Tak spokojnego rynku nie oglądaliśmy dawno

Tak spokojnego rynku nie oglądaliśmy dawno
Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2007-12-19 (17:28)

Tak spokojnego rynku nie oglądaliśmy dawno – nawet najbardziej wytrwali intraday’owcy musieli dziś przysypiać, obserwując ruchy EURUSD, EURPLN oraz USDPLN w zakresie 20-40 pipsów. Obrazu rynku nie zmieniły publikacje danych makroekonomicznych ani ogłoszenie decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych oraz publikacja jej uzasadnienia.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny był szczególnie istotny dla rynku lokalnego, jednak rozpoczęcie publikacji miało miejsce w Niemczech: o 10:00 poznaliśmy wartość indeksu klimatu gospodarczego Ifo. Odczyt na poziomie 103 pkt. (prognoza to 104 pkt.) nie spowodował jakiegokolwiek ruchu na najważniejszych parach walutowych. Następną publikowaną informacją był protokół z posiedzenia Banku Anglii, jednak komentarz do niego – niżej. Informacje podawane przez GUS w dniu dzisiejszym zawierały komunikat o dynamice cen producenta (prognozowano wzrost o 2,8%, podczas gdy odczyt wykazał 2,6%) oraz o dynamice produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej (prognozowano 8,9%, odczyt natomiast wyniósł 8,3%). Złoty nie zareagował na gorsze dane.

Inwestorzy nie wyprzedawali złotego również po decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (5%). Najpierw kursy trwały w bezruchu w oczekiwaniu na uzasadnienie decyzji, które zostało opublikowane o 15:00, a i później pozostawaliśmy na poziomach 3,6150 EURPLN i 2,5120 USDPLN. W uzasadnieniu decyzji czytamy o tym, że Rada ocenia ryzyko pozostawania inflacji ponad celem inflacyjnym na wyższe, niż na spadek poniżej celu (co jest również zjawiskiem niekorzystnym). Jako czynniki proinflacyjne postrzegane są: tempo wzrostu gospodarczego przekraczające potencjalne tempo wzrostu polskiej gospodarki, wysoka dynamika wynagrodzeń (przekraczająca obecnie tempo wzrostu produktywności) oraz światowy trend wzrastających cen paliw i żywności. Czynnikami obniżającymi tempo inflacji mogą według Rady być: dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz duża dynamika inwestycji, która prowadzi do wzrostu produktywności.

Ostatnia informacja wymagająca komentarza to protokół z posiedzenia Banku Anglii: zamiast oczekiwanego rozkładu głosów 6-3 za obniżką stóp opublikowano informacje, że rozkład wyniósł 9-0. Wskazuje to na silne zagrożenia tempa wzrostu brytyjskiej gospodarki oraz uznanie inflacji w Zjednoczonym Królestwie za zagrożenie opanowane, przynajmniej w średnim okresie. Dzięki tym wiadomościom pary funta szterlinga wykazywały dziś większą zmienność: wobec złotego funt stracił 5 groszy (zamknięcie w okolicach 5,0380), wobec USD zaś 1,5 figury, kończąc dzień na 2,0049 GBPUSD. W długim okresie dalsze (i to spektakularne) straty funta są wysoce prawdopodobne.

Źródło: Piotr Orłowski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kierunek nada FED

Kierunek nada FED

2023-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.
Uwaga inwestorów skierowana na FED

Uwaga inwestorów skierowana na FED

2023-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dnia, a może i nawet tego tygodnia jest decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Decyzję poznamy o godzinie 20:00, a wraz z komunikatem zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz dot-plot, który pokaże oczekiwania członków FED co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Oczekuje się, że dziś stopy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie i że w tym roku zobaczymy jeszcze jedną podwyżkę, prawdopodobnie w listopadzie.
Dalej relatywnie spokojnie...

Dalej relatywnie spokojnie...

