Sesja na GPW w cieniu windfall tax i dezinflacyjnej zadyszki na indeksach

Sesja na GPW w cieniu windfall tax i dezinflacyjnej zadyszki na indeksach
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-03-02 (20:20)

Dzisiejszą sesję w Europie zdominowały dane o inflacji ze strefy euro oraz bardziej lokalnie - komentarze wicepremiera Sasina. W pierwszym przypadku byki zlekceważyły będący wyzwaniem dla Europejskiego Banku Centralnego odczyt -w drugim nie zdołały powstrzymać wyprzedaży największych spółek z WIG20. Informacje z opublikowanego dziś protokołu EBC sporządzonego trzy tygodnie temu okazały się mniej istotne dla byków i nie przyniosły zaskoczenia. Na Wall Street nastroje są wciąż przygaszone - kolejna porcja danych z rynku pracy obciążyła sentymenty byków i wsparła amerykańskiego dolara.

Nastroje na europejskich parkietach giełd były dziś wyraźnie mieszane, choć główne benchmarki jak FTSE czy CAC40 i DAX zdołały odrobić straty i zakończyć sesje na plusie, nawet pomimo odczytu wyższej od oczekiwań inflacji CPI ze strefy euro (i zdecydowanie wyższej inflacji bazowej), która uzupełniła ostatni 'koszyk danych' uprawdopodoabniających aktualny scenariusz, w którym widzimy trend dezinflacyjny ewidentnie złapał zadyszke. Optymizm nie dotarł dziś jednak na GPW. Akcje Orlenu, JSW, KHGM i Bogdanki zaliczyły dziś spore wyprzedaże wobec komentarzy wicepremiera Jacka Sasina, który poinformował że podatek od nadmiarowych zysków dla spółek z branży paliwowej i wydobywczej ostatecznie jednak wejdzie w życie.

Do niedawna jeszcze inwestorzy łudzili się, że projekt ten zniknął zatem efekt zaskoczenia był dziś szczególnie odczuwalny dla byków. JSW zanotowało ponad 5,5% spadek, Orlen stracił 2,2% a KGHM spadł o ponad 3%. WIG20 zakończył sesję na ponad 2% minusie. Wątpliwym pocieszeniem może być fakt, że wciąż nie jest pewne czy podatek obejmie również zyski z zeszłego roku 2022 i prawdopodobnie nie będzie ekstremalnie wysoki. Jacek Sasin zaznaczył, że państwo musi mieć na uwagę program transformacji energetycznej, która wymaga olbrzymich nakładów inwestycyjnych. Warto nadmienić, że podatek od firm z sektora energetycznego nie jest 'polskim wymysłem', a raczej efektem galopującej inflacji, rekordowych zysków spółek ze strategicznych branż, polityki fiskalnej oraz poniekąd również - populizmu.

Patrząc na sesje za oceanem widzimy, że sentyment na trzech głównych indeksach jest bardzo mieszany. Dow Jones skupiający w sobie głównie spółki 'starej gospodarki' zyskuje 0,3%, Nasdaq traci 0,4% a S&P500 osuwa się o 0,2% niżej. Kupujący jednak wciąż próbują powstrzymać podaż - nawet pomimo mocnego odczytu claimsów, które pokazały że w gospodarce amerykańskiej liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ponownie spadła w ujęciu miesięcznym i okazała się niższa od prognoz. Niepokoją zaskakujące dane o kosztach pracy, które w USA wzrosły o 3,2% k/k przy prognozie 1,5% k/k i 2% poprzednio. Możliwe, że obserwujemy początek spirali płacowej w Stanach Zjednoczonych, która jeśli się zacznie - może być ciężkostrawna dla Fedu. Wówczas szanse na miękkie lądowanie przy jednoczesnym osiągnieciu celu inflacyjnego 2 okazałyby się wręcz zbyt piękne by były prawdziwe choć już dziś można odnieść wrażenie, że Rezerwa Federalna zrobi znacznie więcej by przywrócić stabilnośc cenową, kosztem gospodarki - innego wyjścia nie ma. Choć dużych spadków na indeksch nie obserwujemy, zdecydowanie można dostrzec zadyszkę i ostudzenie nastrojów na parkietach giełd - pivotowy entuzjazm jednak zupełnie nie wyparował.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

2023-03-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazała, że by załagodzić sytuację w sektorze bankowym nie wystarczą optymistyczne komentarze szefów banków centralnych. Europejskie indeksy traciły w otoczeniu zniżkujących cen akcji największych niemieckich banków. Fala wyprzedaży przelała się także na GPW, a WIG20 stracił ponad 2% osuwając się poniżej 1700 pkt. Częściowo na sentymentach polskiego parkietu mogły zaważyć także informacje z agencji Bloomberg, wg. których Polskę wobec niepewnej sytuacji środków z KPO może czekać także zamrożenie 75 mld EUR unijnych środków z funduszu spójności.
Indeksy nie wierzą w kryzys?

Indeksy nie wierzą w kryzys?

