Dominacja sprzedających na koniec tygodnia

Dominacja sprzedających na koniec tygodnia
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-06-03 (22:04)

Dziś sprzedający wracają na rynek i spychają byki z powrotem do defensywy. Notowania indeksów cofają się w obliczu danych z amerykańskiej gospodarki. Czy znaczy to, że w najbliższym czasie inwestorzy ponownie będą zmuszeni do szukania nowych dołków? Dziś kupujących kolejny raz obiegł strach przed jastrzębią narracją Rezerwy Federalnej. Rynki finansowe w ostatnim czasie chciały wierzyć, że FED będzie skłonny do bardziej gołębiej polityki zwłaszcza w warunkach wysyłającej alarmujące sygnały gospodarki.

Jednocześnie jednak opublikowany dziś raport NFP o zatrudnieniu w USA okazały się mocny, mimo wciąż napływających informacji o ochłodzeniu na rynku pracy. Do grona tnących etaty korporacji dołączyła w ostatnim czasie m.in. Tesla, gdzie Elon Musk zapowiedział zmniejszenie zatrudnienia o 10% oraz wyraził głębokie obawy wokół sytuacji na rynku. Poprzednio etaty zdecydowały się ciąć m.in. Peloton, Netflix czy Snap. Indeks ISM dla usług spadł do poziomów najniższych od lutego 2021 roku. Zatrudnienie wzrosło o 390 tys, ponad 20% powyżej oczekiwań. Jednocześnie wzrosła ilość nowych zamówień. Pozytywny odczyt indeksu ma miejsce już 24 raz z rzędu, przez co rynki mogą spodziewać się kontynuacji wzrostowej passy. W świetle mocnych danych z gospodarki FED rzeczywiście może zdecydować się na mocniejsze podwyżki i co najmniej wytrwać w postanowieniach. Wrześniowa podwyżka stóp procentowych o 50 pb wydaje się być wciąż w grze mimo rosnącej w ostatnim czasie gołębiej, optymistycznej dla rynków percepcji dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Wydaje się, że kupujący po prostu chcieliby wierzyć w taki scenariusz, co samo w sobie nie czyni go bardziej prawdopodobnym. Indeksy wyceniają dziś jastrzębi scenariusz, a podaż próbuje uświadomić bykom, że ponownie mogą znaleźć się w tarapatach.

Notowania Apple cofają się dziś o ponad 3,5%, spada też Google i Amazon. Spektakularny spadek odnotowuje Tesla, która traci ponad 7% w obliczu sygnalizujących problemy komentarzy Elona Muska. Kolejny raz mniej podatne na rynkowy negatywny sentyment okazują się być notowania spółek z przemysłu paliwowego, ponownie zyskują walory Chevron i Occidental Petroleum, spółki pozycjonują się na potencjalny odczyt danych o produkcji ropy który może zostać opublikowane w przyszłym tygodniu. Zyskuje też przemysł obronny, który często okazywał się w ostatnim czasie beneficjentem powrotu negatywnych sentymentów, rosną notowania Northrop Grumman i Lockheed Martin.

Na polskim parkiecie zyskują dziś notowania Lotosu i Orlenu w obliczu informacji o połączeniu obu spółek, Lotos zyskuje blisko 7%. Nieznacznie zyskały walory gamingowej spółki PCFD Group, która ogłosiła program skupu akcji własnych o wartości 50 mln PLN. Ponownie tracą walory Allegro, LPP i CCC. Wciąż słabo wygląda sentyment wśród sektora bankowego, który osuwa się dziś o blisko 2%. Indeks WIG Banki spadł o ponad 30%, mimo rekordowych zysków notowanych w tym roku, co obrazuje skalę negatywnego sentymentu ciążącemu polskiej giełdzie.

S&P500 osuwa się o blisko 2%, szczególnie traci dziś NASDAQ na którym spadki sięgają już blisko 3%. Nieco lepiej radzi sobie Dow Jones, który spada o blisko 1%. Niemiecki DAX całkowicie wymazał wzrosty z początku sesji i zakończył ją na -0,12% minusie. Jeszcze słabiej wypada WIG20, który osuwa się niebezpiecznie blisko psychologicznej granicy 1800 punktów i traci 1,07%. Dzisiejsza sesja może zwiastować nerwowe otwarcie indeksów w przyszłym tygodniu.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.