Nerwowa wyprzedaż pod koniec sesji

Nerwowa wyprzedaż pod koniec sesji
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-15 (17:12)

Wczorajsze wzrosty na Wall Street dawały inwestorom nadzieję, że dzisiejsze notowania na warszawskim parkiecie przyniosą wzrosty i uspokojenie po ostatnich nerwowych sesjach. Rzeczywiście na początku dnia, po słabym otwarciu indeksy zaczęły piąć się w górę. Aktywność strony popytowej sprawiła, że indeks WIG20 dotarł do poziomu 3200 punktów.

Kupującym zabrakło, jednak sił, a indeks dużych spółek w kolejnych godzinach ponownie zaczął tracić na wartości. Podobnie sytuacja wyglądała z indeksami mWIG40 oraz sWIG80, który również znalazły się na plusie, ale w kolejnych godzinach oddały cały swój poranny wzrost.

Decydujący wpływ na pogorszenie nastrojów na GPW miały niekorzystne warunki zewnętrzne. Na innych europejskich giełdach obecne były spadki, co w połączeniu ze spadającymi kontraktami terminowymi na amerykańskie indeksy dawało przewagę sprzedającym. Przed południem rynek poznał publikację indeksu koniunktury instytutu ZEW, który spadł w styczniu do 41,6pkt. (prog.-40pkt.) z -37,2pkt w grudniu, co było najgorszym wynikiem od 1993 roku. Publikacja wpisała się w kiepski nastrój panujący podczas dzisiejszej sesji, ale nie wywołała gwałtownej reakcji rynku.

Kolejne godziny na GPW upłynęły spokojnie, inwestorzy oczekiwali na dzisiejszą dużą porcję danych makroekonomicznych z USA, które miały zostać opublikowane przed sesją na Wall Street. Indeksy utrzymywały się poniżej wczorajszego zamknięcia, a handel odbywał się przy niewielkich obrotach. O godzinie 14 Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w Polsce w grudniu w ujęciu rocznym wyniosła 4%, co było zgodne z oczekiwaniami i nie wywołało reakcji inwestorów na GPW.

Mocniejszy ruch indeksów widoczny był po publikacjach makroekonomicznych z USA. Inflacja PPI spadła w grudniu o 0,1% (prog. +0,2%) w relacji miesięcznej, natomiast inflacja bazowa PPI (PPI Core) była wyższa o 0,2% (prog. +0,2%) miesiąc do miesiąca. Sprzedaż detaliczna w wyłączeniem samochodów spadła w Stanach Zjednoczonych o 0,4% (prog. +0,1%) w ujęciu miesięcznym. Indeks NY Empire State obrazujący jak rozwijała się gospodarka w regionie Nowego Jorku spadł w styczniu do 9pkt. (prog. +11,5pkt.) z 10,3pkt. w grudniu.

Inwestorzy na publikacje ze Stanów Zjednoczonych zareagowali bardzo nerwowo. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy pogłębiały spadki, co przełożyło się na zachowanie indeksów na GPW, które momentalnie zanurkowały. Spadki na początku sesji na Wall Street wpłynęły na zwiększoną podaż w końcówce notowań na giełdzie w Warszawie. Indeks WIG20 po słabych danych makroekonomicznych z USA przebił marcowy dołek i zakończył dzień spadkiem o ponad 4%.

Wydawało się, że słabe dane makroekonomiczne z USA mogą zostać potraktowane przez inwestorów jako mocny argument za obniżką stóp procentowych przez FED na posiedzeniu w styczniu. Rynek zareagował jednak zupełnie inaczej, wygląda na to, że inwestorzy przestali wierzyć, że kolejne obniżki stóp procentowych przyniosą poprawę sytuacji. Nastroje na światowych parkietach są już bardzo złe, a przed nami kolejne publikacje makroekonomiczne m.in. jutrzejszy raport o inflacji CPI w USA, i wyniki kwartalne amerykańskich spółek, które mogą dolać oliwy do ognia. Indeks WIG20 przełamał dzisiaj marcowy dołek, co daje możliwość spadku w okolice 2800-2900 punktów.

Indeks WIG stracił na zamknięciu 3,59%, a indeks WIG20 4,33%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły ponad 1,6mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.