Bioton pomógł indeksowi WIG20

Bioton pomógł indeksowi WIG20
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-12-04 (17:04)

Dzisiejsza sesja podobnie jak wczoraj przebiegała bardzo spokojnie. Inwestorzy ponownie nie przejawiali wielkiej ochoty do handlu. Lekka przewaga kupujących i brak mocnej presji ze strony podażowej spowodował, że indeksowi WIG20 udało się zakończyć dzień wzrostem.

Gorzej zachowywały się dzisiaj spółki małe i średnie, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zakończyły dzień na minusach.

W trakcie dzisiejszych notowań na decyzje inwestorów wpływ miały nastroje na innych europejskich giełdach oraz zachowanie kontraktów na amerykańskie indeksy. Podczas dnia nie opublikowano danych makroekonomicznych, które mogły wpłynąć na przebieg dzisiejszej sesji. Warto jednak wspomnieć o publikacji dotyczącej inflacji PPI w strefie euro. Inflacja PPI wzrosła w październiku o 0,6% miesiąca do miesiąca oraz 3,3% rok do roku. Wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu okazał się większy od prognoz, które zakładały wzrost odpowiednio o 0,4% i o 3,1%. Wszystko wskazuje na to, że szybko rosnąca inflacja może zmusić Europejski Bank Centralny do szybszej podwyżki stóp procentowych.

Podczas dzisiejszego dnia najlepiej zachowywały się duże spółki. Indeksowi WIG20 zdecydowanie pomagały akcje Biotonu, które zyskiwały kilka procent oraz akcje PKN ORLEN odreagowując wczorajsze spadki. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 cały czas utrzymywały się poniżej wczorajszego zamknięcia. Nastrojom inwestorów nie sprzyjały inne europejskie giełdy, na których obecne były spadki, spowodowane taniejącymi akcjami spółek z sektora bankowego.

W drugiej części dnia na GPW zaczęli przeważać sprzedający. Indeks WIG20 dotarł w okolice 3550 punktów, po czym zaczął się powoli osuwać. Dzisiejszej sesji podobnie jak wczoraj nie towarzyszyły duże obroty, inwestorzy ponownie nie wykazywali dużej ochoty do zakupów. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku indeksów mWIG40 oraz sWIG80, które w dalszej części sesji nadal zniżkowały. Przewagę podaży w drugiej części dnia można tłumaczyć spadającymi kontraktami na amerykańskie indeksy i obawami graczy o spadki na początku sesji na Wall Street.

Początek sesji w USA rozpoczął się od spadków, jednak amerykańskie indeksy zaczęły odrabiać straty. Poprawa nastrojów za oceanem spowodowała, że warszawskie indeksy odrobiły część strat z poprzednich godzin, dotyczyło to indeksów mWIG40 oraz sWIG80, które w końcówce sesji mocno pięły się do góry.

Dzisiejsza sesja nie przyniosła żadnych znaczących rozstrzygnięć. Indeks WIG20 nadal utrzymuje się w rejonie 3500-3550 punktów. Dopiero przełamanie któregoś z tych poziomów pozwoli na ocenę dalszego zachowania indeksu w następnych dniach. Indeks mWIG40 utrzymuje się w okolicy poziomu oporu, który wyznacza sierpniowy dołek. Przebicie tego poziomu powinno otworzyć drogę do dalszych zwyżek.

Dzisiejszą sesji indeks WIG zakończył wzrostem o 0,18%, a indeks WIG20 o 0,41%.

Słabiej w ciągu dzisiejszego dnia zachowywały się spółki małe i średnie. Indeks mWIG40 stracił na zamknięciu 0,09% , a indeks sWIG80 0,68%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły prawie 1,3mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.