Niepewność na rynku

Niepewność na rynku
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-06-08 (22:22)

Dziś obserwujemy powrót pesymistycznych nastrojów na rynkach, przy czym słabość kupujących szczególnie widoczna jest na europejskich indeksach. Czy byki mają szansę wyjść z tarapatów obronną ręką i przerwać impas zdecydowanym ruchem w górę? Czy lato da wytchnąć popytowi i podaż da bykom więcej miejsca? Twarde historyczne dane (choć historia nie musi się powtarzać) pokazują, że amerykańskie indeksy za każdym razem odreagowywały po tak fatalnym początku roku.

Jak podobno zwykł mawiać Mark Twain, „historia się nie powtarza, ale się rymuje”. Ciężko oczekiwać, że historia zostanie idealnie odwzorowana. Scenariusz, w którym indeksy zaczną rosnąć po tak olbrzymich spadkach, nie powinien być jednak zaskoczeniem dla sprzedających co może skłaniać ich do realizacji zysków lub ostrożnego rozpoczęcia zakupów. Premia dla pozycji wzrostowych może zainteresować byki, które mogą chcieć wykorzystać spadek płynności latem tego roku. Wzrosty może wspierać poprawiający się sentyment w chińskiej gospodarce. Sprzedający po swojej stronie wciąż posiadają banki centralne i wizję jesieni, która może okazać się wyjątkowo trudna dla rynków z uwagi na rosnące ceny energii i zbliżającą się zimę.

Na amerykańskiej giełdzie sentyment wokół walorów spółek paliwowych pozostaje byczy, notowania Chevron i ExxonMobil zyskują mimo odczytu wzrostu zapasów ropy w USA. Do wzrostów próbuje wrócić Netflix, który przebił opór w okolicach 200 USD. Zyskują walory Google i Amazonu. Tracą notowania StateStreet, spółka nosi się z zamiarem przejęcia Credit Suisse. Notowania banku zyskują prawie 5% w obliczu i zamknęły sesję na poziomie 7 CHF, w obliczu informacji o oferowanej przez StateStreet cenie przejęcia przy 9 CHF.

WIG20 szczególnie negatywnie przyjął informację o dzisiejszej podwyżce stóp przez RPP o 75 punktów bazowych, choć analitycy zakładali ten scenariusz za prawdopodobny. Polska giełda prezentuje od wielu miesięcy olbrzymią słabość, a WIG20 znajduje się na poziomach z lata 2020 roku. Jeszcze słabiej wygląda indeks mniejszych spółek New Connect, który znajduje się już blisko 50% poniżej rekordowych wycen z lata 2020 roku. Biorąc pod uwagę spadek siły nabywczej polskiej złotówki w czasie, można zaryzykować, że dzisiejsze wyceny WIG znajdują się na wieloletnich minimach. Stare powiedzenie giełdowe mówi, by sprzedać akcje w maju i udać się na wakacje, jednak biorąc pod uwagę tak intensywne spadki na początku roku, to paradoksalnie lato może stać się odpowiednim momentem dla szerszej próby byków, w warunkach ograniczonej płynności. W podobny sposób lato było korzystne dla polskiej giełdy w 2020 roku, gdy obserwowaliśmy wiosną covidową panikę. Wówczas wzrosty wspierała jednak polityka monetarna, dziś próżno na to liczyć, ponieważ RPP zamierza zacieśniać ją do momentu potwierdzenia szczytu inflacji. Scenariusz ten nie jest bynajmniej bazowym, polscy inwestorzy wydają się być wręcz przerażeni tak zdecydowanym zacieśnianiem polityki monetarnej i drożejącym pieniądzem.

Niemiecki DAX traci dziś ponad 1% i notowany jest w okolicach 14 400 punktów. Bardzo słabą sesję zaliczył WIG20, który osunął się ponownie poniżej jednego z kluczowych poziomów przy 1800 punktach i zamknął sesję na prawie 1,8% minusie. Ponownie pozytywnie zaskakuje FTSE, gdzie spadki są ograniczone, londyński indeks traci blisko 0,3% i uwydatnia gospodarczą słabość kontynentalnej Europy. W Stanach mimo słabego startu obserwujemy poprawę niewielką poprawę nastrojów. Mocno wyprzedawany w ostatnim czasie NASDAQ notowany jest na 0,35% plusie, spadki próbuje wymazać też notowane -0,16% pod kreską S&P500. Czy w najbliższych miesiącach będziemy świadkami dywergencji pomiędzy wycenami amerykańskich, europejskich indeksów?

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.