Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-08-04 (17:48)

Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.

Pogarszające się okoliczności makroekonomiczne i słabnący rynek pracy przy wciąż jastrzębim Fedzie pozostają jednak zmorą rynkowych byków, które wciąż chcą wierzyć, że obecny ‘układ sił’ zmieni się na ich korzyść, a najgorsze jest już ‘za nami’. Koncepcja ta jednak nie musi być spójna z punktem widzenia Fed. Obawy wokół tego czy popyt nie wpadł w kolejną pułapkę są nadal żywe. Aktywna podaż potwierdza, że byki niebezpiecznie zbliżają się do ‘strefy zgniotu’.

Słaby odczyt z amerykańskiego rynku pracy wskazujący na wzrost liczby bezrobotnych mógłby skłonić Rezerwę Federalną do refleksji nad kolejną, dużą podwyżką i obniżyć pułap jastrzębiego lotu bankierów na co wciąż liczą kupujący. Z drugiej strony choć liczba wniosków o zasiłek (odczyt 260 tys. zgodnie z prognozami wobec 256 tys. poprzednio) sporo odbiła od dołków wyraźnie poniżej 200 tys. to wzrost nie wydaje się wystarczająco dynamiczny by członkom Rezerwy Federalnej zapaliła się czerwona lampka nakazująca ‘odłożenie walki z inflacją na bok’. Więcej światła na tak często wymieniany przez Jerome’a Powella ‘silny rynek pracy’ w USA rzucą jutrzejsze miesięczne dane NFP, czyli kluczowe dane dotyczące amerykańskiej gospodarki.

Niemiecki DAX zwyżkuje dziś o blisko 0,5%. Wynikami pozytywnie zaskoczyła Lufthansa, która spodziewa się wzrostu zainteresowania lotami pasażerskimi i wskazuje, że popyt na podróże lotnicze odbudował się już w blisko 83% wobec statystyk sprzed pandemii COVID-19. Decyzja Banku Anglii nie zaskoczyła analityków - bank podniósł stopy 50 pb co oznacza największą podwyżkę od 27 lat. Indeks FTSE zareagował spadkami i nie utrzymał wzrostów z początku sesji, a gospodarka Wielkiej Brytanii ewidentnie zmierza ku recesji. Nieco lepsze nastroje utrzymały się na francuskim CAC40, który dodaje dziś ponad 0,5%.

Słabo radzi sobie polski WIG20, błyszczały dziś spółki branży gamingowej. Bohaterem sesji jest bez wątpienia Allegro, które rośnie 8% po publikacji udanego raportu kwartalnego. Ten Square Games oraz CD Projekt zyskują blisko 6,5% w obliczu informacji przekazanych przez agencję Reutersa, który poinformował o zwiększeniu zaangażowania firmy Tencent w walory Ubisoftu gier. W ten sposób polskie spółki wyceniają możliwość zainteresowania walorami przez zagraniczne podmioty. Odreagowanie jest dynamiczne, polski sektor gamingowy znalazł się pod potężną podażową presją, a CD Projekt notowany jest blisko 80% poniżej historycznych szczytów. Indeksowi ciążą walory PEKAO, bank zaraportował dziś blisko 48% niższy zysk netto wobec I kwartału roku.

Amerykańskie indeksy w początkowej fazie notowań pokazują słabość. NASDAQ osuwa się o prawie 0,2%, S&P500 traci ‘skromne’ 0,1%. Podobnie słabo radzi sobie Dow Jones, gdzie spadki sięgają 0,2%. Potężnie zyskały notowania akcji kryptowalutowej giełdy Coinbase, która ogłosiła współpracę z największym na świecie funduszem BlackRock. Akcje producentów ropy Chevron i Occidental Petroleum wciąż znajdują się pod presją w obliczu spadku cen surowca poniżej 95 USD za baryłkę. Walory czerpiącego zyski z dostaw gazu LNG Cheniere Energy nie wykazują euforii przed zbliżającym się po sesji raportem za II kwartał.

Kluczowa dla dalszego sentymentu na rynku akcji okazać się jutrzejsza sesja, na której poznamy szersze dane z amerykańskiego rynku pracy (min. NFP), które zapewne przyniosą wysoką zmienność i potencjalnie wpłyną na oczekiwania inwestorów wobec kolejnej podwyżki stóp przez Fed. Pozytywny sentyment w końcówce tygodnia może zwiastować, że byki mają wciąż apetyt na więcej choć wciąż balansują na cienkiej linie.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.