Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Niemal tydzień odreagowania
2012-10-19 Raport tygodniowy FMCMDobry początek: Poniedziałkowa sesja azjatycka nie zapowiadała zbyt dobrze nowego tygodnia na rynkach finansowych. Spadki na giełdach oraz przecena eurodolara były pochodną piątkowej przeceny oraz o rosnącej niepewności wokół tematu zwrócenia się Hiszpanii o międzynarodową pomoc finansową.
Eurodolar: nieudany test linii trendu
2012-10-19 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW ubiegłym tygodniu rozpoczętym od doniesień, że Hiszpania gotowa jest ubiegać się o międzynarodową pomoc (co umożliwi ECB skup obligacji tego kraju) zdecydowanie dało się zauważyć wzrost apetytu na ryzyko. Obniżyła się krzywa rentowności obligacji skarbowych Hiszpanii, spadły stawki CDS na dług państw peryferyjnych oraz wzrosły indeksy giełdowe.
wyniki spółek i szczyt UE ciążą złotemu
2012-10-19 Komentarz do rynku złotego X-Trade BrokersRozczarowanie wynikami kwartalnymi amerykańskich koncernów Google i Microsoft, a także opóźnienie w powołania wspólnego europejskiego nadzoru bankowego, wpływają na lekkie pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych. Ma to negatywne konsekwencje dla złotego.
Hiszpania stoi przed politycznym wyzwaniem
2012-10-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNiedzielne wybory lokalne w kraju Basków i regionie Galicji mogą okazać się testem popularności rządu premiera Rajoya, ale i też mogą przysporzyć mu wiele problemów. Najnowsze sondaże wskazują, że Baskowie wybiorą nacjonalistów opowiadających się za większą niezależnością regionu (dla Madrytu będzie to kolejny problem po Katalonii) a w mateczniku premiera, ...
W oczekiwaniu na wyniki szczytu UE
2012-10-19 Codzienny Puls Rynku IDMSADane, jakie napłynęły podczas czwartkowej sesji z amerykańskiej gospodarki były mieszane. Przede wszystkim rozczarowały gorsze od oczekiwań wyniki finansowe spółek technologicznych. Wyższa niż zakładał konsensus rynkowy była również liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA.
Szczyt w Brukseli, eurodolar w korekcie
2012-10-19 Komentarz poranny TMS BrokersKurs eurodolara jest windowany przez malejące ryzyko kredytowe – główny motor zmian kursu EUR/USD. Obliczany przez nas indeks CDS dla państw strefy euro ważony wielkością poszczególnych gospodarek mocno zniżkuje.
Hiszpania przypomina o sobie
2012-10-19 Poranny Szkic Walutowy AFSUnijny szczyt przywódców jak na razie nie przynosi żadnego przełomu. Tymczasem z Hiszpanii napływają coraz bardziej niepokojące informacje dotyczące sektora bankowego. Dolar ponownie zyskuje na wartości. Złoty słabszy i taka tendencja powinna być w najbliższych dniach kontynuowana.
Rozmowy tylko o unii bankowej
2012-10-19 Raport poranny FMCMEuro nieco słabsze: Czwartkowa sesja amerykańska rozpoczęła się w spokojnym nastroju. Notowania eurodolara nadal oscylowały wokół poziomu 1,31, a inwestorzy oczekiwali na pierwsze wiadomości z trwającego szczytu przywódców Unii Europejskiej.
Złoty pozostaje stabilny, polski dług drożeje
2012-10-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚW trakcie porannego handlu złoty pozostaje stabilny ponownie oscylując poniżej kluczowego zakresu 4,10 EUR/PLN. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,097 PLN za euro, 3,132 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,389 PLN wobec franka szwajcarskiego.
Rynek nie będzie czekać na zakończenie unijnego szczytu
2012-10-18 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutDzisiejsze dane z USA były mieszane z przewagą pesymizmu – zwłaszcza, jeżeli zestawimy z sobą odczyty cotygodniowego bezrobocia z październikowym indeksem Philly FED. W pierwszym przypadku powróciliśmy (niestety) do tendencji słabszych danych – figura wyniosła 388 tys. wobec oczekiwanych 365 tys..
Dane wystraszyły inwestorów
2012-10-18 Komentarz do rynku złotego X-Trade BrokersCzwartek przynosi niewielkie osłabienie złotego. Dziś również na rynkach globalnych działo się zdecydowanie mniej niż w pierwszej połowie tygodnia. Nie zmienia to jednak faktu, iż o ile na najważniejszych rynkach globalnych nastąpiła w tym tygodniu poprawa nastrojów, kurs złotego względem euro wzrósł.
