WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-28 (21:39)

Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.

Kluczowymi odczytami makro dzisiejszego dnia była inflacja PCE z USA oraz dane dot. PKB i inflacji w krajach strefy euro. Inflacja Niemiec okazała się niższa od oczekiwań i wzrosła o 7,6% r/r wobec 7,8% prognoz i 7,8% poprzednio. Jednocześnie PKB zachodniego sąsiada zaskoczyło w dół - okazało się płaskie k/k wobec oczekiwanego 0,2% wzrostu. Dane wypadły mieszanie z perspektywy decyzji EBC, którą rynek pozna w przyszłym tygodniu ale wydaje się, że trudno będzie bankierom dojść do 2% celu inflacyjnego, nie ryzykują w Europie recesji. Przenosząc się za ocean, mimo odczytu inflacji PCE, która pokazała, że presja cenowa w gospodarce amerykańskiej wciąż jest dość mocna Wall Street kontynuuje dziś niewielkie wzrosty.

Byki nie zniechęciły się słabszymi prognozami wydanymi przez giganta technologicznego Amazon, który mimo pozytywnego raportu za I kw. roku zauważył, że od kwietnia wyniki sprzedażowe chmury obliczeniowej zdecydowanie spadły. Inwestorów nie zniechęca też widmo kryzysu bankowego ani posiedzenie Fed w przyszłym tygodniu.Dużo się dzieje również na polu poszczególnych spółek z Wall Street. Walory First Republic Bank notują blisko 43% spadek w związku z plotkami o możliwej niewypłacalności instytucji, które negowały poranne komunikaty o możliwych mediacjach. Mimo to, informacje te nie zdołały pogorszyć sentymentu wokół akcji największych banków sygnalizując, że jego ew. Upadek nie stworzy systemowego ryzyka.

Wśród wyników finansowych polskich spółek, w centrum uwagi znalazł się dzisiaj raport mBanku za I kw. Zysk netto rozczarował negatywnie i wyniósł niespełna 143 mln PLN wobec średniej prognozy w okolicach 194,6 mln i ponad 512 mln PLN rok wcześniej. Spadł wynik z opłat i prowizji. Wynik odsetkowy okazał się nieznacznie wyższy od oczekiwań i wzrósł o 36% r/r, marża odsetkowa nieznacznie spadła jednak w ujęciu kwartalnym. Ryzyko prawne, związane z kredytami frankowymi kosztowało bank ponad 800 mln PLN, ale całokształt wyników pokazał, że nie był to jedyny 'powiew' słabości w raporcie.

Bank wysłał propozycję ugód frankowych do niemal wszystkich klientów CHF i poinformował o 5000 ugód podpisanych od początku roku, jednak całkowita ilość aktywnych kredytów CHF wynosi 38,826. Wartość rezerw zawiązanych na ryzyko prawne wyniosła już przeszło 8,1 mld PLN ale jeśli zgodnie z wytycznymi KNF pieniądze te zostaną przewalutowane na PLN, wartość ich wyniesie 4,8 mld PLN. Pozytywne prognozy PZU wokół poprawy wyniku netto w 2024 o 1 mld PLN nie zdołały poprawić nastrojów, akcje traciły dziś blisko 1%. Tak długoterminowa prognoza okupiona jest jednak sporym czynnikiem ryzyka i ostatecznie może okazać się zawyżona lub zaniżona - rynek nie przywiązał do niej zbyt dużej wagi choć grupa poinformowała, że spodziewa się dwucyfrowego wzrostu przychodów z ubezpieczeń do 2024 roku.

Patrząc na globalny rynek finansowy pozytywny wydaje się fakt, że potężna przecena First Republic nie zdołała pogorszyć sentymentów Wall Street w piątek, a akcje banków trzymają się stabilnie mimo doniesień o możliwej niewypłacalności.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.