Strach i obawa w oczach inwestorów

Strach i obawa w oczach inwestorów
Raport tygodniowy FMCM
Data dodania: 2007-12-30 (11:14)

Końcówka tygodnia nieoczekiwanie okazała się bardzo emocjonująca. Fala negatywnych informacji z Pakistanu przyczyniła się do znacznego wzrostu awersji do ryzyka, a tym samym spowodowała silne osłabienie się waluty amerykańskiej.

Kurs EURUSD poszybował dzisiaj w górę aż do poziomu 1,4713, natomiast na rynku USDPLN dolar zanurkował względem złotówki ponad 2 figury. Zdecydowanie gorsze nastroje towarzyszyły dzisiaj także graczom giełdowym. Niedźwiedzie zdominowały piątkową sesję na warszawskim parkiecie. Indeks WIG 20 spadł o ok. 2,4%, natomiast WIG ponad 1% (godz. 16:10). Nasilanie się awersji do ryzyka wpłynęło także zamykanie transakcji typu carry trade. Koniec tygodnia przyniósł zatem wzrosty na rynku jena japońskiego. Kurs USDJPY spadł z poziomu 114,6 do okolic 112,5.

Polska waluta rośnie w siłę

Obecny trend wzrostowy na rynku EURUSD ma zdecydowanie korzystny wpływ na kształtowanie się wartości polskiej złotówki. W tym tygodniu kurs USDPLN zanurkował w dół prawie 6 figur, natomiast kurs EURPLN spadł poniżej 3,60. Nasza waluta zyskała też znacznie względem funta brytyjskiego. Na rynku GBPPLN obserwowaliśmy bowiem gwałtowny ruch w dół z poziomu 5,01 do okolic 4,88.

Dane z USA ożywiły rynki finansowe

Zapowiadał się bardzo spokojny tydzień i praktycznie wszystko wskazywało na to, iż świąteczny nastrój będzie sprzyjał trendom horyzontalnym. Czwartkowe dane ze Stanów Zjednoczonych nieoczekiwanie wprowadziły jednak sporo zamieszania na rynku EURUSD. Dolar osłabił się względem wspólnej waluty o ponad 1,5 figury. Ten wzrostowy trend został jeszcze wzmocniony falą negatywnych informacji z Pakistanu, co pozwoliło kursowi EURUSD dojść aż do poziomu 1,4713. Piątkowy indeks Chicago PMI wprowadził chwilowe uspokojenie, gdyż wyniósł on 4,8 pkt. więcej niż oczekiwano. Ta poprawa nastrojów nie trwała jednak długo i zaraz po publikacji liczby sprzedanych nowych mieszkań w USA, kurs EURPLN ponownie zaczął kierować się na północ. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości okazały się bowiem znacznie gorsze od prognoz (sprzedaż nowych domów wyniosła jedynie 647 tys., czyli 73 tys. mniej niż oczekiwano).

Funt brytyjski coraz słabszy

Ten tydzień był zdecydowanie nie sprzyjał angielskiej walucie. Kurs EURGBP poszybował w górę z poziomu 0,724 do okolic 0,737. Ta deprecjacja funta spowodowana była między innymi negatywną publikacją z brytyjskiego rynku nieruchomości. Obniżka cen mieszkań wyniosła bowiem 0,5% (m/m), czyli 0,1 pkt. procentowego więcej niż oczekiwano. Dynamika spadku okazała się zatem wyższa od prognoz, co wywarło istotny wpływ na spadek wartości GBP.

Źródło: Katarzyna Banasiak, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

09:38 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.