Na rynkach finansowych wciąż nerwowa atmosfera

Na rynkach finansowych wciąż nerwowa atmosfera
Data dodania: 2007-08-10 (13:17) X-Trade Brokers - Puls Rynku

Wczorajszy dzień dostarczył inwestorom na wszelkich rynkach wiele emocji. Rozpoczęło się od porannej informacji, o zamrożeniu przez największy francuski bank BNP Paribas wypłat z 3 funduszy hedgingowych, które poniosły znaczne starty na rynku kredytów subprime i bank nie był w stanie rzetelnie wycenić ich aktywów.

Kolejne godziny przyniosły pogłębiającą się wyprzedaż zarówno na rynkach akcyjnych jak i towarowych. Powróciły bowiem obawy o skalę problemu rynku subprime, tak jak jeszcze we wtorkowy wieczór Ben Bernanke uspokoił inwestorów stwierdzeniem, że ryzyko jest ograniczone i gospodarka będzie dalej rozwijać się w ograniczonym tempie, tak wczorajszego wieczoru nikt już w wypowiedź szefa Fed nie wierzył.

Podczas amerykańskiej sesji przemysłowy indeks Dow Jones spadł o 2,83 proc. , z kolei S&P 500 stracił na wartości 2,96 proc. Największymi spadkami charakteryzowały się oczywiście akcje spółek z sektora finansowego, inwestorzy zamykali pozycje w obawie, że choroba zakaźna rynku subprime rozszerza się coraz bardziej i niedługo możemy być świadkami kolejnych doniesień o stratach poniesionych na tym rynku, przez któryś z banków inwestycyjnych. Ucieczka z rynku akcji wpłynęła pozytywnie na rynek długu, cena amerykańskich 10-latków systematycznie rosła ( rentowność spadała ), co pociągnęła za sobą umocnienie dolara w stosunku do euro.

Kurs EUR/USD jeszcze przed informacją z BNP Paribas kwotowany był na poziomie 1.3815, jednak eskalacja obaw i wzrost awersji doprowadziły do dynamicznego spadku na tej parze, bowiem już o godz. 15:00 dolar testował okolice 1.3650. Dzisiejszy dzień przyniósł jak na razie lekkie odreagowanie i w chwili obecnej za 1 euro trzeba zapłacić 1.3690 dolara.

Rynek towarowy, który zazwyczaj porusza się w przeciwnym kierunku do amerykańskiej waluty po dynamicznej przecenie w dniu wczorajszym, gdzie zaobserwowaliśmy spadek cen złota o ponad 2 proc. ropy o 2,5 proc., oraz miedzi o blisko 3 proc. w dniu dzisiejszym stara się odrobić poniesione straty. Najlepiej widać to na rynku złota, gdzie wczorajsza przecena spowodowała przełamanie 5-tygodniowej linii trendu wzrostowego i na dzisiejszej sesji inwestorzy próbują ponownie wypchnąć cenę powyżej tej linii. Obecnie za uncję złota troy trzeba zapłacić 663,25 USD, linia działająca teraz jako opór przebiega w okolicy 664 USD.

Wyprzedaż na rynkach w USA wpłynęła negatywnie na sesję w Japonii, gdzie główny benchmark Nikkei 225 zniżkował o 2,37 proc. Tak negatywne nastroje musiały wpłynąć na bardzo niskie otwarcie rodzimej GPW, indeks WIG20 po porannej 100-punktowej luce i spadku o 2,85 proc, przez ostatnie 2 godz. porusza się w wąskim zakresie 3515 – 3490. Sporo na wartości tracą także inne europejskie indeksy, angielski FTSE 250 zniżkuje obecnie o 2,23 proc, zbliżona sytuacja ma się na francuskim CAC40, gdzie obserwujemy 2,2 proc przecenę. Nie wykluczone, że to nie koniec spadków, inwestorzy mogą co prawda przez najbliższy czas wyczekiwać otwarcia rynków w USA, jednak na chwilę obecną sytuacja nie wygląda najlepiej, kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 prognozują otwarcie 0,6 proc. na minusie.

Źródło: Tomasz Mączka, X-Trade Brokers Dom Maklerski
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.