Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-05-22 (21:14)

Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.

Od strony globalnych sentymentów, wiodącym tematem na giełdach jest obecnie limit zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. Dziś rozpocznie się kolejna sesja negocjacji między Demokratami, a Republikanami, spotkają się Prezydent Biden i reprezentant republikańskiej większości izby niższej Kongresu, McCarthy. W końcówce zeszłego tygodnia zrobiło się nerwowo, a zespół Republikanów informował o pauzie ale w czasie weekendu pojawiły się znów bardziej optymistyczne nagłówki. Uniknięcie bankructwa i podniesienie limitu w Stanach może być pozytywnym katalizatorem momentum dla giełd, wydaje się że także dla GPW.

Od strony makro, w Stanach Zjednoczonych wciąż widoczna jest presja na kolejne podwyżki stóp. Choć Powell zasygnalizował ostatnio bardziej zachowawczą politykę Rezerwy Federalnej, szef Fed z St.Louis James Bullard wskazał dziś na potrzebę kolejnych dwóch podwyżek stóp o łącznie 50 pb. Jastrzębie w Rezerwie Federalnej wciąż mają się dobrze - napędza je nadal mocny rynek pracy i stabilizująca się, wysoka inflacja.Co więcej, Bullard w zasadzie zgodnie z 'oficjalną linią' Powella, wskazał że rynki obecnie przeszacowują prawdopodobieństwo recesji w Stanach Zjednoczonych. Paradoksalnie mocne stanowisko może być pozytywne dla rynku akcji i świadczy o utrzymującej się sile gospodarki - mimo agresywnego cyklu. Pytanie powinno brzmić raczej czy inflacja będzie mogła wciąż spadać w otoczeniu silnej gospodarki ponieważ Fed wydaje się gotowy do zrobienia tak dużo, jak to konieczne by zobaczyć presję cenową na poziomie 2% celu. Sytuacja przypomina więc siłowanie się byków z niedźwiedziami nad zakładem, którego stawką jest poważna recesja lub spadek inflacji przy bardzo mocnej gospodarce - przy czym to drugie brzmi wciąż jak wręcz zbyt piękne by mogło się ziścić.

W Polsce słabsze dane makro dają nadzieję na pierwsze obniżki stóp przez RPP jeszcze w tym roku. Produkcja przemysłowa spadła w tempie blisko 6,4% r/r wobec 3,5% r/r poprzednio wskazując, że gospodarka złapała pewną 'zadyszkę'. Płace choć wciąż silne okazały się niższe m/m co w parze ze zmianą zatrudnienia nakłada presje na spadek cen. Wynagrodzenia wzrosły w tempie 12,1% wobec 12,6% poprzednio, a inflacja PPI wypadła poniżej oczekiwań. Choć presja cenowa nadal jest wysoka, rozminięcie sie z oczekiwaniami daje nadzieję na stabilniejszą kontynuację trendu.Jesli chodzi o rynek pracy w Polsce - choć widoczne jest osłabienie, rynek nie widzi szans by sytuacja pogorszyła się drastycznie. Mimo perspektyw spowolnienia w światowej gospodarce polskim rynkiem w ostatnich miesiącach interesuje się sporo zagranicznych firm. Teraz koreański producent materiałów i ekologicznych środków transportu w tym dronów i nowoczesnych maszyn UAM, Posco Mobility Solution rozważa otwarcie fabryki w południowo-zachodniej Polsce.

Indeks WIG20 przełamał się powyżej 200 sesyjnej średniej na interwale tygodniowym, co przy kontynuacji trendu może zwiastować ruch nawet w stronę 2500 pkt. gdzie w przeszłości popyt wielokrotnie przegrywał z podażą. Bu utrzymać wzrosty w Polsce kluczowe jednak może okazać się kontynuacja byczego trendu na zagranicznych rynkach. Krótkoterminowym katalizatorem sentymentów może być kwestia limitu zadłużenia USA. Utrzymanie trendu wzrostowego w kolejnych miesiącach nie jest niemożliwe, ale w świetle niezmiennie ściągających płynność i jastrzębich banków centralnych może być sporym wyzwaniem.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.