Amerykański PKB lekko w górę

Amerykański PKB lekko w górę
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-10-29 (09:28)

Z powodu zagrożenia huraganowego zamknięte zostały główne giełdy w USA. Pod nieobecność inwestorów zza oceanu na rynku będzie, więc dziś spokojnie. Nieznacznie lepsze nastroje, które zapanowały po publikacji raportu o PKB w Stanach Zjednoczonych powinny się utrzymać. Złoty pozostanie stabilny, w okolicach 4,15 wobec euro.

Według wstępnych szacunków Departamentu Handlu wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w III kw. 2012 r. wyniósł 2,0 proc. w ujęciu annualizowanym. Wynik okazał się lepszy od oczekiwań rynkowych. Prognozy zakładały wzrost dynamiki PKB do 1,8 proc. ann. z 1,3 proc. kwartał wcześniej. Kwartał do kwartału gospodarka wzrosła o 0,5 proc., zaś rok do roku – w ujęciu, w którym dane o PKB podaje GUS, wzrost gospodarczy wyniósł 2,3 proc., po wzroście o 2,1 proc. (r/r) w okresie kwiecień-czerwiec.

Dobry wynik to głównie zasługa wyższej konsumpcji, której kontrybucja we wzrost wyniosła w III kw. 1,4 pkt. proc. W okresie lipiec-wrzesień wzrosła ona o 2,0 proc. wobec wzrostu o 1,5 proc. w II kw. Szczególnie mocno wzrosły w ubiegłym kwartale wydatki Amerykanów na dobra trwałego użytku, które były wyższe o 8,5 proc. ann., wobec spadku o 0,2 proc. trzy miesiące wcześniej. Wzmożone zakupy droższych dóbr, takich jak samochody, to dobry prognostyk dla gospodarki w kolejnych okresach. Pokazuje to, że konsumenci w coraz mniejszym stopniu obawiają się o swoje finanse oraz o to, że mogą stracić zatrudnienie. Stopniowe odradzanie konsumpcji to również efekt utrzymujących się na wysokim poziomie nastojów. Dobry sentyment wśród Amerykanów to efekt pozytywnych informacji napływających z rynku nieruchomości oraz obserwowanych w III kw. solidnych wzrostów amerykańskich indeksów giełdowych. Czynnikiem, który w dużym stopniu przyczynił się do przyspieszenia dynamiki PKB w III kw., było również wyraźnie zwiększenie wydatków sektora rządowego, w szczególności na zbrojenia. Wydatki publiczne wzrosły w III kw. o 3,7 proc., co było najlepszym wynikiem od 3 lat.

Generalnie, choć raport okazał się lepszy od oczekiwań analityków, przynajmniej, jeśli chodzi o podstawowy odczyt, nie można powiedzieć, że jest wyjątkowo korzystny. Po wcześniejszych dobrych wynikach cząstkowych można było oczekiwać, że wynik okaże się znacząco lepszy będzie dużo lepszy. Nadal bardzo słabo radzą sobie inwestycje oraz przemysł. W III kw. zaobserwowano również spadek obrotów handlowych. Zarówno import, jak i eksport zmniejszyły się w porównaniu do II kw., przy czym spadek eksportu był wyższy niż importu. W tym przypadku odpowiedzialnym za taki stan było spowolnienie w Chinach i pogłębienie recesji w strefie euro – regionach, które są największymi partnerami handlowymi USA. W III kw. zaobserwowano również, że firmy nie są skłonne inwestować. Większość z nich posiadają sporo niewykorzystanych mocy wytwórczych. Czynnikiem niepewności jest do pewnego stopnia wynik wyborów prezydenckich. Zwiększeniu nakładów na środki trwałe nie sprzyja także grożący Ameryce tzw. klif fiskalny. Nie wiadomo czy z początkiem roku duża część ulg podatkowych wprowadzonych jeszcze przez prezydenta G. W. Busha, nie zostanie zlikwidowana, co spowodowałoby ograniczenie wydatków konsumentów i spadek popytu na wytwarzane dobra i usługi.

Podsumowując, amerykańska gospodarka przyspiesza, choć tempo rozwoju jest nadal umiarkowane. W kolejnych kwartałach dynamika PKB powinien przyspieszyć, ale do czasu rozstrzygnięć w Kongresie dotyczących polityki podatkowej w kolejnych latach nie ma szans by gospodarka weszła na ścieżkę wzrostu PKB zgodnego z potencjałem.

Z powodu zagrażającemu wschodniemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych huraganowi Sandy, zamknięte będą główne amerykańskie giełdy. W związku z tym, handel na rynku powinien być bardzo ograniczony. Na przestrzeni całego tygodnia kluczowy będzie raport o sytuacji na rynku pracy w USA, który przedstawiony zostanie w piątek. Wcześniej, w środę poznamy odczyt wskaźnika PMI dla Polski, a dzień później podobne, ostateczne dane dla Stanów Zjednoczonych i USA. Z powodu czwartkowego święta, w drugiej części tygodnia na rynku złotego będzie raczej spokojnie. Spodziewamy się utrzymania kursu w przedziale 4,1300-4,1600.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).