Odbicia w Europie, brak sesji za Oceanem

Odbicia w Europie, brak sesji za Oceanem
Komentarz giełdowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-11-24 (12:21)

W dniu dzisiejszym w Strasburgu odbędzie się spotkanie nowego premiera Włoch Mario Montiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy. Celem spotkania, a zarazem głównym tematem jest kryzys zadłużeniowy w strefie euro.

Rynkom pomogłoby, już nie tyle deklaracje walki z długiem, ale konkretne i szybko wprowadzane rozwiązania celem opanowania jego eskalacji. Na nie ograniczony skup obligacji przez ECB nie zgadzają się Niemcy, które obawiają się nadmiernemu obciążeniu finansowemu oraz zmniejszeniu nacisków na wprowadzanie reform fiskalnych w krajach osłabionych jak Grecja czy Włochy.

Czwartek zapowiada się spokojniejszym dniem na rynkach giełdowych. Z rana poznaliśmy finalne odczyty dynamiki PKB dla niemieckiej gospodarki. Dane ukształtowały się według rynkowego konsensusu odnotowując wzrost 2,5 proc. w relacji rocznej. Jest to jednocześnie 0,5 proc. spadek wobec ostatniego odczytu. W relacji kwartalnej wzrost PKB wyniósł 0,5 proc., również nie zaskakując rynków. Z kolei wyprzedzający indeks instytutu Ifo odnotował wzrost do poziomu 106,6 pkt., czyli lepiej niż oczekiwania rynkowe (105,1) oraz o 0,2 pkt. wyżej niż w poprzednim miesiącu. Szacuje się, że kolejne odczyty danych makro dla niemieckiej gospodarki mogą już być recesyjne. Brak danych makro z USA jest spowodowany jednym z ważniejszych świąt w roku, czyli Świętem Dziękczynienia.
Indeksy za Oceanem zakończyły środowe notowania mocnymi przecenami. Prawdopodobnie notowania w dół pociągnęła mało udana aukcja długu w Niemczech, którym towarzyszyły słabe dane makro z amerykańskiej gospodarki. Obroty na rynkach nie były wysokie z powodu przypadającego na dziś święta. Rynki finansowe są dziś nieczynne, co może pozwolić zdystansować się inwestorom od codziennych negatywnych emocji. Indeks Dow Jones Industrial Average zniżkował o 2,05 proc. do poziomu 11258 pkt., tym samym oddalając się od oporu 11500 pkt. Nasdaq Composite stracił 2,43 proc. spadając do wartości 2460 pkt. Z kolei S&P 500 spadł o 2,21 proc. do poziomu 1162 pkt., wyraźnie szukając dołków z początku października.

Na azjatyckim kontynencie mieszane nastroje podczas sesji. Japonia po wczorajszym święcie, reagowała silnymi spadkami nadrabiając swoją nieobecność podczas ubiegłej sesji. Na pozostałych parkietach niewielka próba zdyskontowania presji sprzedaży w ostatnim tygodniu. Tym samym Nikkei 225 stracił 1,86 proc. spadając do wartości 8161 pkt. Indeks Hang Seng zwyżkował o 0,40 proc. rosnąc do poziomu 17935 pkt. Główny chiński indeks Shanghai Composite zamknął się nieco ponad poziomem otwarcia rosnąc o 0,10 proc. do wartości 2511 pkt., co zawdzięcza odbiciu na akcjach spółek finansowych oraz z rynku nieruchomości.

Na europejskich parkietach po kilku z rzędu spadkowych sesjach widoczne lekkie zwyżki. Inwestorzy szukają okazji do zakupów na mocno przecenionych już walorach. Silniejsze odbicia wciąż ograniczać będą obawy brak rozwiązania na kryzys rynku długu. Tym samym londyński indeks FTSE 100 rośnie o 0,52 proc. do wartości 5166 pkt. Natomiast niemiecki DAX i francuskie CAC 40 zwyżkują odpowiednio o 1,35 proc. do wartości 5531 pkt. oraz o 1,46 proc. do poziomu 2864 pkt.

