Niepewność na rynku

Niepewność na rynku
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-06-08 (22:22)

Dziś obserwujemy powrót pesymistycznych nastrojów na rynkach, przy czym słabość kupujących szczególnie widoczna jest na europejskich indeksach. Czy byki mają szansę wyjść z tarapatów obronną ręką i przerwać impas zdecydowanym ruchem w górę? Czy lato da wytchnąć popytowi i podaż da bykom więcej miejsca? Twarde historyczne dane (choć historia nie musi się powtarzać) pokazują, że amerykańskie indeksy za każdym razem odreagowywały po tak fatalnym początku roku.

Jak podobno zwykł mawiać Mark Twain, „historia się nie powtarza, ale się rymuje”. Ciężko oczekiwać, że historia zostanie idealnie odwzorowana. Scenariusz, w którym indeksy zaczną rosnąć po tak olbrzymich spadkach, nie powinien być jednak zaskoczeniem dla sprzedających co może skłaniać ich do realizacji zysków lub ostrożnego rozpoczęcia zakupów. Premia dla pozycji wzrostowych może zainteresować byki, które mogą chcieć wykorzystać spadek płynności latem tego roku. Wzrosty może wspierać poprawiający się sentyment w chińskiej gospodarce. Sprzedający po swojej stronie wciąż posiadają banki centralne i wizję jesieni, która może okazać się wyjątkowo trudna dla rynków z uwagi na rosnące ceny energii i zbliżającą się zimę.

Na amerykańskiej giełdzie sentyment wokół walorów spółek paliwowych pozostaje byczy, notowania Chevron i ExxonMobil zyskują mimo odczytu wzrostu zapasów ropy w USA. Do wzrostów próbuje wrócić Netflix, który przebił opór w okolicach 200 USD. Zyskują walory Google i Amazonu. Tracą notowania StateStreet, spółka nosi się z zamiarem przejęcia Credit Suisse. Notowania banku zyskują prawie 5% w obliczu i zamknęły sesję na poziomie 7 CHF, w obliczu informacji o oferowanej przez StateStreet cenie przejęcia przy 9 CHF.

WIG20 szczególnie negatywnie przyjął informację o dzisiejszej podwyżce stóp przez RPP o 75 punktów bazowych, choć analitycy zakładali ten scenariusz za prawdopodobny. Polska giełda prezentuje od wielu miesięcy olbrzymią słabość, a WIG20 znajduje się na poziomach z lata 2020 roku. Jeszcze słabiej wygląda indeks mniejszych spółek New Connect, który znajduje się już blisko 50% poniżej rekordowych wycen z lata 2020 roku. Biorąc pod uwagę spadek siły nabywczej polskiej złotówki w czasie, można zaryzykować, że dzisiejsze wyceny WIG znajdują się na wieloletnich minimach. Stare powiedzenie giełdowe mówi, by sprzedać akcje w maju i udać się na wakacje, jednak biorąc pod uwagę tak intensywne spadki na początku roku, to paradoksalnie lato może stać się odpowiednim momentem dla szerszej próby byków, w warunkach ograniczonej płynności. W podobny sposób lato było korzystne dla polskiej giełdy w 2020 roku, gdy obserwowaliśmy wiosną covidową panikę. Wówczas wzrosty wspierała jednak polityka monetarna, dziś próżno na to liczyć, ponieważ RPP zamierza zacieśniać ją do momentu potwierdzenia szczytu inflacji. Scenariusz ten nie jest bynajmniej bazowym, polscy inwestorzy wydają się być wręcz przerażeni tak zdecydowanym zacieśnianiem polityki monetarnej i drożejącym pieniądzem.

Niemiecki DAX traci dziś ponad 1% i notowany jest w okolicach 14 400 punktów. Bardzo słabą sesję zaliczył WIG20, który osunął się ponownie poniżej jednego z kluczowych poziomów przy 1800 punktach i zamknął sesję na prawie 1,8% minusie. Ponownie pozytywnie zaskakuje FTSE, gdzie spadki są ograniczone, londyński indeks traci blisko 0,3% i uwydatnia gospodarczą słabość kontynentalnej Europy. W Stanach mimo słabego startu obserwujemy poprawę niewielką poprawę nastrojów. Mocno wyprzedawany w ostatnim czasie NASDAQ notowany jest na 0,35% plusie, spadki próbuje wymazać też notowane -0,16% pod kreską S&P500. Czy w najbliższych miesiącach będziemy świadkami dywergencji pomiędzy wycenami amerykańskich, europejskich indeksów?

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?