Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Nieoczekiwana hossa na złotym

Nieoczekiwana hossa na złotym

2015-12-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Koniec roku to specyficzny okres na rynku walut. Niewiele publikacji, niewiele wydarzeń, a często spore ruchy w notowaniach. Warto przypomnieć sobie choćby rok 2014, kiedy w ciągu zaledwie 2 tygodniu kurs EURPLN wzrósł z poziomu 4,17 do 4,39, tylko po to, aby na początku bieżącego roku wrócić do wyjściowych poziomów.
Optymizm na parkietach i na złotym

Optymizm na parkietach i na złotym

2015-12-22 Rynki o poranku
Wtorkowy poranek przynosi powrót optymizmu na parkiety giełdowe głównie za sprawą wypowiedzi chińskich oficjeli. Zasygnalizowali oni dalsze kroki w stronę wsparcia wzrostu gospodarczego w drugiej największej gospodarce świata, w tym poszerzenie deficytu fiskalnego i stymulowanie rynku mieszkaniowego.

Każdy w swoją stronę

Każdy w swoją stronę

2015-12-22 Komentarz poranny TMS Brokers
USD wciąż przeżywa momenty słabości pod realizację zysków z długich pozycji w niepoukładanym, przedświątecznym handlu. Ropa naftowa dziś nieśmiało odbija, podobnie złoto i miedź. Tymczasem na rynku akcji rajd św. Mikołaja jest tak pewny, jak śnieg w święta Bożego Narodzenia w tym roku. Pozytywnie wyróżnia się za to złoty, powracając z wygnania z portfeli inwestorów.
Złoty odzyskuje należne sobie miejsce

Złoty odzyskuje należne sobie miejsce

2015-12-22 Poranny Szkic walutowy AFS
Na stabilnym rynku o obniżonej płynności złoty odrabia straty. Taka tendencja powinna się utrzymać co najmniej do końca roku. Celem na EUR/PLN jest 4,18, a na USD/PLN 3,80. Przedostatnia sesja, kiedy pracują wszystkie rynki upłynie pod dyktando publikacji danych z gospodarki USA.
PLN odrobił grudniowe spadki

PLN odrobił grudniowe spadki

2015-12-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi dalsze umocnienie złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2474 PLN za euro, 3,8943 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9197 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,7900 PLN wobec funta szterlinga.
Po południu wieści z USA

Po południu wieści z USA

2015-12-22 Raport poranny FMCM
Gdzie jest eurodolar? Spokojnie – eurodolar nigdzie nie zniknął, a jedynie jest nieco wyżej niż przez kilka wcześniejszych dni. Właściwie to już wczoraj po południu wykres głównej pary przebił poziom 1,09 – jakkolwiek nie posunął się przesadnie daleko na północ. Wczorajsze szczyty to niespełna 1,0940 – teraz jesteśmy trochę niżej.
Nieoczekiwanie silny złoty

Nieoczekiwanie silny złoty

2015-12-21 Raport popołudniowy FMCM
Główna para w górę: Rankiem pisaliśmy, że odbicie notowań eurodolara od poziomu 1,08 – to być może wstęp do wyższych notowań, zaś popołudnie powinno nam pokazać, czy wykres przebije 1,09. W istocie to się właśnie dzieje – dzisiejsze szczyty z ostatnich godzin to ok. 1,0925.
Mocne kiwi

Mocne kiwi

2015-12-21 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar nowozelandzki to jeden z liderów dzisiejszych, przedświątecznych notowań. Trzeba jednak odnotować, że kiwi na tle pozostałych walut surowcowych wypadło nieźle w zeszłym tygodniu, co było wynikiem lepszych danych nt. PKB za III kwartał.
Złoty kontynuuje swój rajd

Złoty kontynuuje swój rajd

2015-12-21 Rynki po południu
Poniedziałkowa sesja nie jest zbyt ekscytująca na rynkach światowych ze względu na okres świąteczny a także wyjątkowo puste kalendarium makroekonomiczne. W związku z tym, że nie mieliśmy dzisiaj istotnych publikacji makro, kursy głównych par walutowych notują niewielkie wahania. Inaczej jest w przypadku złotego, który kontynuuje swój grudniowy marsz.
Surowce z małą domieszką polityki

Surowce z małą domieszką polityki

2015-12-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Weź dużo surowców i dodaj szczyptę polityki – to przepis na tegoroczny, przedświąteczny handel. Ropa – a właściwie szerzej: surowce - i weekendowe wybory w Hiszpanii, to dwa tematy, które zdominują rynki na początku tygodnia.
Powyborczy impas w Hiszpanii. Pokaz siły złotego.

Powyborczy impas w Hiszpanii. Pokaz siły złotego.

