eToro

Co dalej z cenami gazu ziemnego?

Co dalej z cenami gazu ziemnego?
Data dodania: 2021-10-19 (10:44) Komentarz surowcowy DM BOŚ

O ile notowania ropy naftowej utrzymują się w rejonach kilkuletnich maksimów, tego samego nie można powiedzieć o cenach gazu ziemnego – a przynajmniej o jego amerykańskich cenach, które służą jako benchmark w przypadku większość standaryzowanych instrumentów finansowych opartych o notowania tego surowca. Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach wręcz dynamicznie zniżkowały, obecnie oscylując w rejonie 5 USD za mln BTU. To najniższy poziom notowań gazu ziemnego w USA od prawie miesiąca.

Spadek notowań gazu ziemnego może wydawać się nieintuicyjny, biorąc pod uwagę kryzys energetyczny w wielu częściach świata, którego jedną z głównych przyczyn są właśnie wysokie ceny gazu ziemnego. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że sytuacja na rynku gazu w Europie czy Azji w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi jest inna.

Faktem jest, że obawy o podaż gazu ziemnego w Europie oraz Azji przyczyniły się do zwiększonych zamówień na gaz ziemny ze Stanów Zjednoczonych – doprowadzając do dynamicznego wzrostu cen tego surowca w USA. Jednak USA nie mają nieograniczonych możliwości w zakresie eksportu gazu ziemnego, bowiem eksport gazu odbywa się pod postacią LNG, co z kolei wiąże się z koniecznością załadunku surowca w specjalnie do tego przystosowanym terminalu. A więc większy eksport gazu byłby możliwy jedynie w przypadku rozbudowy infrastruktury związanej z eksportem LNG z USA.

Ostatnie dekady przyniosły ogromny wzrost produkcji gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych za sprawą wydobycia gazu ze skał łupkowych – to zaś faktycznie przełożyło się na więcej terminali eksportowych. Nowe terminale mogą na rynku pojawić się już na przełomie lat 2021 i 2022, ale warto wspomnieć, że nawet jeśli popyt na amerykański gaz ziemny się z tego powodu zwiększy, to wydobycie gazu też przez ten czas wzrośnie.

W rezultacie, presja na wyższe ceny gazu w Stanach Zjednoczonych może nie być już tak duża jak jeszcze parę tygodni temu – nawet jeśli sytuacja na innych kontynentach będzie nadal napięta.

MIEDŹ - Cena miedzi w USA w okolicach majowych szczytów

Strona popytowa na rynku miedzi w Stanach Zjednoczonych nie poddaje się. Po wczorajszej nieznacznej zniżce, dzisiaj notowania miedzi powracają do zwyżek i obecnie znajdują się w okolicach 4,77 USD za funt. Te poziomy są nie tylko najwyższe od maja br., ale także znajdują się w okolicach lokalnych szczytów sprzed pięciu miesięcy. Wtedy skuteczną barierą dla strony podażowej stał się rejon 4,80-4,90 USD za funt.

Ceny miedzi są obecnie wspierane głównie przez obawy o podaż tego surowca. Wiele hut musiało ograniczyć swoją działalność w wyniku niedostatków energii elektrycznej – najtrudniejsza sytuacja panuje w Chinach, czyli kraju kluczowym z punktu widzenia produkcji i przetwórstwa metali przemysłowych. Dodatkowo, nie ustają problemy z protestami ludności w Peru, związane z wyniszczającą dla środowiska działalnością lokalnych kopalń miedzi – aczkolwiek te kwestie znajdują się mimo wszystko na drugim planie.

Kryzys energetyczny sprawił, że zapasy miedzi na świecie znajdują się na wieloletnich minimach, co obecnie prowadzi do dynamicznych zwyżek cen tego metalu. Wiele wskazuje na to, że jest to jednak sprawa przejściowa. International Copper Study Group (ICSG) zakłada, że nawet biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację na rynku miedzi, cały 2021 rok powinien przynieść zbilansowaną podaż i popyt – zaś już 2022 rok może pokazać nadwyżkę na rynku miedzi.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

09:01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej było wyjątkowo nerwowo. Końcówka listopada przyniosła gwałtowne przeceny tego surowca, jednak na początku grudnia cena ropy naftowej równie dynamicznie zaczęła odbijać się w górę, odrabiając część strat. Tymczasem dzisiaj rano notowania ropy stabilizują się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Po tak dużym pesymizmie, jaki pojawił się na rynku ropy w związku z wariantem Omikron, ...
Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

