca kwietnia. Jednocześnie pojawiły się doniesienia, że amerykański nadzór (FDIC) poważnie bierze pod uwagę czasowe rozszerzenie gwarancji dla depozytariuszy w bankach ponad ustawowe 250 tys. USD, co miałoby uspokoić emocje wokół sektora. Mocno przeciwko temu rozwiązaniu protestuje jednak część polityków skupiona wokół republikańskiej frakcji Freedom Causus w Izbie Reprezentantów.
Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

2023-03-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Ropa naftowa nie była tak tania od listopada 2021 roku. Spadki cenowe to po części efekt ostatniej paniki związanej z sektorem bankowym, nie tylko w USA, ale również w Europie. Chociaż sytuacja wydaje się być już opanowana, to jednak niskie ceny ropy naftowej zostały utrzymane, co może okazać się być pozytywnym aspektem dla wielu krajów na świecie, w tym również Polski. Jeszcze początkiem marca cena baryłki ropy Brent znajdowała się bliżej 90 USD, natomiast obecnie jest to niemal 20 dolarów niżej. Różnica w ujęciu polskiego złotego nie wygląda już tak imponująco.
Odreagowanie na rynkach akcji

Odreagowanie na rynkach akcji

2023-03-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W weekend sześć głównych banków centralnych (Fed, EBC, BoJ, BoE, BoC oraz SNB) postanowiło wzmocnić mechanizm swap-owy, co ma polepszyć płynność w sektorze bankowym. W poniedziałek rano widzieliśmy kontynuację przeceny ryzykownych aktywów. W kolejnych godzinach inwestorzy ponownie kupowali akcje i finalnie spowodowało to, że sesja w Europie oraz w USA zakończyła się nad kreską. Złoto na początku tygodnia wyceniane było przez chwilę powyżej poziomu 2000 USD za uncję. Cena ulegał jednak niewielkiej korekcie.
UBS przejmuje Credit Suisse, złoto najdroższe od roku

UBS przejmuje Credit Suisse, złoto najdroższe od roku

2023-03-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W niedziele dowiedzieliśmy się, że znajdujący się w poważnych kłopotach finansowych drugi największy szwajcarski bank Credit Suisse zostanie przejęty za ponad 2 mld USD przez największy bank w Szwajcarii czyli UBS. Mechanicznie sumując aktywa UBS Group (ok. 982 mld euro) oraz Credit Suisse (729 mld euro) otrzymujemy czwarty największy bank w Europie (za HSBC Holdings, BNP Paribas, Credit Agricole Group). W piątek spadły główne indeksy amerykańskiego rynku akcji (S&P 500 -1,1 proc., DJIA -1,19 proc., Nasdaq Composite -0,74 proc.).
Złoty stabilny mimo problemów banków

Złoty stabilny mimo problemów banków

2023-03-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny poniedziałek, kolejne informacje o działaniach ratunkowych w sektorze bankowym – tym razem w Europie. Odbija się to na notowaniach banków na GPW, ale złoty pozostaje stabilny. Przed nami bardzo istotna decyzja Fed. Przypomnijmy, że obecny kryzys w sektorze bankowym rozpoczął się od upadku amerykańskiego SVB. Tydzień temu zamknięto też Signature Bank, a depozyty w obydwu bankach zostały objęte gwarancjami.
Ustawka pod FED?

Ustawka pod FED?

2023-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj mocno w górę poszły indeksy na Wall Street, co tłumaczono tym, że rynek docenił szybkie działania decydentów w kwestii wsparcia dla sektora bankowego. Dowodem na to miałaby być szybka reakcja na kolejne doniesienia, co do "chwiejącego" się od kilku dni First Republic Banku - ma on zostać "dokapitalizowany" przez większe podmioty, a docelowo być może przejęty. Wcześniej nastroje wyciszyły się też w Europie po tym, jak SNB udzielił wsparcia bankowi Credit Suisse. Nie jest jednak tak, że inwestorzy nie będą mieli więcej powodów do zmartwień.
EBC nie przejmuje się problemami sektora bankowego

EBC nie przejmuje się problemami sektora bankowego

2023-03-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny zdecydował się wczoraj na podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Nie pogłębiło to jednak przeceny rynku akcji, wręcz przeciwnie, a to dlatego, że nastroje rynkowe są obecnie dyktowane przez to, co dzieje się w sektorze bankowym w USA i Europie. Pomimo widma bankructwa dużych instytucji bankowych, działania mające na celu wsparcie sektora przez banki centralne (FED, SNB) doprowadziły wręcz do chwilowej euforii.
Czy EBC odpuści?

Czy EBC odpuści?

2023-03-16 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność na globalnym rynku, co miało związek z problemami sektora bankowego w USA (upadek SVB i Signature Bank). Szybka reakcja rządu Stanów Zjednoczonych i Rezerwy Federalnej i zagwarantowanie depozytów przyniosła odreagowanie, jednak wczoraj nastroje znowu się pogorszyły. Tym razem niepewność pojawiła się także na Starym Kontynencie, gdzie bankowi Credit Suisse groziła upadłość! Niemniej SNB zagwarantował, że pożyczył bankowi odpowiednie środki, które pomogą w utrzymaniu płynności.