2015-12-21 Poranny Szkic walutowy AFS
W Hiszpanii po wyborach zwycięska partia może mieć problemy z utworzeniem stabilnej koalicji większościowej. Nie było jednak niespodzianek i dominujące dotychczas partie zajęły w głosowaniu dwa pierwsze miejsca.
Hiszpańskie wybory ze szczyptą emocji

Hiszpańskie wybory ze szczyptą emocji

2015-12-21 Komentarz walutowy XTB
Głównym wydarzeniem tego weekendu, które oddziaływało na rynek walutowy były bez wątpienia wybory parlamentarne w Hiszpanii. Zanim Hiszpanie poszli do urn wyborczych panowały obawy, czy obecny rząd, który jest pozytywnie oceniany przez rynki, zachowa większość oraz czy do głosu nie dojedzie populistyczna partia Podemos mająca wiele wspólnego z grecką Syrizą.
PLN mocniejszy na początku tygodnia

PLN mocniejszy na początku tygodnia

2015-12-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nam utrzymanie mocniejszego złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2680 PLN za euro, 3,9243 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9584 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8556 PLN w relacji do funta szterlinga.
Trzy pary i końcówka roku

Trzy pary i końcówka roku

2015-12-21 Raport poranny FMCM
Poranna sytuacja: EUR/USD jest dziś rano w okolicach poziomu 1,0865. Może więc wyglądać na to, że umocnienie dolara zatrzymało się przy 1,08 – a nawet, że nastąpiło wyraźne odbicie od tego poziomu. To prawda, ale nie musi to wcale negować hipotezy o tym, że w średnim czy długim terminie dolar będzie jeszcze zyskiwał.
Cóż to był za tydzień!

Cóż to był za tydzień!

2015-12-18 Raport tygodniowy FMCM
Znamienne wydarzenie: Tydzień, licząc dosłownie, jeszcze się nie zakończył, ale mamy za sobą tydzień roboczy, przynajmniej liczony czasem polskim, bo trwa jeszcze sesja amerykańska. W każdym razie nie trzeba mówić, co było głównym punktem tych pięciu dni. Oczywiście chodzi o podwyżkę stóp w USA.
Rynek mniej boi się PIS-u?

Rynek mniej boi się PIS-u?

2015-12-18 Tygodniowy raport DM BOŚ z rynku walut
W tym tygodniu w regionie CEE tym razem najlepiej zachowywał się nasz złoty, który odreagował wcześniejsze osłabienie będące wynikiem obaw związanych z przyszłorocznym budżetem. Przedstawiony w poniedziałek 14 grudnia przez ministra finansów projekt uspokoił nastroje - Paweł Szałamacha wskazał wyraźnie, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 54,7 mld zł, co ma odpowiadać 2,8 proc. PKB.
Polskie aktywa wreszcie zyskują

Polskie aktywa wreszcie zyskują

2015-12-18 Rynki po południu
Obecny tydzień na reszcie przynosi ulgę polskim inwestorom – warszawski parkiet odbił z tegorocznych minimów, złoty umacniał się względem głównych walut, a rentowność obligacji wyraźnie spadała w ostatnich dniach. Oczywiście na taki scenariusz wpływ miały przede wszystkim czynniki globalne, ale mimo wszystko warto odnotować powrót kapitału do polskich aktywów.
BoJ nie zmienia stóp procentowych

BoJ nie zmienia stóp procentowych

2015-12-18 Rynki o poranku
Dzisiejszej nocy poznaliśmy decyzję Banku Japonii w sprawie poziomu stóp procentowych, które zgodnie z konsensusem ekonomistów, pozostały na niezmienionym poziomie. Jednak oprócz samej decyzji poznaliśmy również ważne informacje związane z dalszymi losami programu luzowania ilościowego w japońskiej gospodarce.
To nie jest luzowanie, którego szukacie

To nie jest luzowanie, którego szukacie

2015-12-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Wygląda, że w tym tygodniu najwięcej zamieszania dotyczy decyzji banków centralnych innych niż Fed. Emocje przyniosły postanowienia ze Szwecji i Norwegii, a dziś Bank Japonii zaskoczył kosmetycznymi zmianami w programie luzowania ilościowego, które ostatecznie rozczarowały rynek. Poza tym USD oddaje część wczorajszych zysków, a ropa naftowa broni sie przed pogłębieniem dołków.
Koniec odwrotu od polskiego rynku?

Koniec odwrotu od polskiego rynku?

2015-12-18 Poranny Szkic walutowy AFS
Po podwyżce stóp rynki nadal nie wierzą, jak członkowie Fed, że w 2016 r. będą miały miejsce kolejne cztery. Rodzi to ryzyko zaskoczeń, a co za tym idzie dużej zmienności na rynkach, a w przypadku wypełnienia projekcji Fed także potencjał do wznowienia aprecjacji dolara w średnim terminie. Lokalnie wreszcie wzrost popytu na polskie aktywa. Czyżby koniec odwrotu od rodzimego rynku?