Cena ropy naftowej nadal w pobliżu siedmioletnich maksimów

Cena ropy naftowej nadal w pobliżu siedmioletnich maksimów
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-02-25 (14:01)

Rozpoczęcie inwazji Rosji na Ukrainę wstrząsnęło wczoraj całym globalnym rynkiem finansowym. W rezultacie, notowania ropy naftowej przekroczyły poziom 100 USD za baryłkę po raz pierwszy od 2014 r. Już wczoraj w godzinach popołudniowych oraz dzisiaj rano sytuacja nieco się uspokoiła, a ceny ropy naftowej zanotowały korektę spadkową – co nie zmienia faktu, że o stabilizacji na tym rynku póki co nie może być mowy. Zmienność pozostaje podwyższona, a notowania ropy pozostają w bliskiej odległości od lokalnych szczytów z wczoraj.

Niepokoje wokół sytuacji za naszą wschodnią granicą są obecnie kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny tego surowca. Rynek ropy jest teraz wyjątkowo podatny na wszelkie szoki podażowe, zwłaszcza że zapasy ropy naftowej na świecie znajdują się na najniższym poziomie od siedmiu lat.

Na razie jednak, z fundamentalnego punktu widzenia, presja na wzrost cen ropy wynika bardziej ze strachu niż z konkretnych faktów, bowiem dostawy ropy naftowej nie są zaburzone, a kraje zachodnie podkreślają, że sankcje nie będą uderzać w przepływ ropy naftowej i gazu do Europy (i nawet Nord Stream 2 tu nie jest wyjątkiem, ponieważ na razie był to i tak gazociąg dopiero w procesie certyfikacji, jeszcze bez realnego przepływu gazu).

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych wczoraj pojawiły się dwa impulsy dla strony podażowej na rynku ropy naftowej. Po pierwsze, opublikowane zostały cotygodniowe dane Departamentu Energii, dotyczące zapasów paliw w USA (tym razem dzień później niż zwykle ze względu na poniedziałkowy święto i brak sesji w tym kraju). W raporcie podano, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły aż o 4,52 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zwyżki o niecały milion baryłek. Po drugie, administracja amerykańska zasugerowała, że rozważa ponowne uwolnienie części rezerw strategicznych ropy naftowej – co oczywiście byłoby bardziej symbolicznym ruchem, świadczącym o determinacji USA w walce z wysokimi cenami tego surowca.

ZŁOTO

Złoto bezpieczną przystanią w lutym.

Wczorajsza sesja na rynku złota przyniosła wyjątkowo dużą zmienność. Po informacjach dotyczących rosyjskiej inwazji na Ukrainie, cena kruszcu poszybowała w górę do okolic 1975-1976 USD za uncję. Niemniej, późniejsza poprawa nastrojów na globalnych rynkach finansowych oraz dynamicznie umocnienie amerykańskiego dolara zbiły w dół ceny złota i na koniec sesji powróciły one na poziomy niewiele przekraczające 1900 USD za uncję.

Dzisiaj na rynku złota na nowo dominuje strona popytowa. Cena kruszcu wzbija się w górę do okolic 1915-1920 USD za uncję. Co prawda po wczorajszej zmienności nie ma już śladu, ale sytuacja związana z konfliktem zbrojnym na Ukrainie jest daleka od stabilizacji. Dzisiaj może nas czekać kolejny nerwowy dzień i praktycznie dopiero w weekend inwestorzy będą mieli okazję, aby (prawdopodobnie) spokojniejszym okiem spojrzeć na sytuację.

Dopóki konflikt na Ukrainie będzie trwał, dopóty notowania złota będą znajdowały się pod presją popytu. Kruszec ten w lutym ma idealne warunki do zwyżek. Niepokoje geopolityczne, spadające ceny akcji oraz podwyższona inflacja to czynniki, które sprawiają, że złoto jest dla wielu inwestorów atrakcyjną bezpieczną przystanią na globalnych rynkach finansowych.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

12:28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych zniżkach, w bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej stabilizują się, a nawet delikatnie odreagowują zniżkę. Ruch wzrostowy jest jednak niewielki, a na rynkach finansowych widać utrzymującą się podwyższoną awersję do ryzyka oraz wyczekiwanie na rozwój sytuacji w sektorze bankowym. Dzisiaj inwestorzy na rynku ropy naftowej śledzą uważnie komunikaty związane z działaniami Rezerwy Federalnej, które wpłyną na szeroki sentyment rynkowy. Warto jednak pamiętać, że na tym rynku pojawiają się także tradycyjnie dane dotyczące zapasów ropy naftowej – i w tym tygodniu działają one na niekorzyść strony popytowej.
Wzrost eksportu ropy naftowej z USA do Europy