Na rodzimym parkiecie WIG20 w ślad za Europą utrzymuje się na plusie. Wzrost następuje o 0,29 proc. do poziomu 2152 pkt. Najlepiej radzą sobie spółki PBG, BRE oraz Bank Handlowy. W gorszej sytuacji znajdują się indeksy małych i średnich spółek, które znajdują się ponad poziomami otwarcia. mWIG40 spada o 0,23 proc. do wartości 2101 pkt., zaś sWIG80 traci 0,34 proc. spadając do poziomu 8555 pkt.

Źródło: Grażyna Mendrych, DM TMS Brokers SA
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wall Street zaczyna sierpień pod presją: słaby NFP i taryfy ciągną w dół indeksy w USA i Europie

Wall Street zaczyna sierpień pod presją: słaby NFP i taryfy ciągną w dół indeksy w USA i Europie

2025-08-01 Komentarz giełdowy Mybank.pl
Pierwszy dzień sierpnia wywrócił rynki do góry nogami. Administracja USA uruchomiła nowe stawki celne, a niespodziewanie słaby raport z rynku pracy dolał do ognia paliwa, odwracając sentyment na głównych parkietach. Inwestorzy zaczęli wyceniać jednocześnie wyższe koszty w handlu międzynarodowym i niższą dynamikę zatrudnienia w Stanach – mieszankę, która historycznie szkodziła wycenom ryzykownych aktywów. Europejskie indeksy ruszyły z poślizgiem w dół, a gdy do gry weszła Nowa Zelandia i Azja, widać było narastającą ostrożność w sektorach najbardziej narażonych na taryfy. Kulminacja nastąpiła wraz z otwarciem Wall Street: NYSE rozpoczęła dzień w wyraźnej czerwieni, a próby odbicia gasły przy pierwszych większych zleceniach podażowych.
GPW, DAX i NYSE w trakcie gry: selektywne wzrosty, reszta czeka na sygnał

GPW, DAX i NYSE w trakcie gry: selektywne wzrosty, reszta czeka na sygnał

2025-07-30 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Rynki akcji po obu stronach Atlantyku pozostają dziś w ruchu, a inwestorzy koncentrują się na tym, co jeszcze może wydarzyć się przed dzwonkiem zamykającym handel. W Warszawie na GPW widać selektywny popyt i ostrożne zdejmowanie ofert sprzedaży na największych walorach, we Frankfurcie DAX porusza się w rytmie doniesień z przemysłu i konsumpcji, a na NYSE w centrum uwagi są publikacje kwartalne oraz komentarze zarządzających do drugiej połowy roku.
NY i Europa na rozdrożu: notowania bez euforii po 15% taryfie

NY i Europa na rozdrożu: notowania bez euforii po 15% taryfie

2025-07-28 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Europa obudziła się dziś w poniedziałek, 28 lipca 2025 r., w rzeczywistości bez groźby natychmiastowej eskalacji wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi — ale również bez euforii, jaka zwykle towarzyszy oddaleniu takiego ryzyka. Po niedzielnym porozumieniu Waszyngtonu z Brukselą kluczowe rynki akcji odbiły tylko na moment, a finalnie Stary Kontynent zakończył dzień słabszy.
Raport giełdowy: Lockheed Martin i Coca-Cola – zwiastuny zmian na rynku?

Raport giełdowy: Lockheed Martin i Coca-Cola – zwiastuny zmian na rynku?

2025-07-22 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Giełdy europejskie kontynuują spadki, które rozpoczęły się w poprzednim dniu, sygnalizując rosnącą niepewność wśród inwestorów co do przyszłości rynku. Indeks CAC40 zanotował spadek o około 0,5%, niemiecki DAX stracił blisko 0,9%, a szwajcarski SMI obniżył się o około 0,4%. Wbrew temu trendowi brytyjski indeks FTSE 100 utrzymał się na poziomach z poprzedniego zamknięcia, a włoski IT40 odnotował nawet niewielkie wzrosty. Te ruchy odzwierciedlają rosnącą ostrożność inwestorów, która ma swoje źródło w kilku czynnikach makroekonomicznych i geopolitycznych.
Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.