Czy OPEC+ oraz G20 pogrążą rynek ropy naftowej?

Czy OPEC+ oraz G20 pogrążą rynek ropy naftowej?
Data dodania: 2020-04-11 (00:13) Komentarz giełdowy XTB

Końcówka tygodnia, tuż przed Świętami Wielkanocnymi należała do rynku ropy naftowej. Odbywały się dwa ważne „wirtualne” spotkania: OPEC+ oraz G20. Spotkania odbywały się poprzez wideokonferencję oczywiście ze względu epidemię koronawirusa i były one zwołane w nadzwyczajnym trybie ze względu na próbę stabilizacji rynku ropy naftowej. Co wobec tego dzieje się na rynku czarnego złota?

Koronawirus doprowadził do totalnej destrukcji popytu na świecie. Wstrzymany ruch lotniczy, pasażerski, zamknięcia fabryk na świecie prowadzą do spadku popytu nawet na poziomie 30% w porównaniu do normalnego stanu. Oznacza to, że na rynku ropy możemy mieć do czynienia z nadpodażą większą niż 30 mln brk na dzień. Dodatkowo początkiem marca rozsypało się porozumienie OPEC+ o cięciu produkcji ropy, co doprowadziło do spadków ropy nawet poniżej 20 USD za baryłkę. Kraje, które zależne są od eksportu tego surowca narażają się na spore straty, biorąc pod uwagę tak niskie ceny. Jednakże to Stany Zjednoczone jako pierwsze zaczęły nawoływać do potrzeby podwyższenia cen. Jest to związane ze sporym udziałem wydobycia ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt wydobycia w USA uśrednia się mniej więcej w zakresie 40-60 USD za baryłkę. USA potrzebują droższej ropy.

Donald Trump zapowiedział, że OPEC+ powróci do negocjacyjnego stołu i doprowadzi do globalnego cięcia produkcji o 10, a nawet o 15 mln brk na dzień. Spotkanie grupy OPEC+ faktycznie zakończyło się porozumieniem o cięciu na poziomie 10 mln brk na dzień. Sporo było jednak znaków zapytania w samym uzgodnionym porozumieniu, zaczynając od podstawowych, kto ile zetnie produkcji. Co więcej sam Meksyk nie zgodził się na to porozumienie, wskazując na spore redukcje produkcji w ostatnich latach. OPEC+ stwierdził, że samo porozumienie będzie zależne od uczestnictwa Meksyku. Dzisiaj w piątek przedstawiciele Meksyku zadeklarowali uczestnictwo w cięciach, ale na zdecydowanie innych warunkach, wskazując, że wniosą cięcie jedynie o 100 tys. brk na dzień, choć OPEC+ wymagał 400 tys. brk na dzień. Co ciekawe Meksyk podkreśla, że niemal całą pozostałą część cięcia mają wnieść Stany Zjednoczone.

W tym miejscu przechodzimy do kluczowego czynnika dla dalszych ruchów na rynku ropy. Czy Stany Zjednoczone zdecydują się na cięcie produkcji. Obecnie USA są największym producentem ropy produkując jej 13 mln brk dziennie. Ważne jest jednak to, że 10 mln pochodzi z produkcji łupkowej o względnie wysokim koszcie. Bazując na znacznie zmniejszającej się aktywności wiertniczej w USA produkcja w USA spadnie w sposób naturalny. Szacuje się, że produkcja spadnie od 2 do 3 mln brk na dzień. Z drugiej strony jakiekolwiek narzucanie limitów produkcyjnych przez USA może być trudne. W USA mamy do czynienia z 9 tys. niezależnych producentów ropy.

Chęć w globalnej stabilizacji rynku wyraziły również inne kraje jak Norwegia, Kanada czy również Brazylia. Teoretycznie cały świat jest w stanie zredukować produkcję o 10 czy nawet 15 mln brk na dzień, ale może to być zdecydowanie za mało przy obecnie spadającym popycie. Co jest jeszcze ciekawsze, cięcia narzucone z góry mają obowiązywać od 1 maja! Stany Zjednoczone zanim zaczną w jakikolwiek sposób nakłaniać producentów do zmniejszania produkcji zamierzają w dopełnić maksymalnie swoje strategiczne rezerwy. Wobec tego, nie ważne co zostanie ustalone w najbliższym czasie, świat będzie jeszcze przez kilka tygodni tonął w nadmiarze taniej ropy naftowej. Jakiekolwiek pozytywne reakcje będą prawdopodobnie krótkotrwałe i nie jest wykluczone, że jeszcze raz zobaczymy cenę ropy poniżej 20 dolarów za baryłkę. Oznacza to, że ceny paliw prawdopodobnie będą dalej spadać i być może na dłuższy czas zameldują się poniżej 4 zł za jeden litr.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy recesja to dobra informacja dla rynków?

Czy recesja to dobra informacja dla rynków?

2022-07-06 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy giełdowe cofają się w zasadzie od początku tego roku. Jak wiadomo rynek akcji jest wskaźnikiem tego, czego powinniśmy oczekiwać w przyszłości w gospodarce. Jeśli faktycznie dojdzie do realizacji prognozy recesji, rynek może zrealizować zyski. Z drugiej strony recesja jeszcze nie nadeszła, a wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe będą podnoszone przez banki jeszcze przynajmniej do końca tego roku.
Recesja puka do drzwi

Recesja puka do drzwi

2022-07-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazuje, że recesja naprawdę znajduje się tuż za rogiem. Totalna wyprzedaż surowców, najmocniejszy dolar od 20 lat to to tylko niektóre z tematów. W takim środowisku trudno o wzrosty na rynku akcyjnym, a w zasadzie na wielu indeksach obserwujemy najniższe poziomy od miesięcy lub nawet lat. Czy to wszystko oznacza, że recesja to tylko kwestia czasu? Dzień nie zaczął się bardzo źle i negatywne nastroje budowały się przede wszystkim późnym popołudniem. Stany Zjednoczone wracają do handlu po krótkiej przerwie, ale w niezbyt dobrych nastrojach.
Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

2022-07-04 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.