Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Potencjalne strajki w kopalniach miedzi w Chile
2021-06-09 Komentarz surowcowy DM BOŚNowy tydzień na rynku miedzi rozpoczął się spokojnie. Wczoraj cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych zakończyła sesję na delikatnym plusie, a dzisiaj z kolei oddaje większość tej zwyżki – niemniej, cały czas porusza się w okolicach 4,50-4,55 USD za funt. Inwestorzy na rynku miedzi obecnie czekają na nowe istotne impulsy, które mogłyby nadać kierunek notowaniom tego surowca na kolejne tygodnie.
Złoto – wyczekiwanie na dane dotyczące inflacji w USA
2021-06-08 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień na rynku złota był burzliwy, ale nie zaskakujący. Notowania kruszcu, po dwóch miesiącach solidnych zwyżek i przekroczeniu poziomu 1900 USD za uncję (i dotarciu do rejonu 1915 USD za uncję), poddały się korekcie spadkowej, która doprowadziła je do wsparcia w okolicach 1860 USD za uncję. Poziom ten posłużył za solidną bazę do równie dynamicznego odbicia w górę. Obecnie notowania złota znów poruszają się w okolicach 1900 USD za uncję.
Spadek importu ropy naftowej do Chin w maju
2021-06-07 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia w centrum uwagi inwestorów znajdują się dane dotyczące handlu zagranicznego Chin za maj. Na rynkach surowcowych naturalnie liczą się przede wszystkim informacje na temat importu surowców oraz towarów, które okazały się interesujące – aczkolwiek nie przełomowe.
OPEC+ trzyma się planu zwiększania produkcji ropy naftowej
2021-06-02 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była niezwykle ciekawa. Notowania tego surowca sięgnęły bowiem okolic tegorocznych maksimów cenowych. W przypadku ropy naftowej Brent, doszło do przełamania bariery na poziomie 70 USD za baryłkę, a maksimum wczorajszej sesji przekraczało 71 USD za baryłkę.
Ropa naftowa Brent znów po 70 USD za baryłkę
2021-06-01 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej na nowo zagościł optymizm. Wczoraj był on przytłumiony ze względu na brak sesji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jednak już dzisiaj widać go wyraźniej. Notowania ropy Brent po raz kolejny przebiły poziom 70 USD za baryłkę, co oznacza, że poruszają się na najwyższych poziomach od sesji 8 marca br. Jednocześnie, samo przekroczenie tej psychologicznej bariery ma pozytywny wydźwięk. W górę pną się również notowania ropy naftowej WTI, które poruszają się w rejonie 68 USD za baryłkę.
Irańska ropa naftowa w Stanach Zjednoczonych
2021-05-31 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnia majowa sesja jest w Stanach Zjednoczonych dniem wolnym (Dzień Pamięci), przez co na rynku ropy naftowej może być relatywnie spokojnie. Niemniej, będzie to także sesja wyczekiwania na kolejne ciekawe i ważne informacje dotyczące rynku tego surowca. Przede wszystkim, pod koniec poprzedniego tygodnia pojawiła się informacja o tym, że tankowiec z irańską ropą naftową dotarł do amerykańskiego portu Galveston w Teksasie.
Kolejne spotkanie OPEC+ coraz bliżej
2021-05-28 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej w centrum uwagi pozostają spekulacje na temat popytu na paliwa w najbliższych miesiącach za sprawą znoszenia restrykcji w USA i Europie – ale utrzymującej się trudnej sytuacji w Azji. Ważnym tematem pozostaje także Iran, a dokładniej, powrót do negocjacji na linii USA-Iran w sprawie paktu nuklearnego. W tej kwestii jednak nadal brakuje konkretów.
Ożywienie popytu na złoto w Chinach
2021-05-27 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku złota już od dwóch miesięcy obserwujemy niemal nieprzerwane zwyżki. Strona popytowa ma delikatną przewagę także dzisiaj rano, jednak dotarcie notowań złota do psychologicznej bariery na poziomie 1900 USD za uncję wywołało pewną presję podaży. Ostatnie dynamiczne zwyżki pchnęły notowania złota w rejon wykupienia, co z technicznego punktu widzenia tworzy zagrożenie korektą spadkową.
Iran i zapasy ropy naftowej w centrum uwagi
2021-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚPodczas sesji w piątek i poniedziałek notowania ropy naftowej wyraźnie zwyżkowały, niwelując spadki z wcześniejszych dni. W rezultacie, cena ropy znajduje się z powrotem niedaleko tegorocznych maksimów. W przypadku ropy gatunku WTI, mówimy tu o okolicach 66 USD za baryłkę, z kolei na rynku ropy naftowej Brent powróciliśmy do okolic 68,50 USD za baryłkę. A to otwiera na nowo dyskusję o możliwości ataku na psychologiczną barierę na poziomie 70 USD za baryłkę.
Miedź - Zapowiedzi kontroli cen metali w Chinach
2021-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania miedzi mają za sobą serię zniżek. Ruch spadkowy z ostatnich kilku dni nie jest jednak zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ogromną skalę wcześniejszych wzrostów. Zwyżki cen miedzi w drugiej połowie kwietnia i na początku maja były napędzane już głównie przez kapitał spekulacyjny, co później otworzyło drogę do realizacji zysków oraz właśnie spadkowego ruchu. Bieżący tydzień na rynku miedzi rozpoczął się delikatną zwyżką, ale już dzisiaj na nowo widać presję strony podażowej.
