Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Eurodolar nieco rozkojarzony
2017-01-23 Raport popołudniowy FMCMTrump attack: Donald Trump przymierza się do renegocjacji umów NAFTA (z Kanadą i Meksykiem) oraz TTP (z krajami Azji i Pacyfiku, bez Chin). Według obietnic wyborczych USA mają się wycofać z tych dokumentów i zastąpić je odpowiednimi umowami dwustronnymi. TTP nie została jeszcze zresztą ratyfikowana przez Kongres.
Trump uderza w protekcjonistyczne tony
2017-01-23 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutO ile informacje o możliwym podjęciu renegocjacji traktatu NAFTA, czy też zerwania porozumienia TPP (wolny handel w rejonie Pacyfiku) w ciągu niedługiego czasu, nie powinny być dla inwestorów zaskoczeniem, o tyle warto bliżej zatrzymać się przy depeszach po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu w Białym Domu.
Dolar jednak stracił po inauguracji Trumpa
2017-01-23 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Inauguracyjne wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa w piątek wieczorem było krótkie i nie przyniosło zapowiedzi żadnych gospodarczych konkretów. Nowy szef Białego Domu wspomniał jedynie o tym, że będzie podejmował działania zmierzające do ochrony interesów amerykańskich pracowników i promowania amerykańskich produktów. Padło słynne hasło „America First!”.
Trump trzyma rynki w napięciu
2017-01-23 Komentarz poranny TMS BrokersPrezydentura Trumpa wystartowała, ale jak na razie rynki finansowe nie wykazują optymizmu z tego powodu. Sesja w Azji przynosi spadki indeksów, przecenę USD, a kupowane są bezpieczne przystanie: JPY i złoto. Protekcjonistyczny ton przemówienia inauguracyjnego wzbudza strach o skurczenie się światowej wymiany handlowej.
Silne długoterminowe fundamenty dolara
2017-01-23 Poranny Szkic walutowy AFSDolar traci, bo oczekiwania na jego dalsze umocnienie narosły zbyt gwałtownie. W krótkim terminie odwracanie długich pozycji będzie kontynuowane. W perspektywie dłuższej niż kilka miesięcy amerykańska waluta będzie mieć wzmocnione fundamenty, uwzględniając plany gospodarcze D. Trumpa.
PLN bez większych zmian, rynek analizuje wypowiedzi Trumpa
2017-01-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynkach nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie polskiej waluty. Lokalnie możemy zaobserwować nieznaczne umocnienie wobec USD oraz słabość w stosunku do EUR czy CHF, jednak skala ruchów pozostaje ograniczona.
Czas słabnącego dolara
2017-01-23 Raport poranny FMCMHen, coraz wyżej: Eurodolar mknie do góry – to fakt. Nowa świeca dzienna, rozpoczynająca ten tydzień, jest jawnie zwyżkowa. Ocieramy się o 1,0750. To, co można obserwować od 3 stycznia to nowy trend, por. minima z 11 i 19 stycznia. A przecież tenże 3 stycznia miał dołek na 1,0340.
Yellen, Trump, May – tydzień nazwisk
2017-01-20 Raport tygodniowy FMCMZa nami pięć dni: Donald Trump nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Do niedawna można było mieć wątpliwości, bo ostatecznie był to tylko (i aż) prezydent elekt. Ale teraz Trump został zaprzysiężony. W tym tygodniu Trumpa uznano za czynnik obniżający wartość dolara – a to dlatego, że wypowiedział się krytycznie o pozycji gospodarki amerykańskiej w relacji do chińskiej.
Era Trumpa = era silnego dolara?
2017-01-20 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW tym tygodniu pojawił się nowy czynnik ryzyka dla dolara – stanowisko administracji Trumpa odnośnie siły waluty. Czy dolar jest silny, czy zbyt silny, czy nie ma to dla administracji żadnego znaczenia? I w jakim kontekście siłą USD jest oceniana: wartości, międzynarodowego znaczenia, jakości wykonania banknotów?
Czego oczekiwać po Trumpie?
2017-01-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Zdaniem przemawiającej drugi raz w trakcie ostatnich kilkudziesięciu godzin szefowej FED – tym razem Yellen wygłosiła wykład w Instytucie Stanforda, podwyżki stóp procentowych powinny być stopniowe, oraz uzależnione od danych makroekonomicznych.
Delikatne odbicie cen ropy naftowej w górę
2017-01-20 Komentarz surowcowy DM BOŚPo środowej dynamicznej zniżce notowań ropy naftowej, wczoraj cena tego surowca ustabilizowała się, a dzisiaj rano delikatnie rośnie. Notowania amerykańskiej ropy WTI utrzymują się tym samym powyżej poziomu 52 USD za baryłkę.
