Fatalny miesiąc, fatalny tydzień

Fatalny miesiąc, fatalny tydzień
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2018-03-02 (18:39)

W pełni zaczął się już nowy miesiąc, choć patrząc na zachowanie się rynków finansowych można byłoby stwierdzić, że wciąż kontynuowane są fatalne nastroje, które towarzyszyły inwestorom niemal przez cały luty. Tydzień kończymy na dużym minusie na wielu głównych indeksach, które spadły do wielomiesięcznych minimów.

Donald Trump sprowadził na rynki finansowe kolejne widmo grozy w postaci planowania nałożenia dodatkowych taryf na import stali i aluminium do Stanów Zjednoczonych, co mogłoby doprowadzić do rozpętania wojny handlowej na całym świecie. Już w tym momencie Europa zapowiedziała chęć wprowadzenia działań odwetowych, natomiast Chiny również wskazały, że zamierzają bronić swoich interesów. Nałożenie taryf z pewnością wpłynęłoby na wzrost cen oraz ograniczenie globalnego potencjału wzrostowego, co już w tym momencie jest powoli wyceniane przez rynek. Faktyczne działania ze strony administracji Trumpa wpłynęłyby nie tyle na marazm na giełdzie, a na rozpoczęcie większej korekty, w szczególności, jeśli zainteresowane kraje faktycznie zdecydowałyby się na działania obronne. W szczególności na rynkach tracą spółki eksportowe.

Dodatkowo nad Europą stoi wciąż widmo związane z brakiem władzy w Niemczech, negocjacjami w sprawie Brexitu oraz wyborów we Włoszech. Wybory mają odbyć się w niedzielę, wobec czego wyniki mogą dosyć istotnie wpłynąć na zmienność indeksu FTSE MIB z mediolańskiego parkietu. Obecnie w sondażach prowadzi populistyczna partia Ruchu Pięciu Gwiazd. Wciąż jednak w sondażach prowadzi potencjalne zrzeszenie centroprawicy, choć w tym wypadku ciężko mówić o zawiązaniu formalnej współpracy, nie mówiąc już o wybraniu jednego lidera, którym naturalnie wydawałby się były premier, Silvio Berlusconi.

Dzisiaj traciły w zasadzie wszystkie najważniejsze światowe indeksy. Tuż przed europejskim zamknięciem DAX traci 2,47%, CAC 40 zniżkuje o 2,63%, natomiast brytyjski FTSE 100 cofa się o 1,58%. Z kolei włoski indeks FTSE MIB jest niżej aż o 2,73%. na Wall Street sytuacja wygląda nieco lepiej, ale wciąż tydzień kończymy spadkami. S&P 500 zniżkuje o 0,86%, DJIA jest niżej o 1,52%, natomiast Nasdaq spada o 0,59%.

W Polsce spadki były mniejsze, ale bilans ostatnich tygodni jest wręcz tragiczny. Indeks WIG20 utrzymuje się powyżej 2300 punktów, ale jeszcze niedawno można było go zobaczyć przy 2600 punktach. Niemniej patrząc na benchmark dla rodzimego indeksu, czyli MSCI EM, WIG20 stracił nieco za wiele. Dodatkowo ocena przyszłych zysków wciąż wskazuje na to, że indeks WIG20 powinien znajdować się o wiele wyżej. Warto również wspomnieć, że w połowie miesiąca do indeksu blue chipów wchodzi CD Projekt, który będzie miał większe znaczenie dla indeksu niż duża część spółek energetycznych czy niektóre banki. WIG20 stracił dzisiaj 0,89%.

Źródło: Michał Stajniak, Analityk XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czekając na koniec shutdownu

2025-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze notowania na europejskich rynkach akcji wykazały się dużą siłą i kontynuowały wzrosty, które są efektem rosnącego optymizmu inwestorów względem sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Główne indeksy, takie jak CAC 40, zyskują około 1,2 procent, IBEX 35 rośnie o 1,3 procent, DAX o 1,1 procent, a Euro Stoxx 50 o 1,2 procent. Takie wyniki wskazują na zdecydowany apetyt na ryzyko oraz nadzieję na szybkie zakończenie najdłuższego w historii federalnego shutdownu, który trwa już 43 dni.

GPW na fali – energetyka ciągnie indeksy, rekord w aktywach funduszy

2025-11-12 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Indeksy GPW utrzymują się w okolicach lokalnych maksimów, a wzrosty napędzane są zarówno przez sektor energetyczny, jak i wybrane banki oraz spółki przemysłowe. WIG20 otwiera dzień powyżej 3 020 punktów, mWIG40 testuje granicę 8 130 punktów, a sWIG80 zbliża się do pułapu 29 900 punktów, co potwierdza wyraźny popyt na akcje średnich i małych spółek.

