Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie
Data dodania: 2022-08-04 (17:48) Komentarz giełdowy XTB

Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.

Pogarszające się okoliczności makroekonomiczne i słabnący rynek pracy przy wciąż jastrzębim Fedzie pozostają jednak zmorą rynkowych byków, które wciąż chcą wierzyć, że obecny ‘układ sił’ zmieni się na ich korzyść, a najgorsze jest już ‘za nami’. Koncepcja ta jednak nie musi być spójna z punktem widzenia Fed. Obawy wokół tego czy popyt nie wpadł w kolejną pułapkę są nadal żywe. Aktywna podaż potwierdza, że byki niebezpiecznie zbliżają się do ‘strefy zgniotu’.

Słaby odczyt z amerykańskiego rynku pracy wskazujący na wzrost liczby bezrobotnych mógłby skłonić Rezerwę Federalną do refleksji nad kolejną, dużą podwyżką i obniżyć pułap jastrzębiego lotu bankierów na co wciąż liczą kupujący. Z drugiej strony choć liczba wniosków o zasiłek (odczyt 260 tys. zgodnie z prognozami wobec 256 tys. poprzednio) sporo odbiła od dołków wyraźnie poniżej 200 tys. to wzrost nie wydaje się wystarczająco dynamiczny by członkom Rezerwy Federalnej zapaliła się czerwona lampka nakazująca ‘odłożenie walki z inflacją na bok’. Więcej światła na tak często wymieniany przez Jerome’a Powella ‘silny rynek pracy’ w USA rzucą jutrzejsze miesięczne dane NFP, czyli kluczowe dane dotyczące amerykańskiej gospodarki.

Niemiecki DAX zwyżkuje dziś o blisko 0,5%. Wynikami pozytywnie zaskoczyła Lufthansa, która spodziewa się wzrostu zainteresowania lotami pasażerskimi i wskazuje, że popyt na podróże lotnicze odbudował się już w blisko 83% wobec statystyk sprzed pandemii COVID-19. Decyzja Banku Anglii nie zaskoczyła analityków - bank podniósł stopy 50 pb co oznacza największą podwyżkę od 27 lat. Indeks FTSE zareagował spadkami i nie utrzymał wzrostów z początku sesji, a gospodarka Wielkiej Brytanii ewidentnie zmierza ku recesji. Nieco lepsze nastroje utrzymały się na francuskim CAC40, który dodaje dziś ponad 0,5%.

Słabo radzi sobie polski WIG20, błyszczały dziś spółki branży gamingowej. Bohaterem sesji jest bez wątpienia Allegro, które rośnie 8% po publikacji udanego raportu kwartalnego. Ten Square Games oraz CD Projekt zyskują blisko 6,5% w obliczu informacji przekazanych przez agencję Reutersa, który poinformował o zwiększeniu zaangażowania firmy Tencent w walory Ubisoftu gier. W ten sposób polskie spółki wyceniają możliwość zainteresowania walorami przez zagraniczne podmioty. Odreagowanie jest dynamiczne, polski sektor gamingowy znalazł się pod potężną podażową presją, a CD Projekt notowany jest blisko 80% poniżej historycznych szczytów. Indeksowi ciążą walory PEKAO, bank zaraportował dziś blisko 48% niższy zysk netto wobec I kwartału roku.

Amerykańskie indeksy w początkowej fazie notowań pokazują słabość. NASDAQ osuwa się o prawie 0,2%, S&P500 traci ‘skromne’ 0,1%. Podobnie słabo radzi sobie Dow Jones, gdzie spadki sięgają 0,2%. Potężnie zyskały notowania akcji kryptowalutowej giełdy Coinbase, która ogłosiła współpracę z największym na świecie funduszem BlackRock. Akcje producentów ropy Chevron i Occidental Petroleum wciąż znajdują się pod presją w obliczu spadku cen surowca poniżej 95 USD za baryłkę. Walory czerpiącego zyski z dostaw gazu LNG Cheniere Energy nie wykazują euforii przed zbliżającym się po sesji raportem za II kwartał.

Kluczowa dla dalszego sentymentu na rynku akcji okazać się jutrzejsza sesja, na której poznamy szersze dane z amerykańskiego rynku pracy (min. NFP), które zapewne przyniosą wysoką zmienność i potencjalnie wpłyną na oczekiwania inwestorów wobec kolejnej podwyżki stóp przez Fed. Pozytywny sentyment w końcówce tygodnia może zwiastować, że byki mają wciąż apetyt na więcej choć wciąż balansują na cienkiej linie.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,32%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Dino Polska, które odnotowało symboliczny wzrost z wynikiem 0,52% na plusie. Największe spadki odnotowała KGHM, które wynosiły 4,59% oraz CCC, którego walory straciły dzisiaj 5,20%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, choć zdaje się, że nieco przecenianym przez media była wizyta Nansi Pelosi na Tajwanie.
Kupujący próbują utrzymać impet

Kupujący próbują utrzymać impet

2022-08-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w odczyty PMI i ISM z największych gospodarek. Paradoksalnie rynkowe byki liczą na coraz mocniejsze sygnały recesji, które mogłyby skłonić Rezerwę Federalną do ‘wciśnięcia hamulca’ w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze pozostają oczywiście odczyty z amerykańskiego rynku pracy, na którego siłę tak często wskazuje szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy kupujący wpadli w pułapkę licząc na rzucający koło ratunkowe ze strony bankierów Fed?
Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?

2022-07-30 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.
ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

2022-07-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.
Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?

2022-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?
Ciąg dalszy kampanii przedwyborczej na GPW

Ciąg dalszy kampanii przedwyborczej na GPW

2022-07-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się umiarkowanym zwycięstwem giełdowych byków, które po wczorajszej efuorii były w stanie zapewnić indeksowi WIG20 jedynie rachityczną kontynuację wzrostów. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję 0,59% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania mBanku (wzrost o 3,40%) oraz PGE z wynikiem 2,73% na plusie. Giełdowe niedźwiedzie zdominowały sentyment na akcjach Asseco Poland powodując spadek wartości walorów o 1,99% oraz PZU z wynikiem 1,74% “pod kreską”.
Kampania przedwyborcza na GPW

Kampania przedwyborcza na GPW

2022-07-18 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się zwycięstwem giełdowych byków, które przeceny z ostatniego tygodnia postanowiły wykorzystać do zakupów, zwłaszcza na spółkach z sektora paliwowego, energetycznego oraz bankowego. PKN Orlen zakończył dzień z wynikiem 5,91% na plusie, LOTOS urósł o 4,89%, PGNIG o 4,21%, PGE o 3,15%. Z sektora banków na uwagę zasługuje Bank Millennium, którego akcje urosły dzisiaj o 6,83% oraz Santander, który zakończył sesję z wynikiem 4,27%. WIG 20 zakończył dzień na poziomie 1669,48 PKT, co przekłada się na dzienny wzrost w wysokości 3,05%.
Wall Street włączyło 'risk on'?

Wall Street włączyło 'risk on'?

2022-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja od początku przebiega pozytywnie dla największych giełdowych indeksów od Europy po Amerykę Północną. Słaby początek sezonu wyników w USA nie spowodował kolejnej kapitulacji byków przez co część kupujących prognozuje dłuższe odreagowanie. Czy rzeczywiście powinniśmy obserwujemy początek lepszej połowy roku? Choć jedna sesja to zdecydowanie za mało by ocenić czy obserwujemy dni na które byki czekały od wielu miesięcy warto zwrócić uwagę na to, że popyt nie rezygnuje mimo rozpoczynającego się sezonu wyników, który wiążę się z podwyższoną zmiennością.