Dzień jednego człowieka
2017-01-20 Komentarz poranny TMS BrokersUwaga rynków w piątek jest na inauguracji prezydenta Trumpa, która niesie ze sobą ryzyko przebudzenia sprzedaży USD. Nocne komentarze Yellen zostały odebrane gołębio, podnosząc nerwowość rynku. Utrzymuje się faza podwyższonej reaktywności na informacje, co też pokazało wczorajsze zachowanie euro w trakcie konferencji prezesa ECB.
Draghi ignoruje inflację. Początek ery Trumpa.
2017-01-20 Poranny Szkic walutowy AFSEuropejski Bank Centralny (EBC) nie widzi powodów do zmiany nastawienia do polityki pieniężnej, pomimo sygnałów przyspieszenia inflacji. Euro nie reaguje już jednak na gołębie komentarze M. Draghiego, co potwierdza globalną zmianę nastawienia na mniej negatywną dla wspólnej waluty. Dzisiejsze zaprzysiężenie D. Trumpa raczej bez wpływu na rynek.
Ku schyłkowi tygodnia roboczego
2017-01-20 Raport poranny FMCMEurodolar próbuje przeć na północ: Gdy piszemy te słowa, tj. w piątek rano, po godzinie siódmej, eurodolar pozycjonuje się przy 1,0675-80. Widać w tym więc próbę kontynuacji ogólnego procesu osłabiania dolara, którą zachwiała w środę, jak wiemy, sama Janet Yellen, szefowa Rezerwy Federalnej. Z drugiej strony, tak naprawdę nie wyszliśmy ponad maksima z wtorku i środy, kiedy to wykres ocierał się o 1,07.
Przygody dolara i funta
2017-01-20 Raport wieczorny FMCMTrochę o kursach: Premier Theresa May mówiła dziś o wartości sektora usług finansowych dla brytyjskiej gospodarki. W tym kontekście wspomniała, że rozpoczęła już proces przygotowywania gruntu pod nowe umowy o wolnym handlu na całym świecie. Pozytywnie oceniła spotkania z szefami banków i firm z sektora technologicznego. Do tego dodała, że gospodarka prezentuje siłę u swych fundamentów.
Przygody dolara i funta
2017-01-19 Raport wieczorny FMCMTrochę o kursach: Premier Theresa May mówiła dziś o wartości sektora usług finansowych dla brytyjskiej gospodarki. W tym kontekście wspomniała, że rozpoczęła już proces przygotowywania gruntu pod nowe umowy o wolnym handlu na całym świecie. Pozytywnie oceniła spotkania z szefami banków i firm z sektora technologicznego. Do tego dodała, że gospodarka prezentuje siłę u swych fundamentów.
ECB upiera się przy swoim
2017-01-19 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutMario Draghi podczas dzisiejszej konferencji prasowej kończącej posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (na którym nic szczególnego się nie wydarzyło) dawał do zrozumienia, że ostatnie odbicie inflacji CPI nie jest szczególnie widoczne na poziomie wskaźnika bazowego, stąd też nie stanowi większego zmartwienia dla banku centralnego.
Fed nie spuszcza nogi z gazu
2017-01-19 Komentarz poranny TMS BrokersPrezes Fed Janet Yellen stanęła w opozycji do prezydenta-elekta i w swoich ostatnich komentarzach nie uznała dolara za zbyt silnego. Rynek wykonał zwrot, ale dalej jesteśmy w trybie reagowania od impulsu od impulsu bez szerszego oglądu sytuacji. Dziś reakcja na decyzje ECB może mieć podobne cechy.
Yellen: Gospodarka gotowa na kilka podwyżek stóp rocznie
2017-01-19 Poranny Szkic walutowy AFSW przeddzień posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego J. Yellen jednoznacznie jastrzębio wypowiedziała się na temat przyszłości polityki pieniężnej w USA zatrzymując tendencję słabnięcia dolara. Czy M. Draghi również dostrzeże sygnały możliwego zmniejszenia skali stymulacji monetarnej?
Yellen, dolar i co dalej?
2017-01-19 Raport poranny FMCMJaki kurs? Wczorajsze wystąpienie Janet Yellen w Commonwealth Club nie było samo w sobie wybitne merytorycznie i sprowadzało się raczej do powtórzenia wszystkich ogólnych tez, w myśl których Fed zawsze działa dobrze – kiedy trzeba, obniża stopy, kiedy wypada podwyższać, robi to, by uniknąć przechyłu w drugą stronę.