WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-28 (21:39)

Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.

Kluczowymi odczytami makro dzisiejszego dnia była inflacja PCE z USA oraz dane dot. PKB i inflacji w krajach strefy euro. Inflacja Niemiec okazała się niższa od oczekiwań i wzrosła o 7,6% r/r wobec 7,8% prognoz i 7,8% poprzednio. Jednocześnie PKB zachodniego sąsiada zaskoczyło w dół - okazało się płaskie k/k wobec oczekiwanego 0,2% wzrostu. Dane wypadły mieszanie z perspektywy decyzji EBC, którą rynek pozna w przyszłym tygodniu ale wydaje się, że trudno będzie bankierom dojść do 2% celu inflacyjnego, nie ryzykują w Europie recesji. Przenosząc się za ocean, mimo odczytu inflacji PCE, która pokazała, że presja cenowa w gospodarce amerykańskiej wciąż jest dość mocna Wall Street kontynuuje dziś niewielkie wzrosty.

Byki nie zniechęciły się słabszymi prognozami wydanymi przez giganta technologicznego Amazon, który mimo pozytywnego raportu za I kw. roku zauważył, że od kwietnia wyniki sprzedażowe chmury obliczeniowej zdecydowanie spadły. Inwestorów nie zniechęca też widmo kryzysu bankowego ani posiedzenie Fed w przyszłym tygodniu.Dużo się dzieje również na polu poszczególnych spółek z Wall Street. Walory First Republic Bank notują blisko 43% spadek w związku z plotkami o możliwej niewypłacalności instytucji, które negowały poranne komunikaty o możliwych mediacjach. Mimo to, informacje te nie zdołały pogorszyć sentymentu wokół akcji największych banków sygnalizując, że jego ew. Upadek nie stworzy systemowego ryzyka.

Wśród wyników finansowych polskich spółek, w centrum uwagi znalazł się dzisiaj raport mBanku za I kw. Zysk netto rozczarował negatywnie i wyniósł niespełna 143 mln PLN wobec średniej prognozy w okolicach 194,6 mln i ponad 512 mln PLN rok wcześniej. Spadł wynik z opłat i prowizji. Wynik odsetkowy okazał się nieznacznie wyższy od oczekiwań i wzrósł o 36% r/r, marża odsetkowa nieznacznie spadła jednak w ujęciu kwartalnym. Ryzyko prawne, związane z kredytami frankowymi kosztowało bank ponad 800 mln PLN, ale całokształt wyników pokazał, że nie był to jedyny 'powiew' słabości w raporcie.

Bank wysłał propozycję ugód frankowych do niemal wszystkich klientów CHF i poinformował o 5000 ugód podpisanych od początku roku, jednak całkowita ilość aktywnych kredytów CHF wynosi 38,826. Wartość rezerw zawiązanych na ryzyko prawne wyniosła już przeszło 8,1 mld PLN ale jeśli zgodnie z wytycznymi KNF pieniądze te zostaną przewalutowane na PLN, wartość ich wyniesie 4,8 mld PLN. Pozytywne prognozy PZU wokół poprawy wyniku netto w 2024 o 1 mld PLN nie zdołały poprawić nastrojów, akcje traciły dziś blisko 1%. Tak długoterminowa prognoza okupiona jest jednak sporym czynnikiem ryzyka i ostatecznie może okazać się zawyżona lub zaniżona - rynek nie przywiązał do niej zbyt dużej wagi choć grupa poinformowała, że spodziewa się dwucyfrowego wzrostu przychodów z ubezpieczeń do 2024 roku.

Patrząc na globalny rynek finansowy pozytywny wydaje się fakt, że potężna przecena First Republic nie zdołała pogorszyć sentymentów Wall Street w piątek, a akcje banków trzymają się stabilnie mimo doniesień o możliwej niewypłacalności.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.