Czerwony koniec roku

Czerwony koniec roku
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-12-28 (18:15)

Ostatnia sesja w tym roku zakończyła się spadkiem wszystkich indeksów. Największej przecenie uległ indeks WIG20, który stracił dzisiaj ponad dwa procent. Wczorajsza przecena na Wall Street spowodowana m.in. słabymi danymi makroekonomicznymi z USA oraz zamach terrorystyczny w Pakistanie, w którym zginęła była premier tego kraju Benazir Butto wpłynęły na dzisiejsze zachowanie innych światowych rynków.

Główne warszawskie indeksy rozpoczęły dzień od spadków. Pierwsza część dnia upłynęła pod znakiem systematycznego osuwania się wszystkich indeksów. Sytuacja na innych światowych rynkach zachęciła część inwestorów do realizacji zysków, co było szczególnie widoczne w przypadku indeksu WIG20, który stracił dzisiaj zdecydowanie najwięcej.

W ciągu dnia nie zostały opublikowane żadne dane makroekonomiczne, które mogły wpłynąć na przebieg notowań. Inwestorzy podejmowali decyzje w oparciu o zachowanie innych europejskich indeksów. Na giełdach w Europie widoczne były również spadki spowodowane obawami inwestorów, że spowolnienie gospodarcze w USA może wpłynąć na zmniejszenie zysków spółek. Druga część sesji upłynęła pod znakiem stabilizacji w przypadku indeksu WIG20, który utrzymywał się poniżej 3500 punktów i poruszał się w trendzie bocznym. Znacznie lepiej zachowywały się przez całą sesją spółki małe i średnie, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 mozolnie odrabiały straty z poprzednich godzin i traciły znacznie mniej niż indeks dużych spółek.

Początek notowań w USA rozpoczął się od wzrostów spowodowanych wiarą inwestorów w rosnącą szansę obniżki stóp procentowych przez FED, co oddaliłoby widmo recesji gospodarczej w Stanach
Zjednoczonych. Inwestorzy na GPW przyjęli wzrosty za Oceanem bardzo spokojnie, ponieważ oczekiwali na kluczowe dzisiaj dane rynku nieruchomości w USA.

O godzinie 16.00 rynek poznał dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które okazały się fatalne. Sprzedaż nowych domów w USA w listopadzie spadła o 9% (prog. -1,6%) w relacji miesięcznej i był to najgorszy wynik od 1995 roku. Inwestorzy momentalnie zareagowali na informacje zza Oceanu, indeksy na GPW momentalnie zanurkowały i zakończyły dzień znacznymi spadkami.

Ten rok kończymy w kiepskich nastrojach. Dane z USA dobiły indeksy i doprowadziły do mocnej wyprzedaży w końcówce notowań. Początek przyszłego roku na GPW prawdopodobnie będzie nerwowy. Wśród inwestorów ponownie pojawiła się nadzieja, że FED może zdecydować się na kolejną obniżkę stóp procentowych, co w przekonaniu graczy zapobiegnie ewentualnej recesji w Stanach Zjednoczonych. Opublikowane dzisiaj dane o sprzedaży nowych domów mogą wzmocnić przekonanie większości inwestorów, że FED chcąc chronić amerykańską gospodarkę przed recesją ponownie obniży stopy procentowe. Taka sytuacja powinna sprzyjać akcjom, jednak należy również pamiętać o rosnącej inflacji za Oceanem, która może znacznie zmniejszyć nadzieje graczy na obniżkę stóp procentowych, co spowoduje że pierwsze miesiące 2008 roku upłynął pod znakiem spadków.

Indeks WIG zakończył dzień spadkiem o 1,61%, a indeks WIG20 o 2,09%.

Życzę wszystkim w 2008 roku wielu sukcesów i trafnych decyzji inwestycyjnych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?