Stabilizacja eurodolara wokół 1,31
2012-10-18 Raport popołudniowy FMCMW oczekiwaniu na szczyt: Pierwsze takty dzisiejszej sesji na eurodolarze charakteryzowały się niezdecydowaniem ze strony inwestorów. Kurs oscylował pomiędzy poziomami 1,3090 a 1,3110 i żadna ze stron rynkowych nie była w stanie przejąć inicjatywy. Byki już wczoraj po południu pokazały, że o dalsze wzrosty może być trudno, nawet przy zdecydowanie lepszych danych makroekonomicznych.
Minutes z ostatniego posiedzenia RPP nie wstrząsnęły rynkiem
2012-10-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚZgodnie z porannym komentarzem publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia RPP w październiku nie zmieniła wcześniejszego nastawienia inwestorów na złotym. Polska waluta od rozpoczęcia sesji w Europie znajduje się pod presją sprzedających, którzy osłabili złotego do okolic 4,11 EUR/PLN.
Europa nie ma łatwo
2012-10-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNa dzień przed unijnym szczytem Financial Times powołał się na poufny raport prawników sugerujący, iż główne założenie projektu unii bankowej, czyli powołanie specjalnego nadzór Europejskiego Banku Centralnego, może być nie zgodne z unijnym prawem.
Dobre wieści z Chin
2012-10-18 Codzienny Puls Rynku IDMSADziś w nocy poznaliśmy długo oczekiwane dane z chińskiej gospodarki. Przede wszystkim uwaga inwestorów koncentrowała się na odczycie PKB za III kwartał 2012 roku. Na szczęście nie było niespodzianek- chińskie tempo wzrostu gospodarczego zgodnie z oczekiwaniami wyhamowało do 7,4% z 7,6% rok do roku.
Pierwszy dzień szczytu, który nie przyniesie przełomu
2012-10-18 Komentarz poranny TMS BrokersPublikowane dziś w nocy polskiego czasu dane z Chin okazały się lepsze od konsensusu (PKB za III kw. 2,2 proc. kw/kw vs. 2,0 proc., produkcja przemysłowa za wrzesień 9,2 proc. r/r vs. 9,0 proc. r/r), co umożliwiło poprawę sentymentu na rynkach globalnych. Dane te wskazują, iż chiński rząd może powstrzymać się z dalszym stymulowaniem gospodarki.
Załamanie produkcji we wrześniu
2012-10-18 Poranny Szkic Walutowy AFSDane o produkcji przesądzają nie tylko o listopadowej obniżce stóp procentowych, ale i o tym, że do końca roku główna stopa NBP znajdzie się na poziomie co najmniej 4,25 proc. RPP otrzymała w tym miesiącu to, czego oczekiwała – potwierdzenie dalszego spowolnienie gospodarki oraz słabnącej presji inflacyjnej.
Dziś początek szczytu przywódców UE
2012-10-18 Raport poranny FMCMDane z Chin nie zaszkodziły: Wczorajsze popołudnie na rynku eurodolara przebiegało dość spokojnie. Strona popytowa, mimo sprzyjających warunków w postaci dobrego klimatu inwestycyjnego jak i dobrych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości nie potrafiła dynamicznie zwiększyć skali aprecjacji euro. W efekcie kontrolę nad rynkiem przejęli sprzedający.
Kontra popytu na złotym, kontynuacja spekulacji pod listopadową RPP
2012-10-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚW trakcie porannego handlu złoty traci na rynku walutowym, jednak skala spadków jest jak dotąd niewielka. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,095 PLN za euro, 3,127 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,385 PLN wobec franka szwajcarskiego.
Chiny nie zaskoczą, ale szczyt UE tak. Podobnie jak nasza RPP
2012-10-17 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutW nocy ze środy na czwartek (tj. o godz. 4:00 naszego czasu) na rynek napłyną kluczowe dane z chińskiej gospodarki. Poznamy odczyt dynamiki PKB za III kwartał (oczekiwane jest spowolnienie z 7,6 proc. r/r do 7,4 proc. r/r), a także informacje nt. wrześniowej produkcji przemysłowej, oraz sprzedaży detalicznej (mają być minimalnie lepsze – szacunki mówią odpowiednio o 9 proc. r/r i 13,3 proc. r/r).