2021-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują odbicie w górę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła ponad barierę 70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent przekroczyły poziom 74 USD za baryłkę. Ceny ropy naftowej pną się w górę z kilku powodów. Po pierwsze, skala wcześniejszej przeceny była na tyle duża, że odreagowanie wynikać mogłoby nawet ze zwykłego ustąpienia pesymizmu związanego z wariantem Omikron, zwłaszcza że póki co nie przekłada się on na istotnie podwyższone restrykcje.
Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

2021-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Listopad na rynku ropy naftowej był najgorszym miesiącem od marca 2020 roku, czyli od czasu pierwszego uderzenia pandemii w globalną gospodarkę i popyt na ten surowiec. Grudzień także rozpoczyna się na tym rynku nerwowo, a wszystko za sprawą spotkania przedstawicieli krajów OPEC+, którzy debatują nad kolejnymi krokami dotyczącymi porozumienia naftowego.
OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

2021-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj kontynuowały gwałtowne przeceny. Dzisiaj cena tego surowca odbija się w górę, jednak zwyżki są niewiele w porównaniu do wcześniejszych spadków. Poza tym, na rynku ropy naftowej możemy obecnie mówić o sporej nerwowości i dużym rozchwianiu cen – więc do ich ustabilizowania może być jeszcze daleko.
Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

2021-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej nadal znajdują się pod znaczącą presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych stabilizuje się w rejonie 68-69 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 71 USD za baryłkę, po odbiciu się w górę od bariery 70 USD za baryłkę. W rezultacie, notowania ropy naftowej w krótkim czasie spadły do najniższych poziomów od końcówki sierpnia br., czyli od około trzech miesięcy.
Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

2021-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w piątek dramatycznie spadły. Cena ropy WTI zniżkowała poniżej 70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent spadły do rejonu 71 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny ropy odbijają w górę, jednak odrabiają póki co niewielką część spadków. Ceny ropy naftowej doświadczyły gwałtownej przeceny głównie ze względu na strach przed skutkami gospodarczymi pojawienia się wariantu Omicron i powrotem dotkliwych restrykcji.
Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

2021-11-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Black Friday jest dniem, w którym przeceny panują nie tylko na sklepowych półkach – lecz także na globalnych rynkach finansowych. Ceny ropy naftowej dzisiaj notują gwałtowne przeceny. Notowania ropy naftowej WTI spadają do okolic 74 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić już niewiele powyżej 77 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najniższe poziomy cen ropy od dwóch miesięcy. Szarża strony podażowej ma związek przede wszystkim z obawami związanymi z informacjami o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa, odpornego na szczepionki.
Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

2021-11-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej zmienia się dynamicznie, głównie za sprawą doniesień dotyczących interwencji kilku krajów, z USA na czele, w podaż tego surowca. Chodzi oczywiście o zapowiadane awaryjne uwolnienie rezerw ropy naftowej na rynku w celu zatrzymania zwyżek cen tego surowca, a nawet doprowadzenie do ich zniżek – a tym samym, do zmniejszenia presji na wysoką inflację.
Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

2021-11-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Niemniej, odbicie notowań w górę było niewielkie i sięgnęło zaledwie połowy piątkowej zniżki – co pokazuje, że na rynku tego surowca na dobre zagościli sprzedający. Wszystko oczywiście za sprawą zapowiadanych działań największych gospodarek świata, zmierzających ku obniżeniu cen ropy naftowej.
Cena złota pod presją silnego dolara

Cena złota pod presją silnego dolara

2021-11-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota w bieżącym tygodniu próbują utrzymać zwyżki, jednak z niewielkim powodzeniem. Cena kruszcu oscyluje dzisiaj rano w okolicach 1860 USD za uncję i jest na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na niewielkim minusie, po wcześniejszych dwóch tygodniach dynamicznych zwyżek. Obecnie na rynku złota mamy do czynienia z dwiema istotnymi przeciwstawnymi siłami. Z jednej strony, wysoki poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych (i wielu innych krajach świata) skłania wielu inwestorów do kupowania kruszcu – widać to zwłaszcza po dużym popycie na złoto w formie fizycznej, czyli sztabki i monety lokacyjne.