2023-09-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przyniósł większych zmian na rynku walut, a wtorkowy ranek na razie wygląda nieco podobnie. Zauważalna jest niewielka presja na słabszego dolara, ale nie na szerokim rynku, a zmiany są niewielkie. Nadal widać wyczekiwanie na informacje, które zaczną spływać od jutra - jeszcze w nocy zobaczymy doniesienia z Ludowego Banku Chin, ale kluczem będzie wieczorny przekaz FED.
Dolar czeka na decyzję Fed

Dolar czeka na decyzję Fed

2023-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większych ruchów na rynku Forex, co było związane z niemal pustym kalendarzem makro, a także wyczekiwaniem na środową decyzję Fed. Dziś o poranku nastroje są podobne, zmienność na rynku walutowym jest niewielka, a dolar nieznacznie się osłabia. Widać wyraźnie, iż inwestorzy wyczekują na jutrzejszą sesję. Już w nocy poznamy decyzję Ludowego Banku Chin, z kolei wieczorem komunikat wyda Fed. Poza tym w najbliższych dniach poznamy decyzje Riksbanku, SNB, Boges Banku, BoE i BoJ, dlatego też większa zmienność przed nami.
Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

2023-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynek powróciła zmienność. W piątek wobec rozliczania kontraktów terminowych obserwowaliśmy spore cofnięcie na rynku akcji, ale w tym tygodniu zmienność wcale nie musi być mniejsza. Czeka nas wiele decyzji banków centralnych, a wisienka zostanie zaserwowana zaraz na samym początku. Od dawna oczekiwana decyzja Rezerwy Federalnej będzie opublikowana w najbliższą środę o godzinie 20:00. To czy Fed stopy podniesie czy nie, nie ma większego znaczenia. Większe znaczenie ma retoryka, która zaserwuje nam najważniejszy bank centralny na świecie.
Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

2023-09-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. poziomu stóp procentowych. EBC zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50%, kredytu 4,75% i depozytu 4,00%. Wczorajsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025. Przewidywania dotyczące inflacji zostały podniesione dla 2023 i 2024 roku oraz obniżone dla 2025 roku, z kolei prognoza dotycząca wzrostu PKB została obniżona.
“Gołębia” podwyżka EBC

“Gołębia” podwyżka EBC

2023-09-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Europejski Bank Centralny zaskoczył mimo wszystko podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Konsensus rynkowy wskazywał na brak zmian. Rynek jednak otrzymał sygnał, że wczorajszy ruch był prawdopodobnie ostatnim i to z tego powodu euro straciło na wartości a kurs EURUSD spadł w okolice 1,0630. Rentowności niemieckich 10 letnich obligacji obniżyły się zdecydowanie osiągając poziom poniżej 2,6 proc.
Reakcja rynkowa na pierwszy rzut oka mogła wydawać się niezrozumiała.
Czekamy na ECB

Czekamy na ECB

2023-09-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Swoją decyzję po zakończonym posiedzeniu Europejski Bank Centralny ogłosi dzisiaj o godz. 14:15, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde. Dzisiaj poza tradycyjnym komunikatem o wysokości stóp procentowych i uzasadnieniu danej decyzji, poznamy też nowe projekcje makroekonomiczne dotyczące inflacji CPI, PKB, czy sytuacji na rynku pracy. Po "przecieku" jaki pojawił się we wtorek wieczorem, jakoby ECB zakładał, że w przyszłym roku inflacja CPI nie zejdzie w okolice 3,00 proc. i poniżej, ...
Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

2023-09-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street po wczorajszej publikacji danych o CPI (roczna dynamika CPI drugi miesiąc z rzędu w górę do 3,7 proc., roczna dynamika bazowego CPI najniżej od prawie 2 lat na poziomie 4,3 proc.) brak było wczoraj jakiejś dominującej tendencji (S&P 500 +0,12 proc., DJIA -0,2 proc., Nasdaq 100 +0,38 proc.). Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy notowały minimalne wzrosty (S&P 500 +0,15 proc.).
Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

2023-09-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja zainicjowała kluczowy dla rynków finansowych okres, w którym poznajemy najważniejsze odczyty makroekonomiczne oraz same decyzje banków centralnych w sprawie swojej polityki. Dane CPI za nami, a ich wydźwięk wydaje się mocno ograniczony (jeśli chodzi o okres krótkoterminowy), ale już bardziej istotny jeśli chodzi o dalsze (ewentualne) podwyżki FOMC. Dzisiaj napięcie na giełdach podniesie EBC, którego decyzja w sprawie stóp może być bardziej znacząca dla rynków niż samego FEDu w przyszłym tygodniu. Czego spodziewać się po rynkach w najbliższym czasie?