Polityka wpływa na EURUSD

Polityka wpływa na EURUSD
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2024-06-28 (09:28)

Za nami jedno ważne wydarzenie polityczne w USA, czyli pierwsza debata prezydencka między Bidenem oraz Trumpem. Z kolei przed nami drugie ważne wydarzenie, które wpływ będzie miało przede wszystkim na euro, czyli wybory we Francji. EURUSD pozostaje stabilny, ale na niskim poziomie w okolicach 1,0700. Czego oczekiwać po głównej parze walutowej, w szczególności, że czekają nas jeszcze bardzo ważne dane inflacyjne? Media dosyć jasno wskazują, ze Biden nie poradził sobie najlepiej z pierwszą debatą, co prowadzi do wzrostu poparcia dla Donalda Trumpa.

Do wyborów jest jeszcze daleko i trudno w tym momencie wyłonić zwycięzcę, ale najbliższe miesiące będą miały ogromny wpływ na rynki finansowe. Trump dosyć jasno wskazywał w swoich wypowiedziach, że należy zwiększyć taryfy handlowe, natomiast obecnie toczące się konflikty byłyby dawno zażegnane, gdyby on był prezydentem. Większe taryfy handlowe to oczywiście obrona miejsc pracy w USA, ale jednocześnie możliwe działania odwetowe, przede wszystkim ze strony Chin. Rynek nie zareagował jakoś szczególnie na tę debatę. Obserwowaliśmy w pewnym momencie nieco mocniejszego dolara, ale jednocześnie kontrakty na Wall Street zyskały. Brak dużych zmian na rynku może oznaczać, że rynek wciąż nie jest pewny wyników wyborów, choć gdyby przenieść dzisiejsze sondaże na wynik wyborów „zero-jedynkowo”, wtedy Trump byłby prezydentem.

Kolejne ważne wydarzenie to oczywiście wybory we Francji. Poparcie zyskało zarówno Zjednoczenie Narodowe pod wodzą Le Pen, którego poparcie wzrosło do 34% w porównaniu do początku tego miesiąca. Zyskuje również porozumienie partii Centrum prowadzone przez Macrona, choć zysk jest minimalny i jego poparcie wzrosło do 21% z poziomu 19% na początku kampanii. Nowy Front Ludowy, koalicja partii lewicowych utworzona na potrzeby obecnych wyborów ma stałe poparcie na poziomie 28%. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest brak zdecydowanej większości dla którejkolwiek z partii, co będzie oznaczało brak dużej zmienności dla euro, ale jednocześnie brak prawdopodobnej dużej zmiany w polityce we Francji. Najlepszy scenariusz dla gospodarki i euro to większe poparcie dla obecnej władzy. Niemniej jeśli większość zyskałoby Zjednoczenie Narodowe lub Nowy Front Ludowy, wtedy euro faktycznie może sporo stracić, tak jak na początku tego miesiąca. Warto jednak pamiętać, że za tydzień czeka nas kolejna tura wyborów.

Przed nami dwie ważne publikacje: inflacja CPI z Polski, gdzie oczekuje się utrzymania na poziomie 2,5%, a następnie o 14:30 inflacja PCE z USA. Jest to preferowana miara inflacyjna ze strony amerykańskiego Fedu. Oczekuje się sporego spadku inflacji bazowej z 2,8% r/r do 2,6% r/r. Jeśli faktycznie inflacja spadnie tak mocno lub więcej, wtedy Fed będzie miał pretekst do rozpoczęcia obniżki we wrześniu, co powinno być zakomunikowane podczas lipcowego posiedzenia.

Chwilę po godzinie 09:20 za euro płacimy 4,3144 zł, za dolara 4,0341 zł, za franka 4,4837 zł, za funta 5,0991 zł.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar pod presją niższego odczytu CPI

Dolar pod presją niższego odczytu CPI

2024-07-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański nie ma łatwo na koniec tygodnia. Waluta rezerwowa świata mocno straciła na wartości po wczorajszych, niższych danych inflacyjnych z USA, które niemal przypieczętowały gołębi zwrot FED w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Raport CPI w USA okazał się niższy, niż prognozowano. W ujęciu m/m mamy do czynienia ze spadkiem cen o -0,1%.
Dane CPI z USA w centrum uwagi

Dane CPI z USA w centrum uwagi

2024-07-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych stać będzie pod znakiem raportu CPI z USA. Dane zaprezentowane o godzinie 14:30 z pewnością zmienią postrzeganie przez rynek obecnych szans na pierwsze obniżki stóp procentowych, dlatego wraz z publikacją możemy spodziewać się skoku zmienności na większości klas aktywów. Oczekiwania rynku wskazują na spowolnienie głównej miary inflacji oraz utrzymaniu inflacji bazowej na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej.
Rozczarowujące dane inflacyjne z drugiej gospodarki świata

Rozczarowujące dane inflacyjne z drugiej gospodarki świata

2024-07-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Poza kluczową publikacją danych CPI ze Stanów Zjednoczonych, której publikacja zaplanowana została na dzień jutrzejszy, globalne rynki finansowe czekały przede wszystkim na czerwcowe dane inflacyjne z Chin. Jak dotąd 'Państwo Środka' jest wyraźnym maruderem nie tylko na tle globalnych, ale przede wszystkim także lokalnych gospodarek, które na tle Chin radzą sobie co najmniej nieźle. W trakcie gdy benchmarki z Indii i Japonii są na historycznych szczytach, Hang Seng traci prawie 50% do rekordowych poziomów z 2018 roku.
Nudny Powell i słabość NZD