2023-03-23 Komentarz giełdowy XTB
Główne benchmarki z Wall Street notują dziś wzrosty choć ostatnie decyzje banków centralnych pokazały, że walka z inflacją pozostaje głównym celem, a kryzys bankowy nie zmienił ich zasadniczego podejścia do polityki monetarnej. W ostatnim czasie stopy podniósł EBC, Fed a dziś do obu banków dołączył szwajcarski SNB oraz Bank Anglii. Regulatorzy wysyłają w ten sposób sygnał, że sytuacja w sektorze bankowym jest opanowana. Gdyby nie była, moglibyśmy oczekiwać bardziej gwałtownej zmiany w polityce.
Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Wall Street niepewne przed decyzją Fed

2023-03-22 Komentarz giełdowy XTB
Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.
CD Projekt znowu budzi emocje

CD Projekt znowu budzi emocje

2023-03-21 Komentarz giełdowy XTB
W pierwszej sesji kalendarzowej wiosny zieleń zagościła również na parkiecie głównym GPW, powodując wzrosty większości spółek z indeksu WIG20. Pomimo wyczekiwanego odreagowania odnotowanego na bankach, spośród których liderami są Unicredit i mBank, jedna ze spółek szczególnie przykuła uwagę inwestorów nieoczekiwaną decyzją związaną z przygotowywanym projektem. Chodzi o CD Projekt, który podczas dzisiejszej sesji stracił niemal 11%. Spółka poinformowała o dokonaniu odpisu na łączną kwotę 42,9 mlm zł w ramach aktualizacji nakładów na projekt Sirius.
Credit Suisse i co dalej?

Credit Suisse i co dalej?

2023-03-20 Komentarz giełdowy XTB
Po zawirowaniach ubiegłego tygodnia związanych z upadłością banku SVB rynki finansowe wyczekiwały normalizacji. Stabilizacja sytuacji nie tylko nie nastąpiła, ale doszło do eskalacji i tak już napiętej sytuacji w sektorze finansowym. W ciągu weekendu rynki obiegła informacja o tym, że kilkunastoletnia agonia Credit Suisse nareszcie dobiega końca i podmiot zostanie przejęty za kwotę 3 mld USD przez UBS. warto wspomnieć, iż w celu ustabilizowania sytuacji finansowej banku podjęto decyzję o umorzeniu obligacji AT1 o wartości 17 mld USD, co w praktyce oznacza, że obligatariusze zostaną z niczym.
Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

2023-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego roku akcji kontynuowały wczoraj rozpoczętą na początku tego tygodnia – po informacji o zagwarantowaniu przez władze USA depozytów dwóch bankrutujących kalifornijskich banków – zwyżkę (S&P 500 +1,76 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +2,4 proc.). Zwyżka cen akcji była kontynuowana dziś rano na giełdach Azji i Oceanii. Wzrosły dziś wszystkie główne indeksy w tym regionie. Najsilniej – o 2,22 proc. – wzrósł filipiński PSEi.
Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

2023-03-16 Komentarz giełdowy XTB
Kolejną sesję z rzędu uwaga rynku skoncentrowana była przede wszystkim na sektorze bankowym. Choć tonący wzoraj pdo lawiną giełdowej wyprzedaży Credit Suisse ostatecznie otrzyma wart 50 mld franków szwajcarskich zastrzyk płynności z SNB lecz do euforii na europejskich bankach ciągle daleko. Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen wskazałą że wciąż analizuje sytuację amerykańskeigo sektora bankowego by upewnić się, że jego sytuajca jest naprawdę stabilna. Inwestorzy zwócili dziś także uwage na istotne dane makro ze Stanów i decyzję EBC oraz konferencję Christine Lagarde.
Czarne chmury nad europejskimi bankami

Czarne chmury nad europejskimi bankami

2023-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś w centrum uwagi inwestorów znalazł się szwajcarski bank Credit Suisse, którego problemy spowodowały lawinę wyprzedaży na walorach europejskich banków i obawy wokół szerszego ryzyka systemowego. Traciły także notowania polskich banków. Dynamiczna sytuacja dobrze obrazuje chwiejność rynkowych nastrojów. Inwestorzy jeszcze wczoraj spodziewali się, że lawina bankructw zatrzyma się na banku SVB.
Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

2023-03-14 Komentarz giełdowy XTB
W ostatnich dniach tematem numer jeden stał się oczywiście kryzys bankowy i wszystko co z nim związane. Jednak interwencja regulatorów oraz uruchomienie specjalnego programu płynnościowego dla amerykańskich banków sprawiło, że inwestorzy przymknęli oko na możliwe ryzyko dalszej lawiny upadłości. Dziś Wall Street nie widzi już wielkich szans na powtórkę scenariusza z 2008 roku. Zamiast tego, inwestorzy dostrzegli szansę na łagodniejszy cykl dalszych podwyżek Fed, a dziś byki otwierają wygazowanego szampana z napisem 'pivot'.
Spokojnie, to tylko panika

Spokojnie, to tylko panika

2023-03-13 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z echem piątkowych i weekendowych wydarzeń. Po zwyczajowych zapewnieniach zarządu banku, że wszystko jest pod kontrolą, w piątek Silicon Valley Bank, szesnasty co do wielkości największy bank w USA ogłosił upadłość. Jest to największy przypadek upadłości amerykańskiego banku od upadku Lehman Brothers w 2008 r. W efekcie kierownictwo banku zostało zwolnione, a akcjonariusze stracą zainwestowane pieniądze. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jest zdeterminowany, by osoby odpowiedzialne za sytuację zostały pociągnięte do odpowiedzialności.