Wzrost eksportu ropy naftowej z USA do Europy

2023-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznej przecenie ropy naftowej na początku poniedziałkowej sesji, notowania tego surowca odrobiły straty w drugiej części dnia i ustabilizowały się w rejonie ubiegłotygodniowego poziomu zamknięcia. Cena ropy naftowej WTI porusza się nadal w rejonie 67 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 73 USD za baryłkę. Notowania ropy naftowej tym samym nadal znajdują się pod presją podaży, wynikającą z trudnej sytuacji w globalnym systemie bankowym i, tym samym, obaw o pogłębienie kryzysu gospodarczego na świecie.
Kontynuacja zniżek na rynku ropy naftowej

Kontynuacja zniżek na rynku ropy naftowej

2023-03-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą tydzień spektakularnych przecen, w wyniku których spadły one do najniższego poziomu od grudnia 2021 roku. Nowy tydzień rozpoczyna się w podobnych nastrojach – na światowych rynkach akcji oraz większości surowców przeważają niedźwiedzie, a ropa naftowa nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Cena ropy Brent porusza się już niewiele powyżej 71 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI oscylują w okolicach 65 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

2023-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wtorkowe jastrzębie wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie uderzyło mocno w notowania większości kluczowych surowców i towarów. Tak było również na rynku ropy naftowej – wtorkowa sesja przyniosła na tym rynku najmocniejszą dzienną zniżkę od pierwszej połowy stycznia, a wczoraj spadki były kontynuowane. Dzisiaj na rynku ropy jest jednak spokojniej – ceny zarówno ropy WTI, jak i Brent, poruszają się w konsolidacji w oczekiwaniu na nowe impulsy.
Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

2023-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach finansowych upływała najpierw na wyczekiwaniu na wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie, a później na reakcjach na słowa szefa Fed. Jerome Powell okazał się bowiem nawet bardziej jastrzębi niż wcześniej oczekiwano, co miało niebagatelny wpływ na wycenę amerykańskiego dolara oraz nastroje na rynkach finansowych. Jerome Powell podkreślił wczoraj, że Fed prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy procentowe bardziej niż dotychczas oczekiwano w odpowiedzi na silne dane z amerykańskiej gospodarki i nadal wysoką inflację.
Rynek ropy naftowej wrażliwy na szoki podażowe?

Rynek ropy naftowej wrażliwy na szoki podażowe?

2023-03-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zwyżkach na początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dzisiaj oscylują blisko poniedziałkowego zamknięcia. Konsolidacja na rynku ropy wynika z wyczekiwania na nowe impulsy cenowe, które w tym tygodniu mogą być powiązane z sytuacją na szerokim rynku, głównie w kontekście sytuacji w amerykańskiej gospodarce (dzisiejsze wystąpienie Jerome Powella, piątkowe dane z rynku pracy w USA). Wczoraj pod koniec dnia wsparciem dla notowań ropy naftowej okazały się słowa Mike’a Wirtha, CEO konglomeratu naftowego Chevron.
Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

2023-03-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się wzrostowym akcentem, jednak dzisiaj notowania tego surowca poruszają się pod delikatną presją podaży, poniżej wczorajszych poziomów zamknięcia. Dla cen ropy WTI oznacza to okolice 79 USD za baryłkę, a dla cen ropy Brent rejon 85 USD za baryłkę. Dzisiaj najważniejszą informacją na rynku ropy naftowej jest podwyżka cen ropy z Arabii Saudyjskiej do odbiorców z Chin od kwietnia.
Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

2023-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominowała strona popytowa. Niemniej, siła kupujących dzisiaj rano już się wyczerpuje, a ceny ropy oddają część wczorajszych zwyżek. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 84 USD za baryłkę. Niewątpliwie optymistycznym akcentem na rynkach surowcowych w tym tygodniu były zaskakująco dobre dane z Chin, które pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki po rezygnacji z surowej polityki „zera tolerancji wobec Covid-19” stało się faktem.
Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

2023-03-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj kierują się w górę, czego przyczyną są przede wszystkim lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług w Chinach – kraju będącym największym importerem ropy naftowej na świecie. Temat ożywienia gospodarczego w Państwie Środka jest wyjątkowo istotny dla wycen surowców w ostatnim czasie, bowiem w obliczu spowalniającej globalnej gospodarki i obaw o popyt na ropę w wielu krajach zachodnich, to właśnie ożywienie gospodarcze w Państwie Środka po rezygnacji z surowych restrykcji pandemicznych jest wymieniane jako czynnik decydujący o ostatecznym globalnym popycie.
Konsolidacja na rynku ropy naftowej, Chiny i USA w centrum uwagi

Konsolidacja na rynku ropy naftowej, Chiny i USA w centrum uwagi

2023-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowym spadku notowań ropy naftowej, dzisiaj ceny tego surowca rosną. Ogólnie, na rynku ropy na razie można jednak mówić raczej w kontekście konsolidacji, a obecnie widać wyczekiwanie na ważne dane, które zaczną spływać już od dzisiaj. Wieczorem opublikowane zostaną szacunki Amerykańskiego Instytutu Paliw, dotyczące ubiegłotygodniowej zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Tu założenia są dalekie od optymizmu – inwestorzy oczekują kolejnej zwyżki zapasów ropy naftowej oraz benzyny. W środę swój raport ma zaprezentować Departament Energii.