Nudny Powell i słabość NZD

2024-07-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Słowa Powella przed Komisją Bankową Sentu nie wniosły tak naprawdę nic nowego. Rynek przyjął wypowiedzi z dużym spokojem i nie doświadczyliśmy podwyższonej zmienności. Zapowiada się, że dzisiejsze drugie zeznanie Szefa Fed-u również nie wniesie nic przełomowego. Inwestorzy wyczekują na jutrzejszy raport inflacyjny z USA. SP500 oraz Nasdaq Composite urosły wczoraj o kosmetyczne 0,1 proc. a przemysłowy Dow Jones stracił taką samą wartość. EURUSD konsoliduje się tuż powyżej 1,08. Złoty jest mocny a dolar nowozelandzki osłabia się po dzisiejszej decyzji RBNZ.
Polski złoty najsilniejszy od miesiąca

Polski złoty najsilniejszy od miesiąca

2024-07-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Nasza rodzima waluta kontynuuje trend wzrostowy i w stosunku do dolara notowana jest na najwyższych poziomach od miesiąca. Tak wyraźna siła polskiego złotego wynika bezpośrednio z odmiennych stanowisk względem polityki monetarnej NBP oraz FED. NBP, a w szczególności Rada Polityki Pieniężnej nie śpieszy się z obniżkami stóp procentowych. Prognozowane odbicie inflacji na koniec roku do poziomu nawet 5% r/r na ten moment pieczętuje zachowawcze stanowisko RPP. Sam prezes Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej oznajmił, że o obniżce stóp procentowych możemy teraz zapomnieć, a najwcześniej w 2026 roku może pojawić się taka możliwość.
Inwestorzy czekają na zeznania Powella

Inwestorzy czekają na zeznania Powella

2024-07-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street w poniedziałek dominowały wzrosty. SP500 urósł o 0,1 proc. ustanawiając nowy rekord wszechczasów. Nasdaq Composite zyskał blisko 0,3 proc. Przemysłowy Dow Jones zakończył dzień pod kreską z wynikiem -0,08 proc. Inwestorzy wyczekują na dwudniowe zeznanie szefa Rezerwy Federalnej na Kapitolu (wtorek, środa) a także na czwartkowy raport inflacyjny z USA. Dolar wczoraj lekki zyskał na wartości a rentowności amerykańskich obligacji na krótkim końcu krzywej dochodowości urosły. Euro było stabilne dzień po wyborach parlamentarnych we Francji.
Rynki spokojnie przyjęły wyniki wyborów we Francji

Rynki spokojnie przyjęły wyniki wyborów we Francji

2024-07-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wyniki francuskich wyborów są zaskakujące ale nie powodują dużej zmienności na rynku. Nowy Front Ludowy – lewicowa koalicja – ma szansę zdobyć najwięcej mandatów. Euro lekko dziś straciło podczas sesji azjatyckiej. Osłabieniu uległ również złoty. Skala deprecjacji jest jednak symboliczna. Rentowności francuskich obligacji wzrosły w poniedziałek rano. W piątek rynki żyły raportem NFP, który pokazał kolejne dowody schłodzenia amerykańskiego rynku pracy. Dolar stracił na wartości. Wzrosło rynkowe prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp przez Fed.
Bez euforii po wyborach we Francji

Bez euforii po wyborach we Francji

2024-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami druga tura wyborów parlamentarnych we Francji, która przyniosła dość szokujące wyniki. Rynek obawiał się wygranej skrajnej prawicy, a dostał wygraną lewicy. Reakcje w mediach są optymistyczne, ale inwestorzy tego optymizmu na razie nie podzielają. Przypomnijmy, że wybory we Francji do zagrywka prezydenta Macrona, który po wyborach do europarlamentu podjął próbę ukrócenia wzrostu popularności partii Marine Le Pen.
NFP zadecyduje o sentymentach panujących na rynku

NFP zadecyduje o sentymentach panujących na rynku

2024-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach finansowych stać będzie pod znakiem danych NFP. Kluczowy odczyt z rynku pracy zadecyduje, czy prognozowana obecnie na wrzesień pierwsza obniżka stóp o 25 punktów bazowych faktycznie się ziści. Nieco bardziej w tle inwestorzy reagują na wyniki Exit Poll wyników parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Czerwcowy raport o zatrudnieniu ma pokazać 190 tys. nowych miejsc pracy, ze stopą bezrobocia prawdopodobnie utrzymaną się na poziomie 4,0%.
Europejskie indeksy zyskują mimo święta w USA

Europejskie indeksy zyskują mimo święta w USA

2024-07-04 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych giełdach charakteryzuje się nieco mniejszą zmienność w związku z trwającym świętem w USA. Mimo to jednak, europejskie indeksy tuż przed końcem sesji kasowej zyskują. Niemiecki DAX dodaje 0.33%, francuski CAC40 rośnie o 0.7%, a nasz rodzimy WIG20 dodaje blisko 0.1%. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na zaplanowany na jutro raport NFP z USA.