ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?
Data dodania: 2022-07-21 (23:24) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.

ECB podwyższył dziś stopy procentowe o 50 pb wobec 25 pb szacunków analityków jednak jednomyślnie przegłosowany program TPI daje bankowi większą kontrolę nad rentownościami obligacji i ogranicza rosnące koszty długu dla bardziej zadłużonych. W praktyce więc TPI oznacza łagodniejsze wprowadzenie podwyżek stóp dla zadłużonych gospodarek jak Włochy czy Hiszpania. Jednocześnie bank komunikował, że zacznie cykl od większej podwyżki a przyszłe decyzje uzależni od napływających danych. Do decyzji bankierów skłoniły niebagatelne przesłanki w postaci historycznie słabnącego Euro (niedawny parytet z USD) i rekordowa w strefie Euro inflacja, która wymaga zdecydowanych działań. Do tej pory ECB nie brał przykładu z Fed, wzbraniał się przed mocnymi pożyczkami a dzisiejsza decyzja przypomina nieco spóźnione gaszenie pożaru.

Choć podwyżka zaskoczyła raczej jastrzębio, cała narracja ECB który wprowadził TPI, sygnalizuje elastyczność i nie podał kwoty wrześniowej podwyżki pozostaje bardziej gołębia i wskazuje, że szanse na wrześniową podwyżkę większą niż 50 pb maleją. Tym samym bank dał sobie pole do gołębiego zwrotu co teoretycznie powinno umiarkowanie wspierać inwestorów w Europie. Tak się jednak nie dzieje, europejskie indeksy osuwają się pod naporem sprzedających. Poważne spowolnienie gospodarcze, wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny mogą obniżać marżowość europejskich gospodarek. Reakcja pary EURUSD pokazuje, że decyzja ECB nie spowodowała skokowego wzmocnienia europejskiej waluty.

Poznaliśmy dziś słabe dane z rynku pracy w USA, wnioski o zasiłek wzrosły i niebezpiecznie zbliżają się do poziomu 300 000. Spadł też wskaźnik koniunktury Philadelphia Fed (-12,3 w lipcu vs -3,3 w czerwcu). Odczyt urealnia scenariusz recesji i podważa narracje Fed o ‘miękkim lądowaniu’. Wyniki Tesli pozytywnie zaskoczyły analityków, spółka rośnie dziś o prawie 7% i pośrednio przyczynia się do powstrzymania większej podaży w końcówce tygodnia. Nie obyło się jednak bez kontrowersji, zaraportowana sprzedaż 75% rezerw Bitcoina przez spółkę przyczyniła się do wyprzedaży na rynku kryptowalut. Kolejny raz siłę pokazują akcje Apple, które skaczą dziś mimo słabnącego sentymentu wśród kluczowych spółek tech - Microsoftu, Amazon i Google. Kolejną sesję z rzędu słabość wykazuje amerykański sektor naftowy i obronny. Niepokojące informacje wypłynęły również z Białego Domu, prezydent Joe Biden przeszedł pozytywny test na koronawirusa co może stanowić kolejną przesłankę do zmienności indeksów.

Polaryzacja gospodarek USA i Europy staje się coraz wyraźniejsza. Wall Street próbuje kurczowo utrzymać wzrosty, S&P 500 spada 0,4%, byki mają wyraźny problem z pokonaniem podaży w okolicach 4000 punktów, NASDAQ rośnie o 0,2%. Europejskie indeksy kontynuują osłabienie wyceniając jastrzębią lecz ‘słuszną’ podwyżkę stóp przez ECB, która w początkowej fazie zaskoczyła rynki. Niemiecki DAX cofa się o blisko 0,9% w obliczu obniżonych do niespełna 40% mocy przesyłowych Nord Stream 1 . Cofa się też londyński FTSE i francuski CAC40. WIG20 kontynuuje trwający od połowy czerwca trend boczny, traci dziś 1%. Inwestorom w Polsce nie pomogły słabe dane, sprzedaż detaliczna cofa się o 1,4% już trzeci miesiąc z rzędu. Niższe zakończenie sesji w USA może zanegować dalsze odreagowanie i wskazać na niższe otwarcie indeksów w piątek.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogrom na spółkach energetycznych

Pogrom na spółkach energetycznych

20:33 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.
Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

