Czerwony początek tygodnia

Czerwony początek tygodnia
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-28 (18:03)

Tydzień na europejskich parkietach rozpoczął się od spadków. Warszawskie indeksy otworzyły się znacznie poniżej piątkowego zamknięcia. Indeks WIG20 spadł na otwarciu o 1,60%. Przecena na rynkach azjatyckich dzisiaj rano oraz piątkowe spadki na Wall Street odbiły się na poniedziałkowych notowaniach w całej Europie.

Obawa inwestorów w Azji o globalne spowolnienie oraz raport Goldman Sachs informujący, że japońska gospodarka prawdopodobnie weszła w stan recesji, musiał odbić się na zachowaniu europejskich rynków. Co rzeczywiście miało miejsce.

Przewaga sprzedających w pierwszej części dnia spowodowała, że indeksy na GPW poruszały się blisko dziennych minimów. Indeks WIG20 pomimo niekorzystnej atmosfery przez większość dnia utrzymywał się powyżej poziomu 2900 punktów. Z powodu braku ważnych publikacji makroekonomicznych, inwestorzy na GPW przed południem kierowali się zachowaniem innych europejskich indeksów. Zniżkowały za sprawą obaw inwestorów w Europie o dalsze straty banków związane z kryzysem rynku nieruchomości w USA.

W drugiej części dnia sytuacja na GPW uległa lekkiej poprawie za sprawą amerykańskich kontraktów, które odrabiały poranne spadki i dawały inwestorom nadzieję, że sesja za Oceanem może rozpocząć się neutralnie albo od lekkich wzrostów. Dzisiejszym notowaniom towarzyszyła mała aktywność inwestorów. Siły na parkiecie w ciągu dnia zaczęły się wyrównywać, a rynek nie mógł się zdecydować, w którą stronę ma pójść, ze względu na brak mocniejszego impulsu. Cała sesja upłynęła pod znakiem oczekiwania graczy na publikację danych o sprzedaży nowych domów w USA w grudniu.

Notowania na Wall Street rozpoczęły się od niewielkich spadków. O godzinie 16 rynek poznał raport o sprzedaży nowych domów w grudniu w USA, który okazał się fatalny. Sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych spadła o 4,7% (prog. +0,5%). Złe dane z rynku nieruchomości pogorszyły nastroje za Oceanem tylko na chwilę. Dane wzmogły jednak aktywność strony podażowej pod koniec notowań na GPW. Indeks WIG20 zakończył dzień poniżej 2900 punktów i spadł na zamknięciu o 2,32%. Indeks WIG stracił podczas dzisiejszych notowań 1,87%.

Słabość strony popytowej, która widoczna była już w piątek oraz złe nastroje na innych światowych rynkach spowodowały, że tydzień na GPW rozpoczął się od spadków. Indeks WIG20 nie zdołał obronić poziomu 2900 punktów podczas dzisiejszych notowań. Taka sytuacja stwarza możliwość spadku w okolice 2800-2850 punktów. Dzisiejsza publikacja z amerykańskiego rynku nieruchomości była tylko wstępem do serii raportów makroekonomicznych, które pozna rynek w tym tygodniu. Jutro opublikowane zostaną dane o liczbie zamówień na dobra trwałego użytku w USA, swoje wyniki kwartalne poda m.in. 3M. W środę inwestorów czeka publikacja wstępnych danych o PKB w IV kwartale w USA oraz decyzja FED w sprawie stóp procentowych. Emocji na światowych rynkach w kolejnych dniach z pewnością nie zabraknie. Inicjatywa w tym momencie jest po stronie sprzedających. Wydarzenia kolejnych dni mogą dodać siły bykom, choć nie jest to wcale pewne. W najczarniejszym scenariuszu odbicie jest już za nami, a teraz przyszła kolej na kolejną falę spadków.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.