Czyje słowa będą dziś ważne?

Czyje słowa będą dziś ważne?
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2017-03-03 (08:45)

Dziś po południu, dziś wieczorem: Dziś o 16:15 wypowiedzą się Charles Evans i Jeffrey Lacker z Rezerwy Federalnej. O 18:15 inny przedstawiciel tej instytucji – Jerome Powell – wystąpi na konferencji poświęconej przyszłości finansów i rynków kapitałowych w Connecticut.

To nie wszystko. O 19:00 mamy jeszcze Stanleya Fischera (na Monetary Policy Forum w Nowym Jorku) oraz Janet Yellen (w Executives Club of Chicago). Yellen to szefowa Fed, jej słowa będą najważniejsze.

Chodzi po prostu o to, czy Fed utrzyma relatywnie jastrzębi kurs, jaki ostatnimi czasy przybrał. Mediana prognoz samych członków FOMC zakłada trzy podwyżki na ten rok. Oczywiście, to się może zmienić, faktycznych podwyżek może być mniej – w końcu wszystko zależy od danych makro, "okoliczności" itd. Ale na razie wypowiedzi większości członków Komitetu sugerowały utrzymanie tego podejścia, które wyklarowało się po grudniowej podwyżce. Z drugiej strony, momentem pierwszego ruchu nie musi być marzec, aczkolwiek rynek wycenia taką opcję dość wysoko.

Nawiasem mówiąc, Jerome Powell, wspomniany na początku, wypowiedział się wczoraj także dla CNBC. Mówił m.in. o tym, że 3 podwyżki stóp na ten rok to dobry pomysł (choć oczywiście konkretne ruchy mają zależeć od sytuacji ekonomicznej), że kraj jest blisko celu inflacyjnego, marcowa podwyżka stóp będzie dyskutowana, stopy powinny wzrosnąć przed ograniczeniem bilansu Fed itd.

Co jeszcze w programie? W nocy poznaliśmy chiński indeks PMI dla usług za luty, prognoza wynosiła 53,3 pkt, faktycznie było 52,6 pkt. O 8:00 mamy niemieckie dane o styczniowej sprzedaży detalicznej, o 9:15 PMI dla usług w Hiszpanii, o 9:45 analogiczny odczyt dla Włoch. O 9:50 pojawi się francuski PMI dla usług, pięć minut później niemiecki, o 10:00 – dla Strefy Euro. Do tego o 10:00 mamy PKB Włoch za IV kw. 2016, zaś o 10:30 PMI dla usług Wielkiej Brytanii.

I to nie koniec: o 11:00 poznamy sprzedaż detaliczną w Eurolandzie za styczeń, o 15:45 PMI dla usług w USA, o 16:00 zaś ISM dla usług w Stanach. A zatem danych makro będzie dużo.

Na razie eurodolar pozycjonuje się przy 1,0515 – nadal nisko, zresztą ocierał się już o 'zero piątkę'. Dolar pozostaje dość silny i zapewne taka też będzie długoterminowa perspektywa (z wszelkimi możliwymi korektami, szczególnie jeśli jednak w marcu nie będzie zacieśnienia amerykańskiej polityki monetarnej).

Na ropie mamy 52,7 dolara za baryłkę, czyli znów nie udało się trwale pokonać oporu na 54 dolarach. EUR/GBP lokuje się przy 0,8575 – ok. 0,86 mamy opór, a zarazem 22 lutego wykres odbił się od 0,84. Im wyżej, tym słabszy funt. Niepewność co do kwestii Szkocji osłabiła funta.

Polski orzeł

Na euro-złotym notujemy dziś 4,2980. Linia wzrostowa (21 – 22 września 2015, 4 kwietnia 2016, 11 sierpnia 2016, 10 – 11 października 2016) jest mocno testowana, a właściwie to i przebita. Prawdopodobnie teraz trudniej będzie generować poziomy rzędu 4,32 – być może pójdziemy wręcz na południe. Teoretycznie rzecz biorąc, droga jest otwarta, a euro słabe na głównej parze może się okazać także euro słabym na EUR/PLN. Ta zależność nie jest jednak uniwersalna, a poza tym perspektywa wyższych stóp w Stanach tak czy inaczej nie jest dobra dla złotego.

Na dolar-złotym notujemy 4,0880. Tutaj główny obraz to już od połowy lutego konsolidacja od 4,05 do 4,10. Wczoraj czy przedwczoraj zaliczyliśmy niemal cały jej zakres. Dziś zaczynamy w górnych rejonach – jeśli złoty miałby się umocnić, to członkowie Fed musieliby dziś wieczorem rozczarować, ale tego nie oczekujemy, biorąc pod uwagę choćby wczorajsze uwagi Powella dla CNBC.

Źródło: Tomasz Witczak, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

11:04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

11:03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

11:02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.