Powrót Iranu na globalny rynek ropy naftowej nie taki pewny
2021-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚPo ubiegłotygodniowych zniżkach, notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia powracają do zwyżek. W dużej mierze do ruchu w górę przyczyniły się informacje na temat Iranu. Okazuje się, że powrót irańskiej ropy naftowej na globalny rynek może nie być tak rychły jak tego oczekiwano. W poprzednim tygodniu rynek ropy naftowej został zdominowany przez informacje dotyczące prowadzonych negocjacji w sprawie paktu nuklearnego na linii USA-Iran.
Net-zero dzieli rynek ropy naftowej
2021-05-21 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj przyspieszyły zniżkę, schodząc już do najniższych poziomów od 4 tygodni. Cena tego surowca w USA dzisiaj rano porusza się w okolicach 62 USD za baryłkę, zaś notowania ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 65 USD za baryłkę – a więc oddaliły się już znacznie od testowanej jeszcze na początku tygodnia bariery 70 USD za baryłkę.
Notowania ropy naftowej pod presją podaży
2021-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowaniom ropy naftowej w pierwszej połowie bieżącego tygodnia nie udało się wybić na nowe tegoroczne maksima. W przypadku cen ropy naftowej Brent, nie doszło więc do przełamania psychologicznej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę. Zamiast tego, notowania tego surowca dynamicznie odbiły w dół. Tak wyraźna zniżka pogorszyła perspektywy krótkoterminowe dla cen ropy naftowej.
Zwyżka cen złota, Fed w centrum uwagi
2021-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚPo poniedziałkowej dynamicznej zwyżce, wczoraj notowania złota wzrosły już delikatnie. Dzisiaj rano ceny kruszcu kontynuują delikatny ruch w górę, oscylując tuż powyżej poziomu 1870 USD za uncję. To najwyższe poziomy notowań złota od stycznia bieżącego roku. Zwyżce notowań złota już od ponad półtora miesiąca sprzyja ruch spadkowy notowań amerykańskiego dolara, z którym ceny kruszcu są negatywnie skorelowane.
Notowania ropy naftowej przy tegorocznych maksimach
2021-05-18 Komentarz surowcowy DM BOŚStrona popytowa na rynku ropy naftowej nie odpuszcza. Cena tego surowca co prawda zakończyła miniony tydzień neutralnie, ale bieżący tydzień rozpoczęła od zwyżki. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI oscylują obecnie w okolicach 66,50 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent znajduje się już w rejonie psychologicznej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę.
Stabilizacja notowań miedzi w obliczu komunikatów z Chile i Chin
2021-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania miedzi w poprzednim tygodniu oddały część wcześniejszych zwyżek, odreagowując wcześniejsze dotarcie do historycznych maksimów. Cena miedzi jednak nie zniżkowała istotnie – notowania tego metalu w USA poruszają się tuż poniżej poziomu 4,70 USD za funt, co oznacza zejście do najniższych poziomów od tygodnia. Dzisiaj sytuacja na wykresie cen miedzi pozostaje stabilna, a notowania tego metalu poruszają się w okolicach piątkowego zamknięcia.
Większy niż oczekiwano spadek produkcji ropy w USA
2021-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej przez sporą część wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, a przez chwilę ceny tego surowca znalazły się na najniższych poziomach od tygodnia. Niemniej, w późniejszych godzinach cena ropy nadrobiła te straty z nawiązką, kończąc całą sesję na plusie. Najważniejszym pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport EIA (Energy Information Administration), czyli statystycznej odnogi Departamentu Energii USA.
Cyberatak na Colonial Pipeline – sytuacja (prawie) opanowana
2021-05-11 Komentarz surowcowy DM BOŚSytuacja w Stanach Zjednoczonych pozostaje w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej. Wynika to z faktu, że w miniony piątek doszło do cyberataku na największego operatora rurociągów z paliwami w USA, co doprowadziło do wstrzymania dostaw paliw do północno-wschodniej części kraju. Colonial Pipeline to jeden z największych rurociągów z paliwami w USA, odpowiadający za transport około 2,5 mln baryłek paliw dziennie.
Cyberatak na kluczowy rurociąg z paliwem w USA
2021-05-10 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnich dniach rynek surowców energetycznych żyje przede wszystkim doniesieniami ze Stanów Zjednoczonych. W piątek bowiem doszło do cyberataku na największego operatora rurociągów z paliwami w USA, spółkę Colonial Pipeline. Atak z użyciem ransomware, o którym spółka poinformowała w sobotę, wymusił całkowite wstrzymanie wszelkich operacji. Sieć rurociągów Colonial Pipeline odpowiada za około połowę dostaw paliw do północno-wschodniej części kraju i przesyła około 2,5 mln baryłek paliw dziennie.
Import miedzi do Chin w dół, a ceny miedzi rekordowe
2021-05-07 Komentarz surowcowy DM BOŚDzisiaj na początku dnia uwagę inwestorów na rynkach surowcowych przyciągnęły informacje dotyczące handlu zagranicznego Chin w kwietniu. Wśród nich pojawiły się dane dotyczące importu surowców, m.in. miedzi. Według opublikowanych dzisiaj danych, w kwietniu import miedzi do Chin znalazł się na poziomie 484,9 tys. ton To o 12,2% mniej niż w marcu br., ale więcej o 5,5% niż w kwietniu poprzedniego roku.