Jak polskie spółki reagują na geopolitykę – wojna, sankcje, kurs złotego

2025-10-08 Analizy MyBank.pl
Konflikt zbrojny w Ukrainie, który rozpoczął się 24 lutego 2022 roku, fundamentalnie zmienił krajobrozy geopolityczny Europy i wywołał bezprecedensową falę sankcji gospodarczych wobec Rosji. Polskie spółki giełdowe, będące integralną częścią globalnych łańcuchów dostaw i rynków kapitałowych, musiały szybko adaptować się do nowej rzeczywistości charakteryzującej się wysoką niepewnością, zmiennością kursów walut oraz radykalną przebudową modeli biznesowych.

TheBrainTrade: Twoja brama do mądrzejszego handlu w Polsce

2025-09-29 Artykuł sponsorowany
Na polskim rynku edukacyjnym coraz większą rolę odgrywa TheBrainTrade, marka skupiająca się na rozwijaniu praktycznych umiejętności finansowych. Jej programy są tworzone z myślą o osobach, które chcą lepiej zrozumieć mechanizmy rynku Forex i innych instrumentów inwestycyjnych. W centrum oferty znajduje się edukacja tradingowa, dzięki której początkujący oraz bardziej doświadczeni uczestnicy rynku mają dostęp do sprawdzonych metod analizy i podejmowania decyzji.

Dzień zero FED. Świat w oczekiwaniu na przełom

2025-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Aktualna kondycja gospodarki USA wskazuje na wyraźne spowolnienie wzrostu, choć na razie nie ma jednoznacznych przesłanek, by mówić o recesji. W sierpniu 2025 roku przyrost nowych miejsc pracy wyniósł jedynie 22 tysiące, co było znacznie poniżej prognoz i świadczy o osłabieniu na rynku pracy. Ponadto, rewizje historycznych danych wykazały, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba nowo utworzonych etatów była o 911 tys. mniejsza niż wcześniej szacowano.

Wall Street zaczyna sierpień pod presją: słaby NFP i taryfy ciągną w dół indeksy w USA i Europie

2025-08-01 Komentarz giełdowy Mybank.pl
Pierwszy dzień sierpnia wywrócił rynki do góry nogami. Administracja USA uruchomiła nowe stawki celne, a niespodziewanie słaby raport z rynku pracy dolał do ognia paliwa, odwracając sentyment na głównych parkietach. Inwestorzy zaczęli wyceniać jednocześnie wyższe koszty w handlu międzynarodowym i niższą dynamikę zatrudnienia w Stanach – mieszankę, która historycznie szkodziła wycenom ryzykownych aktywów. Europejskie indeksy ruszyły z poślizgiem w dół, a gdy do gry weszła Nowa Zelandia i Azja, widać było narastającą ostrożność w sektorach najbardziej narażonych na taryfy. Kulminacja nastąpiła wraz z otwarciem Wall Street: NYSE rozpoczęła dzień w wyraźnej czerwieni, a próby odbicia gasły przy pierwszych większych zleceniach podażowych.

GPW, DAX i NYSE w trakcie gry: selektywne wzrosty, reszta czeka na sygnał

2025-07-30 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Rynki akcji po obu stronach Atlantyku pozostają dziś w ruchu, a inwestorzy koncentrują się na tym, co jeszcze może wydarzyć się przed dzwonkiem zamykającym handel. W Warszawie na GPW widać selektywny popyt i ostrożne zdejmowanie ofert sprzedaży na największych walorach, we Frankfurcie DAX porusza się w rytmie doniesień z przemysłu i konsumpcji, a na NYSE w centrum uwagi są publikacje kwartalne oraz komentarze zarządzających do drugiej połowy roku.

NY i Europa na rozdrożu: notowania bez euforii po 15% taryfie

2025-07-28 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Europa obudziła się dziś w poniedziałek, 28 lipca 2025 r., w rzeczywistości bez groźby natychmiastowej eskalacji wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi — ale również bez euforii, jaka zwykle towarzyszy oddaleniu takiego ryzyka. Po niedzielnym porozumieniu Waszyngtonu z Brukselą kluczowe rynki akcji odbiły tylko na moment, a finalnie Stary Kontynent zakończył dzień słabszy.

Raport giełdowy: Lockheed Martin i Coca-Cola – zwiastuny zmian na rynku?

2025-07-22 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Giełdy europejskie kontynuują spadki, które rozpoczęły się w poprzednim dniu, sygnalizując rosnącą niepewność wśród inwestorów co do przyszłości rynku. Indeks CAC40 zanotował spadek o około 0,5%, niemiecki DAX stracił blisko 0,9%, a szwajcarski SMI obniżył się o około 0,4%. Wbrew temu trendowi brytyjski indeks FTSE 100 utrzymał się na poziomach z poprzedniego zamknięcia, a włoski IT40 odnotował nawet niewielkie wzrosty. Te ruchy odzwierciedlają rosnącą ostrożność inwestorów, która ma swoje źródło w kilku czynnikach makroekonomicznych i geopolitycznych.

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.