2022-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja upływa pod znakiem wyprzedaży na GPW, która występuje nie tylko na naszym parkiecie, ale również na zagranicznych giełdach. WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut. Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Król jednak nie powrócił

Król jednak nie powrócił

2022-09-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu. Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix.
Trzy wiedźmy straszą na GPW

Trzy wiedźmy straszą na GPW

2022-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.
Jedna jaskółka pokoju nie czyni

Jedna jaskółka pokoju nie czyni

2022-09-12 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem euforii na większości europejskich parkietów, zwłaszcza na naszym nieszczęsnym WIG20. Inwestorzy od dawna już czekali na jakiekolwiek dobre informacje z frontu wojennego w Ukrainie, stąd pozytywne informacje o skutecznej i wyjątkowo dynamicznej kontrofensywie wojsk ukraińskich w okolicach Charkowa wywołały eksplozję optymizmu. Indeks WIG-Ukraina rośnie dzisiaj o 7,85%, z czego absolutnym liderem jest Coal Energy ze wzrostem równym 76,27%.
Presja Fedu jest już w cenach?

Presja Fedu jest już w cenach?

2022-09-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne przy czym rynki skoncentrowały się przede wszystkim na przemówieniu szefa Fed, Jerome’a Powella oraz decyzji ECB w sprawie stóp procentowych. Można powiedzieć, że wszystkie jastrzębie punkty zostały dziś odhaczone. Po wypowiedziach Powella rynek szanse na podwyżkę o 75 pb we wrześniu wycenia już z 80% prawdopodobieństwem. Mimo to indeksy wymazują spadki z pesymistycznego otwarcia, a popyt próbuje wrócić na rynek mimo niesprzyjających warunków. Czy to znak wyprzedania, a Wall Street szykuje się do zmiany trendu?
Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

2022-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorom na polskim parkiecie czas mijał dziś pod znakiem decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, które zostały podniesione 11 raz. Podwyżka wyniosła 'skromne' 25 pb, zgodnie z oczekiwaniami analityków i komunikacją banku a także komentarzem prof. Adama Glapińskiego udzielonym w słynnym wywiadzie na sopockim molo. Stopa referencyjna w Polsce wynosi obecnie 6,75 %, niemal 2,5 raza więcej od stopy referencyjnej w USA, gdzie Fed rozpoczął cykl zacieśniania dużo później.
Vox populi, vox Dei

Vox populi, vox Dei

2022-09-06 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem znaczących spadków na GPW. Indeks WIG20 stracił 2,63%, w czym największymi niechlubnymi beneficjentami spadków są JSW z wynikiem 7,44% pod kreską oraz LPP z wynikiem 5,64% na minusie. WIG20 zakończył sesję na poziomie 1453 punktów, więc w tym tygodniu istnieje spora szansa na to, że osiągnie psychologiczną barierę “Grunwaldu” na poziomie 1410 pkt.
Ballada o zakręconym kurku

Ballada o zakręconym kurku

2022-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem stosunkowo umiarkowanych spadków jak na sytuację, która właśnie rozgrywa się na naszych oczach. Indeks WIG20 stracił 0,91%, w czym największymi niechlubnymi beneficjentami spadków są Allegro z wynikiem 5,44% pod kreską oraz Kęty z wynikiem 4,51% na minusie. W centrum uwagi inwestorów była piątkowa decyzja Gazpromu, której niby wszyscy się spodziewali, a jednak, sądząc po drastycznym wzroście cen gazu TTF, mało kto realnie się spodziewał - Rosja zakręciła kurek z gazem.
Totalne załamanie na Wall Street

Totalne załamanie na Wall Street

2022-09-01 Komentarz giełdowy XTB
Wiele osób uważało, że po około 20% odbiciu na Wall Street, które rozpoczęło się na przełomie czerwca i lipca, może urodzić się nowa fala wzrostowa kierująca indeksy ku historycznym szczytom. Jednak patrząc na historię, w szczególności tą z ostatnich dwóch recesji po bańce dot-com oraz po bańce na rynku nieruchomości, można dojść do wniosku, że takie korekty wzrostowe zdarzały się często. Teraz mamy redukcję 2/3 wzrostu i nic nie wskazuje, żeby sytuacja miała się poprawić w najbliższym czasie.